כוח הכרייה ברשת הביטקוין חווה את הנפילה הגדולה ביותר בתולדותיו

רמת הקושי של כריית ביטקוין צנחה ב-28% בעקבות סגירת מפעלי הכרייה בסין
כריית ביטקוין

בעקבות האיסור על כריית מטבעות דיגיטליים בסין וירידת כוח מחשוב סיני רב מרשת הביטקוין, קושי החישוב ברשת צנח בכ-28%. עדכון קושי הכרייה התרחש בהתאם לחוקי הפרוטוקול של המטבע המבוזר בבלוק מספר 689,471. כשהכורים הסינים יוצאים אל מחוץ למשחק, לפחות באופן זמני, שאר הכורים בעולם מרוויחים.

על פי הערכות, כ-65% מכוח הכרייה הגיע מסין לפני שהתחילו לסגור את מפעלי הכרייה. לפני האיסור כוח החישוב ברשת הביטקוין הגיע ל-198 EH/s (אקסהאש לשנייה), ולאחר מכן צנח ל-89 EH/s. כלומר, הכורים ברשת ביטקוין מבצעים כ-89 קוונטיליון פעולות חישוב (האשינג) בשנייה.

כריית ביטקוין

חידה מתמטית

בבלוקצ'יין של ביטקוין הכורים משקיעים אנרגיה הנובעת מצריכת החשמל של ציוד הכרייה שלהם, על מנת לחשב ולפתור חידה מתמטית. הכורה הראשון שפותר את החידה זוכה ליצור בלוק חדש ולזכות במטבעות ביטקוין חדשים ובכל העמלות ששולמו עבור עסקאות ע"י משתמשים ונכללו באותו הבלוק. 

אחת ל-2,016 בלוקים, כשבועיים בממוצע, רמת הקושי של החידה המתמטית מתעדכנת אוטומטית על פי כמות כוח החישוב שהושקעה ברשת, במטרה לשמר את משך הזמן בין בלוקים: עשר דקות בממוצע. 

אם כוח החישוב יורד או עולה בצורה משמעותית, בלוקים חדשים נכרים לאט או מהר יותר בהתאמה, עד שמתבצע העדכון. בשבת האחרונה לחלק מהבלוקים לקח למעלה מ-20 דקות להיווצר, וכתוצאה מחירי העמלות עלו.  זאת משום להזכירכם, העמלות ברשת הביטקוין הן תחרותיות: ככל שתשלמו יותר כך תגבירו את הסיכוי לרשום את העסקה שלכם בבלוק הבא שייכרה. 

מיד לאחר העדכון, העמלות ברשת ירדו בכ-40%.

הקושי למעשה קובע כמה כוח חישוב ובסופו של דבר כמה ציוד וחשמל נדרש כדי לכרות ביטקוין חדש. ככל שרמת הקושי יורדת, המשמעות שיש פחות תחרות בין הכורים כי כוח החישוב ירד לאחר העדכון. כלומר, כורים ברחבי העולם בעלי אותו כוח חישוב ירוויחו ויכרו יותר ביטקוין כתוצאה מכך – באותה השקעת אנרגיה.

הרווחים מתפזרים לשאר העולם

בימים אלו, הכורים בסין מוכרים ציוד כרייה ומהגרים לארה"ב ומדינות נוספות בחיפוש אחר מקום מתאים יותר לעסקי הכרייה שלהם. עד שציוד הכרייה הסיני ימצא את מקומו ויכנס לפעילות, שאר הכורים בעולם ירוויחו יותר ביטקוין כתוצאה מהירידה בתחרות. 

העדכון משאיר את העוגה באותו הגודל (בלוק חדש עם 6.25 ביטקוין חדשים + עמלות בכל עשר דקות בממוצע), אך מאחר ופחות כורים מתחרים עליה – הנתחים גדולים יותר לכל משתתף.

מאחר ויש בנמצא ציוד כרייה תקין ומוכן לשימוש וכמובן אנשים שרוצים להמשיך את העסק שלהם או למכור את הציוד שלהם לשימוש של אחרים, התופעה כנראה לא תימשך זמן רב מדיי. עם זאת, קשה לדעת כמה מהר כוח החישוב יחזור אל הרשת. מפעלי כרייה ענקיים מסין, עם הציוד ותשתיות ביחד עם צוות וידע תפעולי, דורשים זמן ותנאים מתאימים כדי לקום מחדש באזור אחר בעולם.

סין נגד ביטקוין זה רע?

על אף הירידה הגדולה בכוח החישוב ברשת וצניחת המחירים, רבים רואים את המהלך בסין באור חיובי בטווח הארוך. אחד החששות הגדולים שהיו לאנשים בתחום היא שכוח החישוב הרב הנמצא בסין עשוי להגיע לידיים הלא נכונות (ממשלת סין) אשר עשויות לנצל את הכוח כדי לנסות לפעול נגד הרשת. 

בכך שסין אסרה על הכרייה בשטחה היא למעשה מאפשרת הזדמנות לרשת להיות יותר מבוזרת (פחות ריכוזית), וכתוצאה – כוח החישוב  צפוי להיות מפוזר בצורה שווה יותר בין גופים שונים ואנשים פרטיים ברחבי העולם.

נתונים מהבלוקצ'יין

על פי האנליסט ווילי וו (Willy Woo), הירידה החדה בכוח החישוב מבחינה היסטורית היא אינדיקציה טובה לתחתית מבחינת המחיר של ביטקוין. לפי הנתונים מ-Glassnode, וו טוען כי אנחנו עדיין בשוק שורי (מגמת עלייה), ומצביע על כך שאחד המאפיינים הבולטים של שוק שורי הממשיך כסדרו – מספר המשתמשים המצטרפים לרשת הולך וגדל.

ווילי וו

בנוסף, וו טוען כי משקיעים לטווח ארוך אוספים ביטקוין בתקופה זו מבלי שהשוק מבחין בכך יותר מדי, ושהפעם האחרונה שהוא ראה זאת היה בסוף 2020. על פי Glassnode כ-78% מהביטקוין הזמין נמצא במצב לא נזיל "ולכן בקושי נגיש לקנייה".

 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

תעשיית הבלוקצ'יין
צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן