אפקט הדומינו נמשך: חברות קריפטו נוספות נאבקות עם קשיי נזילות

על רקע הטלטלות בשוק, חברות בתחום הלוואות קריפטו מדווחות על קשיי נזילות ניכרים וברשות לניירות ערך האמריקנית מתנגדים לאפשרות לסייע להן.

מצבו הנוכחי של שוק הקריפטו ממשיך להתאפיין בתנודתיות, חוסר ודאות ואירועי קיצון דוגמת פשיטת הרגל של Three Arrows Capital (ר"ת 3AC), אחת מקרנות הגידור הגדולות בתחום הכלכלה המבוזרת (DeFi), הקפאת המשיכות של ענקית ההלוואות צלזיוס (Celsius) וקריסת טרה לונה.

למרות הנפילות החדות מלפני מספר ימים, נראה כי כרגע חלה רגיעה חלקית ונכון לכתיבת שורות אלה מחיר הביטקוין (BTC) עומד על 20,200 דולר ומחיר אתריום (ETH) על 1,080 דולר.

יחד עם זאת, למרות מה שעשוי להתפרש כהתייצבות מסוימת, חברות קריפטו ממשיכות לחוות את אפקט הדומינו של האירועים בשוק ומדי יום אנו עדים לשחקנים נוספים בעולם המטבעות הדיגיטליים אשר מתמודדים עם קשיי נזילות ונאבקים לעמוד בהתחייבויותיהם.

BlockFi מקבלת אוויר לנשימה

החודש הודיעה חברת הלוואות הקריפטו בלוקפיי (BlockFi) כי לאור המצב היא מפטרת 20% מעובדיה. החברה התקשתה להשלים את סבב גיוס ההון האחרון שלה ועמדה בפני הצורך להוריד את הערכת השווי שלה כדי למשוך משקיעים.

3AC לא הצליחה לעמוד בקריאה לערבות שקיבלה מ-BlockFi בגין הלוואה שהוענקה לה בביטקוין וכתוצאה מכך BlockFi נאלצה לממש את הערבויות שניתנו לה. מוקדם יותר השנה החברה נקנסה ב-100 מיליון דולר על ידי הרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) לאחר שעברה על חוקי ניירות הערך.

החששות מפני האפשרות ש-BlockFi, המנהלת נכסים בשווי 15 מיליארד דולר, תיקלע לקשיים דומים לאלו של צלזיוס ו-3AC הובילו למהלך בו בורסת FTX הסכימה להעניק לחברה אשראי בגובה 250 מיליון דולר. סאם בנקמן-פרייד, מנכ"ל FTX, וזאק פרינס, מנכ"ל BlockFi, בישרו על כך בציוציהם.

Babel Finance מבצעת הערכת חירום

לפני שבוע חברת הלוואות הקריפטו Babel Finance, הקפיאה את המשיכות והפדיונות לאור הנפילות החדות בשוק. שלשום נמסר בהודעה מטעם החברה, כי היא ביצעה הערכת חירום של מצב הנזילות שלה ולאחר התייעצות עם שותפים ולקוחות היא הגיעה לסיכום ראשוני באשר לתוכנית תשלומים של חלק מחובותיה. תוכנית זו תקל על לחצי הנזילות קצרי הטווח שלה. Babel Finance הוסיפה כי היא מבקשת מבעלי המניות שלה וממשקיעים פוטנציאליים לסייע לה במשבר הנזילות אליו נקלעה.

Maple Finance מזהירה מהיעדר מזומנים

גם חברת הלוואות הקריפטו Maple Finance נקלעה לקשיי נזילות בעקבות חדלות הפירעון של צלזיוס ו-3AC. בהודעה מטעם החברה נמסר כי לחברה אין מספיק מזומנים ולקוחותיה יאלצו לחכות לכך שבעלי החוב שלה ישלמו לה את חובותיהם (ביניהם גם חוב בגובה 10 מיליון דולר של Babel Finance). זאת משום שהפרוטוקול של החברה מתוכנן כך שמשיכות יכולות להתבצע ממנו אך ורק כאשר החברה מחזיקה במספיק מזומנים.

הלקוחות אמנם לא יוכלו למשוך את הכספים שהפקידו עד לשיפור מאזן התשלומים של החברה, אך כספם ימשיך לצבור ריבית. לדברי החברה, כל המשיכות יוסדרו במהלך השבועות הקרובים. ב-Maple Finance הבהירו כי לא מדובר בהקפאת המשיכות אלא בהמתנה לזרימת מזומנים אל מאזן החברה.

Bitfarms מוכרת חצי מהחזקות הביטקוין שלה

השבוע דיווחנו על מצבן של חברות כריה בארה"ב, אשר מתקשות לעמוד בהחזרי הלוואות לאור הירידה במחיר הביטקוין.

ענקית הכריה Bitfarms הודיעה אתמול (ג') על כך שהיא נאלצת לערוך שינויים במדיניות החזקת הביטקוין שלה ותמכור כחצי מהחזקותיה במטבע על מנת לשפר את הנזילות שלה. במהלך שבוע שעבר Bitfarms מכרה 3,000 מטבעות ביטקוין בתמורה ל-63 מיליון דולר. לאחר המכירה החברה נשארה עם 3,349 מטבעות ביטקוין.

מהלך זה איפשר לה, בין השאר, לצמצם את החוב שלה ל-Galaxy Digital LLC מ-66 מיליון דולר ל-38 מיליון דולר. קצב הכריה של Bitfarms עומד על 14 מטבעות ביטקוין ביום, שהם כ-1,260 מטבעות ברבעון. 

הסטר פירס מתנגדת לחילוץ חברות

הסטר פירס היא מפקחת ברשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) ונחשבת בעיני רבים לתומכת הקריפטו הגדולה ביותר בארגון, אשר ידוע בגישתו הלוחמנית כלפי עולם המטבעות הדיגיטליים. לפני כשבועיים הביעה פירס תמיכה מובהקת בקרנות סל של ביטקוין בשוק הספוט ולא חסכה ביקורת ממדיניות ה-SEC בנושא.

יחד עם זאת, פירס אמרה אתמול (ג') כי אינה תומכת בחילוץ חברות המנהלות נכסים דיגיטליים ונמצאות בקשיים או אף בקריסה. היא הזהירה משקיעים מפני היענות להצעות המפתות להחזרים גבוהים של חברות העוסקות בהלוואת קריפטו ואמרה כי לדעתה יש לאפשר לחברות אלו להיכשל.

לדברי פירס, הימנעות מחילוץ חברות הנמצאות בקשיי נזילות תחזק את השוק. מצב בו השוק חווה טלטלות מאפשר לגלות מי מהשחקנים אכן מייצר ערך לטווח הארוך ומי מהם יחלוף לבלי שוב. לדבריה, זוהי הזדמנות למידה לא רק עבור החברות והמשקיעים אלא גם עבור הרגולטורים.

 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן