המרדף אחר דו קוואן: דרום קוריאה ביקשה מהאינטרפול להוציא צו מעצר נגד מייסד טרה לונה

בעקבות קריסת טרה לונה במאי, רשויות אכיפת החוק בדרום קוריאה מבקשות לעצור את דו קוואן באשמת הונאת משקיעים.
דו קוואן מרדף

אתמול (ב') דווח כי רשויות אכיפת החוק בדרום קוריאה ביקשו מהאינטרפול (הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי) להוציא צו שנקרא 'הודעה אדומה' (Red Notice) נגד דו קוואן, מייסד שותף של מעבדות טרה (Terraform Labs), מנפיקת המטבעות LUNA (כיום LUNC) ו-UST (כיום USTC) אשר קרסו במאי.

קריסת LUNA ו-UST, הסטייבלקוין (Stablecoin) האלגוריתמי, הובילה לאובדן נכסי משקיעים בשווי של לפחות 40 מיליארד דולר וחוללה שרשרת של אירועים דרמטיים וטלטלות עזות בעולם המטבעות הדיגיטליים.

ההודעה האדומה שהאינטרפול התבקש להוציא היא מסמך אשר מופץ לרשויות אכיפת החוק ב-195 מדינות ברחבי העולם ובו בקשה לעצור אדם אשר מועמד להסגרה.

בשבוע שעבר הוציאה התביעה בדרום קוריאה צו מעצר נגד דו קוואן ונגד בכירים נוספים במעבדות טרה, באשמת הונאת משקיעים. מספר ימים לאחר מכן הרשויות במדינה החלו לפעול לביטול הדרכון של קוואן.

על פי השמועות, קוואן נמצא באותו זמן בסינגפור, אך בשבת (ש') אישרה משטרת סינגפור כי הוא כבר לא נמצא בגבולות העיר-מדינה.

מיקומו הנוכחי של קוואן אינו ידוע.

מנסה לשדר עסקים כרגיל

קוואן, בן 31, יליד דרום קוריאה, הוא בוגר אוניברסיטת סטאנפורד האמריקנית. אחרי שסיים את לימודיו עבד זמן קצר באפל (Apple) ואז חזר לדרום קוריאה והקים מספר פרויקטים בתחום הקריפטו וביניהם את מעבדות טרה. בימי הזוהר של LUNA ושל UST, נחשב קוואן בידי רבים לכוכב עולה, אך עדת מעריציו הלכה והתפוגגה לאחר קריסת המטבעות.

פחות מחודש לאחר הקריסה ניסה קוואן להשיק מחדש את הפרויקט, שהוא קרא לו Terra 2.0, כמובן לקול ביקורות עזות על המהלך. בתחילת החודש המטבע LUNC זינק ב-170% ושבוע לאחר מכן LUNA נסק ב-250%, אך נראה כי תנודות חריגות אלה לא ביטאו ערך ממשי אלא רק הזכירו לנו את העובדה ששוק הקריפטו רווי מניפולציות ומועד לתגובות רגשיות.

לפני מספר ימים צייץ קוואן כי אינו בורח וכי הוא משתף פעולה באופן מלא עם הרשויות ואין לו דבר להסתיר.

בציוץ אחר, אשר מתייחס לשאלת מיקומו הגיאוגרפי, פנה קוואן אל קהל הקריפטו בטוויטר בהתרסה ואמר – אלא אם אנחנו חברים או שיש לנו תוכניות להיפגש או שאנחנו מעורבים בתוכניות משותפות לפיתוח משחק ווב 3 מבוסס ג'י פי אס, זה לא עניינכם מהי נקודת הציון הגיאוגרפית שלי.

להפוך את קוואן לדוגמה

עבור רבים בעולם הקריפטו המקרה של קוואן משמש כאבן בוחן לאופן שבו רשויות אכיפת החוק יטפלו במקרים של פעילות לא חוקית בתחום המטבעות הדיגיטליים, אשר בוצעה על ידי אדם ספציפי. באוגוסט ראינו את הסנקציות של הממשל האמריקני נגד טורנדו קאש, אך נכון להיום עדיין לא התקיים הליך חוקי ומשפטי נגד דמות כה מרכזית ושנויה במחלוקת אשר גרמה לנזק כה משמעותי לאינספור משקיעים.

השאלה שככל הנראה תעמוד במרכז ההליך המשפטי נגד קוואן, אם וכאשר יובא לדין, תהיה האם ניתן להוכיח כי הוא הטעה משקיעים ביודעין ובאופן מכוון או שעסק בקמפיין שאמנם היה בו סיכון גדול, אך לא מתוך כוונות זדון.

בין ההוכחות שהצטברו עד עכשיו נמצאת העובדה שקוואן ובכירים נוספים במעבדות טרה החליטו לסגור את המשרדים שלהם בדרום קוריאה שבוע לפני קריסת המטבעות. קוואן אמר אז כי החלטה זו תוכננה במשך זמן רב לפני ולא קשורה לקריסה.

ימים יגידו האם הליך משפטי נגד דו קוואן אכן יהווה ציון דרך בעולם הקריפטו ובנסיון של רשויות אכיפת החוק להגן על המשקיעים הפועלים בו.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן