אזרחי טורקיה נוהרים לביטקוין וטט'ר לאור צניחת הלירה

מטבעות דיגיטליים חווים אימוץ בטורקיה ובחלקים מהעולם המתפתח בו המדיניות הכלכלית הממשלתית מעוררת חוסר אמון משמעותי
טורקים נוהרים לביטקוין

הלירה הטורקית הפכה כה תנודתית עד שהטורקים נטשו את המטבע המקומי לנכסים המוגדרים בסיכון גבוה, כולל מטבעות דיגיטליים.

בעוד שהלירה התרסקה מול הדולר ברבעון האחרון של 2021, נפחי המסחר במטבעות דיגיטליים באמצעותה זינקו ל-1.8 מיליארד דולר בממוצע יומי בשלוש בורסות, זאת על פי חברת אנליזת הבלוקצ'יין, צ'יינאליסיס (Chainalysis). היקפים אלו עדיין נחשבים לצנועים בהשוואה לתוצאות סקר 2019 של הבנק להסדרים בינלאומיים, שבו היקף העסקאות הכולל בלירה עמד על נפח של כ-71 מיליארד דולר ביום, אך למרות זאת, היקפים אילו עדיין מחזיקים בנפח גדול יותר מכל חמשת הרבעונים הקודמים.

האזרחים הטורקים אוהבים מטבעות יציבים (Stablecoins) בעיקר בגלל שערכם צמוד לדולר. בסתיו האחרון, הפכה הלירה הטורקית למטבע הממשלתי הנסחר ביותר מול מטבעות דיגיטליים יציבים וגברה על הדולר והאירו בנפח המסחר, על פי הנתונים מ-CryptoCompare.

קריפטו ברחובות איסטנבול

במשך זמן רב, בתקופות של סערה כלכלית, רבים מהטורקים שמרו את הונם בדולרים אמריקאים, יורו וזהב. אך עלייתם של מטבעות דיגיטליים בשנים האחרונות הציגה אלטרנטיבה חדשה של מכשירים פיננסים לשמירת ערך, אם כי הרבה יותר תנודתיים. מאז ספטמבר, איבדה הלירה הטורקית 40% מערכה מול הדולר.

באיסטנבול, העיר הגדולה ביותר בטורקיה ובירתה המסחרית, המודעות למסחר במטבעות דיגיטליים מופיעה על גבי הרכבות החשמליות, שלטי חוצות ואחד משני שדות התעופה בעיר. חנויות שמוכרות ביטקוין צצו בסמטאות בשוק הבזאר הגדול, בצמוד לסוחרים המוכרים גם מטבע חוץ וזהב.

אימוץ למרות הוראות הממשלה

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הכניס את המערכת הפיננסית של טורקיה לסערה בסתיו האחרון כשדחף להורדת ריבית חוזרת ונשנית למרות האינפלציה הגואה. הלירה התייצבה קצת בשבועות האחרונים לאחר חילוץ ממשלתי של החוסכים, אך הטורקים המקומיים נותרו זהירים.

למרות האיסור הרשמי שהחל בשנה שעברה על שימוש במטבעות דיגיטליים כאמצעי תשלום במדינה, הטורקים בכל זאת מאמצים את התחום. האיסור, שנחשף ללא אזהרה, "יצר חוויה טראומטית בקהילת מטבעות הקריפטו הטורקית", אמר טוראן סרט, יועץ לבורסת המטבעות הדיגיטליים הטורקית פאריבו. הממשלה הבטיחה שחוק חדש של מטבעות דיגיטליים יישלח בקרוב לפרלמנט של המדינה, אבל יש מעט פרטים לגביו כרגע, הוסיף סרט.

המסחר במדינות עולם שלישי בצמיחה

מטבעות דיגיטליים גדלו בפופולריות בטורקיה ובחלקים אחרים מהעולם המתפתח בהם חוסר האמון במדיניות הכלכלית של הממשלה הוא גבוה. הניגרים למשל משתמשים בביטקוין לתשלומים לאחר פיחות במטבע ובקרה הדוקה על הגישה למטבעות זרים. אל סלבדור הפכה בשנה שעברה למדינה הראשונה שהכירה בביטקוין כהילך חוקי, לאחר שני עשורים שהכלכלה שלה התבססה על הדולר האמריקאי לבדו.

מטבעות יציבים כגון טט'ר (Tether) משמשים גם כשער לסחר פנימי וחיצוני במטבעות כמו ביטקוין (BTC) ואת'ר (ETH). בורסת הקריפטו הטורקית Bitlo חוותה גידול משמעותי במספר המשתמשים החדשים ברבעון האחרון, אמרה אסרה אלפאי, מנהלת השיווק הראשית של החברה. "התנודתיות של הלירה הטורקית ועליית האינפלציה שנראתה בחודשים האחרונים הביאו את המשקיעים שלנו לראות במטבעות דיגיטליים השקעה רווחית בטווח הארוך וכגידור נגד אינפלציה בטווח הקצר", אמרה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir
דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן