דיון אגרסיבי בועדת הבנקאות בסנאט האמריקאי: "למה קריפטו טוב בכלל?"

אתמול התקיימה ועידה של ועדת הבנקאות של הסנאט, לאחר שחברת הסנאט אליזבת וורן שלחה מכתב חמור לשרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן, בו דרשה תגובה הוליסטית ומתואמת נגד סכנות הקריפטו.
אליזבת וורן

אתמול (ג') ועדת הבנקאות של הסנאט בארה"ב דנה בעניין תעשיית המטבעות הדיגיטליים. זמן קצר לפני כן, הסנאטורית אליזבת' וורן כתבה במכתב פתוח לשרת האוצר האמריקנית ג'נט ילן כי על ממשלת ארה"ב למצוא דרכים להפחית את הסכנות שמטבעות דיגיטליים מביאים למערכת הכלכלית.

אליזבת' וורן נגד קריפטו

וורן, הידועה כמתנגדת לתעשיית המטבעות הדיגיטליים, תיארה במכתב כי היא נהיית יותר ויותר מודאגת מהסכנות הנשקפות למשקיעים, לצרכנים, לכלכלה ולסביבה בעקבות חוסר הרגולציה בתחום. במקביל, היא העבירה ביקורת על הטבע הספקולטיבי של המטבעות הדיגיטליים.

במכתבה לילן, הסבירה שמאחר שיש חשיפה מוגברת למטבעות דיגיטליים במערכת הכלכלית, חוסר היציבות של שוק הקריפטו עשוי להתפשט ולהוביל לחוסר יציבות בסקטורים נוספים בכלכלה. בנוסף, וורן תיארה את הסיבות הבולטות לביקורת שלה: האיום הייחודי שמטבעות יציבים (סטייבלקוינס) מהווים על הדולר והבנקים, התפתחות הכלכלה המבוזרת (DeFi) המקושרת לאנונימיות ובנוסף – מתקפות סייבר וכופרה המתאפשרים באמצעות המטבעות הדיגיטליים.

זהו לא מכתבה הפתוח הראשון בתחום, וספק אם האחרון. מוקדם יותר החודש, וורן שלחה מכתב לגארי גנסלר, יו"ר הוועדה לניירות ערך של ארה"ב (SEC), בבקשה לקבל בהירות בנוגע לרגולציה על קריפטו עד ה-28 ליולי (היום).

גארי גנסלר
גארי גנסלר, יו"ר ה-SEC ומומחה לבלוקצ'יין מקור: Cryptonomist

ועדת הבנקאות – "מטבעות דיגיטליים: למה הם טובים?"

וורן המשיכה בביקורת בועדת הבנקאות של הסנאט הדנה בנושא תחת הכותרת: "מטבעות דיגיטליים: למה הם טובים\משמשים?". 

בעיני וורן, הביזור של ביטקוין הוא סיפור בדיוני מכיוון שהכוח האמיתי של הרשת מושתת על כורים ותאגידים אשר יש להם את המינוף להשיג עליונות כוזבת על הבנקים הגדולים.

"במקום להשאיר את המערכת הכלכלית שלנו תלויה בגחמות של הבנקים הגדולים, קריפטו שם את המערכת תחת הגחמות של קבוצות של מתכנתי על וכורים המסתתרות בצל, ללא פנים, מה שלא נשמע לי טוב יותר," אמרה וורן. 

בעוד שברור מהציטוט שהיא לא אוהבת את המטבעות הדיגיטליים, מעניין שהיא מסכימה עם רבים מהתחום בכך שהמערכת הכלכלית הנוכחית תלויה בגחמות של הבנקים הגדולים.

לא רק וורן הביעה את עמדה זו. גם הסנאטור שרוד בראון, חבר הוועדה, הביע את גישתו השלילית לתחום. בהערות הפתיחה שלו בוועדה, התייחס אל קריפטו כאל תעשייה מלאה בהונאות, המתחמקת מאחריות, והשווה אותה למכונת מזל בקזינו המעשירה את יוצריה ושורפת את כל השאר.

בנוסף, הדגיש בראון כי שוק הקריפטו עשוי לסכן לא רק את הצרכנים אלא את היציבות הכללית בכלל, וקרא לרגולציה חכמה אשר תגן על הצרכנים מ"נצלני הקריפטו" וה"שיווק הפופוליסטי המזויף" שלהם.

האם תעשיית ה-DeFi בסכנה רגולטורית?

האם חקיקה מתקרבת לתחום הכלכלה המבוזרת? הסנאטורית טינה סמית' אמרה שמכשירים פיננסיים רבים הנמצאים ב-DeFi מפרים את חוקי ארה"ב. עמדה זו הובעה בעבר על ידי דן ברקוביץ', נציב בוועדה לפיקוח על מסחר בחוזים עתידיים וסחורות (CFTC).

על פי ברקוביץ', DeFi, או לפחות חלקים רבים מהכלכלה המבוזרת, עשוי להפוך ללא חוקי בארה"ב, מאחר ומכשירים פיננסיים כמו חוזים עתידיים מוכרחים לפעול תחת רישיון בארה"ב. לטענתו, עבור מועצת היועצים הכלכליים של ארה"ב (CEA), לא קיימת שום חריגה מרישום במקרה של בלוקצ'יין, מטבעות דיגיטליים או חוזים חכמים. החוק הוא אותו החוק.

לסיכום

אין ספק ששוק המטבעות הדיגיטליים הגיע לגודל שכבר הממשלות לא יכולות להתעלם ממנו. אם בעבר הממשלות התעלמו בתקווה שביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים יעלמו כפי שבאו, כיום השאלה היא איך להתמודד עם התופעה.

הרבה מהביקורת היא ביקורת עניינית, אך יש לקוות שממשלת ארה"ב לא תפעל בפזיזות ותפספס את הקידמה אשר אין לעצור.

כמובן, יש למצוא דרך לטפל בפשיעת הסייבר והלבנת הון, כמו גם לעזור למשקיעים תמימים להימנע מטעויות והונאות. אם הממשלה תיצור חוקים חכמים מתוך מחקר מעמיק וחשיבה על הציבור הדבר עשוי לתרום לתעשייה, אך להתייחס אל ביטקוין באותה הצורה כמו אל פרויקטים חדשים יותר אשר אין מאחוריהם דבר מלבד הרצון של יחידים להתעשר, תהיה טעות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן