בצל סנקציות הממשל בארה"ב: TORN מאבד 57% לאחר מעצרים והקפאות

עולם הקריפטו סוער בעקבות הסנקציות שהטיל הממשל האמריקני על טורנדו קאש וההקפאה הגורפת של חשבונות הקשורים לשירות.
סנקציות טורנדו קאש TORN

בשבוע שעבר דיווחנו כי ממשלת ארה"ב הטילה סנקציות על טורנדו קאש (Tornado Cash), שירות מיקסינג (Mixing, מערבל כספים) המאפשר למשתמשים להסוות את טרנסקציות הקריפטו שלהם.

במהלך סוף השבוע, הפרשה קיבלה תפנית חמורה. ביום ו', יומיים לאחר הטלת הסנקציות, נעצר בהולנד אחד ממפתחי הפרוטוקול. אם לא די בכך, בוצעה הקפאה גורפת של כתובות אתריום שנחשדו כבעלות קשר לשירות, הוסר שרת הדיסקורד (פלטפורמת צ'אטים) של הפרויקט, הוסר אתר האינטרנט של הפרויקט, ועוד.

כנגד הצעדים נשמעו ביקורות חריפות על המהלך ומשמעותו לעתיד הרגולציה על עולם המטבעות הדיגיטליים. יש שכבר החלו להתייחס אל הצעד כאל יריית הפתיחה ל-"מלחמות הקריפטו 2", כלומר המשך למלחמות הממשל בעולמות הקריפטוגרפיה שהתרחשו בשנות ה-90.

על רקע ההתרחשויות איבד TORN, הטוקן של טורנדו קאש, מעל 57% מערכו.

"לא מנע משחקנים זרים להלבין הון"

הסנקציות שהטיל המשרד לבקרת נכסים זרים (OFAC או Office of Foreign Asset Control) של מחלקת האוצר האמריקנית הגיעו בעקבות ממצאים לפיהם כמעט בכל מקרי הונאות הקריפטו שבוצעו השנה, חלק מהכספים מצאו את דרכם אל טורנדו קאש וביניהם כספים שנגנבו על ידי קבוצת ההאקרים הצפון קוריאנית לאזארוס (Lazarus), אשר העבירה דרך השירות חלק ניכר מהסכומים שגנבה מרשת רונין.

בריאן נלסון, המשנה למזכיר מחלקת האוצר האמריקנית לענייני טרור ומודיעין פיננסי, אמר כי טורנדו קאש לא מנע משחקנים זדוניים לעשות שימוש בשירות לצורך הלבנת הון.

על פי דוח של חברת ניתוח רשתות הבלוקצ'יין צ'יינאלסיס (Chainalysis), מאז ששירות טורנדו קאש הושק באוגוסט 2019, הועברו בו מטבעות אתריום (ETH) בשווי של מעל 7.6 מיליארד דולר, כשחלק ניכר מסכום זה הגיע מפעילות בלתי חוקית או ממקורות בעלי סיכון גבוה.

מחרימים ומנתקים

בעקבות הסנקציות, כאמור, נחסמה כניסת משתמשים לשרת הדיסקורד של טורנדו קאש והפורומים של השירות בפלטפורמת הפיתוח גיטהאב (GitHub) הוסרו ממנה.

בנוסף, חברות Infura ו-Alchemy, ספקיות כלי הפיתוח והתשתיות לבלוקצ'יין, הכניסו את טורנדו קאש לרשימות השחורות שלהן וחסמו משתמשים שלהן מגישה לשירות.

בורסת נגזרי הקריפטו dYdX חסמה מיידית את כל חשבונות המשתמשים שלה שנחשדו כבעלי שיוך לטורנדו קאש, אך בהמשך התברר כי חשבונות רבים מאלו שנחסמו כלל לא היו באינטראקציה כלשהי עם השירות. ככל הנראה מדובר בטעות בהיקף חסימת החשבונות, אשר מעידה על הקלות בה חלק מחברות ושירותי הקריפטו מצייתים לסנקציות.

גם פלטפורמות נוספות שמשווקות כמבוזרות, כגון יוניסוואפ (Uniswap) ואווה (Aave), חסמו כתובות אתריום שמשויכות לטורנדו.

האם ניתן לעצור את טורנדו קאש?

בעוד ששירותי קריפטו שונים מקיימים את הסנקציות וחוסמים את גישת המשתמשים לחשבונות הקשורים לטורנדו קאש, החוזים החכמים של הפרוטוקול למעשה אינם ניתנים לביטול או מחיקה ובפועל יכולים להמשיך לתפקד כל עוד רשת הבלוקצ'יין של אתריום ממשיכה להתקיים. עם זאת, הגישה הישירה לחוזים החכמים דורשת ידע טכנולוגי מתקדם.

יום לאחר הטלת הסנקציות, משתמש אנונימי הדגים את הקושי לעצור באופן גורף את השימוש בטורנדו קאש כאשר שלח למאות כתובות של ארנקים דיגיטליים מטבעות אתריום מארנק המשויך לשירות. מפורסמים כמו מנחה ה-Tonight Show ג'ימי פאלון, אמן ה-NFT ביפל (Beeple), המפיק המוזיקלי סטיב אאוקי, מנכל קוינבייס (Coinbase) בריאן ארמסטרונג והמתאגרף והיוטיובר לוגאן פול, קיבלו, כל אחד, 0.1 את'ר (ETH) לארנקים שלהם.

העברת הכסף מטורנדו קאש לארנקי המפורסמים עלולה להעמיד אותם בסיכון וזאת לאור העובדה שהסנקציות על השירות אוסרות על אזרחים אמריקנים לעשות שימוש כלשהו בטורנדו קאש או בכתובות הארנקים הקשורים אליו. העונש על הפרת הסנקציות יכול להתחיל בקנסות של 50,000 דולר עד 10 מיליון דולר ולהגיע גם לעונשים של בין 10 ל-30 שנות מאסר.

אם לא די בכך, בעקבות ההעברות הנ"ל, ייתכן כי פלטפורמות כלכלה מבוזרת (DeFi) כגון Aave חשופות למתקפה. פלטפורמת Aave מאפשרת למשתמשים להלוות וללוות באופן ישיר אחד מהשני.

בטוויטר עלתה האפשרות כי בעקבות הסנקציות, יוכלו משתמשי אתריום לשלוח דרך טורנדו קאש ETH לכתובת ארנק שלקחה הלוואה מ-Aave. ברגע שזה יקרה, ב-Aave אמורים לזהות אוטומטית כי מדובר בכתובת שמפרה סנקציות, ולהקפיא את פעילותה בפלטפורמה. כתוצאה מכך, במידה ומחיר המטבע שנלקח בהלוואה יירד לעבר מחיר ההנזלה – לא תהיה ללווה אפשרות להגיב, והמחיר ימשיך ליפול עד שיפסיד הכל.

נכון לכתיבת מלים אלו, תרחיש זה טרם קרה.

המעצר והוספת מורשה חתימה

ביום שישי (ו') עצר שירות החקירות והמידע הפיסקלי בהולנד (FIOD) את אלקסי פרצב, מפתח תוכנה החשוד במעורבות בפיתוח הפרוטוקול של טורנדו קאש. הוא נעצר בחשד להלבנת הון וב-FIOD אמרו כי אינם שוללים מעצרים נוספים בפרשה.

בעקבות המעצר ה-DAO של טורנדו קאש (ארגון אוטונומי מבוזר או Decentralized Autonomous Organization) ערך הצבעה על הוספת מורשה חתימה לארנק המולטיסיג (Multisig, קיצור של Multisignature) של ה-DAO, המחזיק במטבעות דיגיטליים בשווי 21.6 מיליון דולר. עד להצבעה נדרשו 4 חתימות מתוך 5 אפשריות כדי לבצע טרנסקציות בארנק. בשל חשש מהאפשרות שדמויות נוספות הקשורות לטורנדו קאש יעצרו, הצביעו 12 חברי ה-DAO על הוספת מורשה חתימה כך שמעכשיו יידרשו 4 חתימות מתוך 6 חתימות אפשריות כדי לבצע טרנסקציות.

הטענות נגד הסנקציות הגורפות

טורנדו קאש אינו שירות המיקסינג הראשון שהוטלו עליו סנקציות. במאי הטיל OFAC סנקציות על השירות Blender.io, שעל פי הטענות קבוצת לאזארוס השתמשה גם בו. אלא שההבדל נעוץ בעובדה ש-Blender.io הוא שירות משמורן ריכוזי ואילו טורנדו קאש הוא רק קוד. לדברי מייקל מוזייר, לשעבר בכיר במחלקת הלבנת הון והשבת נכסים של מחלקת האוצר האמריקנית, המשמעות היא שכשירות המבוסס על חוזים חכמים טורנדו קאש יכול לפעול גם ללא מעורבות של שחקנים ספציפיים אשר מנהלים אותו.

פיטר ואן ואלקנבור, מנהל מחקר ב-Coin Center, ארגון ללא מטרות רווח העוסק בבחינת הרגולציה על תחום הקריפטו, טוען כי לא בטוח שניתן לטעון שטורנדו קאש אינו נחשב לישות ארגונית ולהתייחס אליו כאל קוד בלבד. לדבריו, יש מספר אנשים בעלי רמה כזו או אחרת של שליטה על ניהול המערכת של טורנדו קאש ושליטה זו מאפשרת להם לערוך שינויים בקוד. עובדה זו הופכת את השירות לישות ארגונית בעיניי הממשל.

יחד עם זאת טוען ואלקנבור כי הסנקציות הגורפות על טורנדו קאש מוגזמות ולא הגיוניות. לדבריו, המהלך של הממשל דומה למצב שבו היו מודיעים כי האדם שהמציא את מברג הפיליפס נאשם בפלילים ולכן, בנוסף לסנקציות שהיו מטילים עליו ספציפית, היו מחליטים גם לאסור על כל אדם אחר להשתמש במברג פיליפס מעתה ועד עולם.

רבקה רטיג, יועצת בפלטפורמת ההלוואות אווה (Aave), אמרה שלסנקציות הגורפות יהיו נזקי משנה משמעותיים והן מבטאות תגובה חריפה וחמורה מדי של הממשל לשימוש בתוכנה שבין השאר שימשה גם לפעילות לא חוקית.

אינספור תגובות מארגונים ומשתמשים בעולם הקריפטו העלו את השאלה באיזו מידה שירות שנועד לכולם אמור להיות אחראי לכך שלא יעשה בו שימוש על ידי שחקנים זדוניים.

TORN מאבד גובה

ביום שבו הוטלו הסנקציות על טורנדו קאש נסחר TORN, הטוקן של השירות, במחיר של 30.58 דולר. נכון לכתיבת שורות אלה הוא נסחר במחיר של 12.34 דולר, ירידה המבטאת איבוד של למעלה מ-57% מערכו.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

תגובה אחת

  1. בורסות מבוזרות לא יכולות לחסום את כתובות כי הקוד על הבלוקציין לא ניתן לשינוי.
    הם רק יכולות לחסום את הפרונט את הממשק משתמש – האתר שמתווך לקוד.

    בגלל זה לא נחסמה אף הלוואה ב Aave. כי הפרוטוקול לא נחסם באמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן