מתיחה, או באמת? ויטליק בוטרין מבלבל את קהילת הקריפטו

ה-1 באפריל סיפק מתיחות מגוונות בכל רחבי הרשתות החברתיות כהרגלו, אך אחת מהן בלטה יתר על המידה. ויטליק בוטרין, מייסד פלטפורמת את’ריום, פרסם אתמול הצעת Ethereum Improvement Protocol) EIP) או במילים אחרות – הצעת ייעול בדמות קוד תוכנה לפלטפורמת את’ריום.

ההצעה למרבה ההפתעה עסקה בנושא רגיש מאד עבור קהילת הקריפטו, וכמושא לביקורת גדולה מאד על את’ר: היצע המטבעות המקסימלי. נכון להיום, לאת’ר אין הגבלת מטבעות (פרט להגבלת כרייה של 18 מיליון מטבעות בשנה שידוע מראש שתשונה בעתיד) כך שלמעשה מדובר במטבע אינפלציוני. במסגרת ה-EIP, הציע ויטליק לקבוע היצע מקסימלי של 120,204,432 מטבעות, כאשר מדובר בפי 2 בדיוק מכמות המטבעות שנמכרה במכירה המקורית ב-2014. להזכירכם, נכון להיום יש כ-98 מיליון מטבעות בסירקולציה.

את שינוי ההיצע הציע בוטרין להוסיף במסגרת עדכון התוכנה הקרוב, אשר ישלב גם את המעבר לפרוטוקול קספר (Casper) המשנה את אלגוריתם הכרייה מהוכחת העבודה (Proof of Work) לוריאציה חדשה של הוכחת ההחזקה (Proof of Stake).

בפוסט שלו, ויטליק אף מציין שייתכן שההצעה תגרום לחילוקי דעות בקרב הקהילה עד כדי אי-קבלת-החלטה בטרם המטבע ה-120,000,000 הגיע לעולם, ולכן הציע היצע מקסימלי אלטרנטיבי של 140,000,000 מטבעות.

עד כאן, היה מדובר במתיחה. כן, כן. ויטליק חשב שזה יהיה מצחיק. לאחר מספר שעות הוציא הבהרה שמדובר במתיחת “Meta-Joke” שנועדה לעורר דיונים וויכוחים עניינים שיהיה ניתן ללמוד מהם. לאחר שהבחין בדיונים שעוררה ההצעה, ציין שהגבלת היצע המטבעות של המטבע את’ר היא בהחלט אופציה ששווה לשקול.

הוא נימק זאת בראייה ארוכת טווח ש”מטבעות אינפלציוניים הם רעיון רע” ונתן מספר נימוקים נוספים:

  1. כאשר יש שבבי ASIC (שבבים ייעודים לכרייה), מנגנון הוכחת העבודה כושל בחלוקה הוגנת של היצע המטבעות.
  2. עם מנגנון Proof of Stake, לא דרושה הפצת מטבעות בצורת הוכחת העבודה לשם כחלק מאבטחת הרשת.
  3. ניתן ליצור מנגנון של חלוקת גמול ללא כריית מטבעות חדשים ע”י השכרה + עמלות ‘שנשרפו’.

על טיעוניו של ויטליק עלו ביקורות רבות, אשר רובן עוסקות בסוגיית הוכחת העבודה אל מול הוכחת ההחזקה ורמת האבטחה של הרשת כתלות באלגוריתם שמפעיל אותה.

מה שבטוח, ניתן לקחת מהציוץ הזה שני דברים עיקריים. האחד הוא שויטליק בוטרין לוקה בחוש הומור, והשני הוא שייתכן שחוש ההומור הלוקה בחסר שלו יוביל לשדרוג בעל משמעות רבה לפלטפורמת את’ריום.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!