רשות המסים רוצה לחייב מחזיקי קריפטו לדווח על אחזקותיהם

מחזיקי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים בשווי של למעלה מ-200 אלף ש"ח יחויבו לדווח למס הכנסה, על פי מסמך תיקוני החקיקה שפורסמו הבוקר על ידי משרד האוצר
בלוקצ'יין ישראל

רשות המיסים רוצה לחייב בדיווח את המחזיקים במטבעות דיגיטליים בשווי העולה על 200 אלף ש"ח, גם אם לא ביצעו אירוע מס, כך מתגלה במכתב חדש שפורסם ע"י רשות המסים ואמור להשתלב בתוך חוק ההסדרים שיעלה, אם לא יהיו עיכובים, לדיון ביום ראשון.

איגוד הביטקוין הישראלי הביע את התנגדותו במכתב נוקב לראש רשות המסים ערן יעקב.

הטענות של רשות המיסים

משרד האוצר פרסם הבוקר טיוטה של תיקוני חקיקה לחוק ההסדרים הקרוב, ובתוכה פרק הנוגע לתוכניות למלחמה בהון השחור של רשות המסים. הפרק אשר הוקדש למטבעות דיגיטליים נקרא: "הגברת הפיקוח על החזקה באמצעי אלקטרוני מבוזר."

בראש הפרק נכתב: "על מנת לצמצם את היקף ההון השחור בישראל, להביא לחשיפה של נכסים והכנסות לא מדווחים, ולשפר את איכות הבקרה ואיכות הביקורת של רשות המיסים, תקבע חובת דיווח על החזקה באמצעי אלקטרוני מבוזר."

על פי הכתוב, מאחר והמטבעות הדיגיטליים ניתנים להעברה בקלות באמצעים אלקטרוניים, ואין עליהם מעקב, ברשות המיסים חוששים כי "אמצעי אלקטרוני מבוזר מהווה מכשיר נוח ויעיל להעלמת הכנסות, צבירת נכסים לא מדווחים, וככלי להלבנת הון."

עד כה אנו יודעים שיש לדווח על רווחים הנגרמים באירועי מס בעת מכירה של מטבעות דיגיטליים. כעת, מדגישים בטיוטה למען הסר ספק, כי "הדיווח על הרווח ממטבעות וירטואליים אינו מספק." 

במידה והחוק יתוקן בהתאם, תהיה "חובת דיווח על מי שהחזיק ביום אחד או יותר בשנת המס, אמצעי אלקטרוני מבוזר בעלות או בשווי של 200 אלף שקלים חדשים או יותר." 

טענות איגוד הביטקוין כנגד הטיוטה

בתגובה לתיקוני החקיקה פנה יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי, מני רוזנפלד, במכתב רשמי אל ערן יעקב, ראש רשות המיסים. במכתב הביע רוזנפלד את התנגדות האיגוד בצורה מפורטת.

על פי הטענות במכתב, תיקון זה לא יתרום לרשות המיסים אלא רק יכביד על מחזיקי המטבעות הדיגיטליים, אשר סובלים גם כך מאפליה ביחס לתחומים פיננסיים וטכנולוגיים אחרים.

להלן כמה מהסיבות העיקריות להתנגדות האיגוד:

  1. התיקון מבקש דרישת הצהרת הון גורפת למחזיקי ביטקוין (ומטבעות דיגיטליים אחרים) אשר לא קיימת כמעט כלפי שום נכס אחר. 
  2. חובת הדיווח תיצור למעשה מאגר של מחזיקי מטבעות דיגיטליים אשר עשויה לפגוע בפרטיותם ואף באבטחתם במידה ויודלף המאגר כתוצאה מטעות, בדומה למאגרי מידע אחרים שדלפו.
  3. התיקון מפלה לרעה מחזיקי מטבעות דיגיטליים לעומת מחזיקי נכסים אחרים בעלי פרופיל סיכון גבוה, כגון: מחזיקי נדל"ן בחו"ל, זהב ויהלומים.
  4. הגופים והאנשים הפעילים בתחום המטבעות הדיגיטליים חווים גם כך קשיים רגולטוריים. אלו עוד לא הסתגלו אל הרגולציה החדשה, של צו איסור הלבנת הון לנותני שירותים פיננסיים, אשר הוחלה לפני פחות מחצי שנה.
  5. אם החובה לדווח תלויה בשווי השקלי של הנכס הדיגיטלי, הדבר עשוי להפוך את מחזיקי המטבעות הדיגיטליים לפושעים בעל כורחם, רק בגלל התנודתיות של השוק. לא סביר שהמשקיעים יהיו מחויבים לבדוק את השווי של נכסיהם בכל רגע נתון במהלך כל שנה רק כדי לוודא שהם עומדים ברגולציה.

לאורך המכתב מודגשת התרומה הפוטנציאלית של תחום המטבעות הדיגיטליים לכלכלה הישראלית מצד אחד, והפגיעה בפוטנציאל זה ע"י רגולציות מכבידות המרחיקות מהארץ משקיעים ויזמים בתחום מצד שני. כמו כן, צוין כי האינטרס המובהק של האיגוד הוא שהפעילות בביטקוין תהיה מוסדרת ומדווחת כדין. 

במכתב הושם דגש רב על התקשורת הפתוחה שהייתה בין רשות המיסים לבין איגוד הביטקוין הישראלי והשאיפה שתימשך בצורה זו. 

כך נכתב בסיכום המכתב: "נשמח לשבת עמכם ולשוחח על התיקונים הנדרשים בתחום, וכמובן לסייע לכם בכל בעיה שאתם רואים לנגד עיניכם בעניין זה… לאור כל האמור לעיל, נבקשכם שלא לקדם את התיקון האמור בחוק ההסדרים הקרוב."

סיכום

נראה שבתקופה זו מתעוררות ממשלות ברחבי העולם, כמו גם בארץ, ומנסות לקדם את החקיקה בתחום, לטוב ולרע. 

האם ממשלת ישראל ורשות המיסים יבינו את היתרון והפוטנציאל העצומים של אימוץ התחום במדינה הידועה ביכולות שלה לאמץ ולהיות מובילה בטכנולוגיות חדשות? או שהחשש מפני טכנולוגיה מבוזרת פורצת דרך יגרום לה להגביר הגבלות על התחום, להדק את השליטה ולהבריח יזמות מקומית בתחום אשר הייתה עשויה לתרום לכלכלה הישראלית ולשלם מיסים כחוק.

על פי עמדת משרד האוצר: "פעולות אלו צפויות להוביל לתוספת הכנסות מדינה בהיקף מוערך של כ-30 מיליון ש"ח בשנת 2022." ומה בנוגע להפסדים אשר פעולות אלו עשויות להוביל? לפי עמדת איגוד הביטקוין הישראלי: "התעשייה כידוע בוחרת ברובה שלא לפעול בישראל בשל הרגולציה הכבדה."

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן