סיכום שבוע: דרמה ב-Bitmain, צוקרברג בקונגרס וסין מהמרת על בלוקצ'יין

סין בלוקצ'יין

המסמך הלבן של ביטקוין חוגג היום, ה-31 באוקטובר, 11 שנים מאז שהופץ באי-מייל למספר מצומצם של "סייפרפאנקס" אשר חלקו את אמונתו ורצונו של סטושי נקמוטו לחולל מהפכה מוניטרית בעולם. "אני עובד על מערכת אלקטרונית חדשה לכסף מזומן שכולו שיתופי וללא צד שלישי מהימן", פתח נקמוטו את האי-מייל וקישר למסמך לבן בן תשעה עמודים המפרט את ביטקוין.

המייל של סטושי
תמונה: Coindesk

מאז, ביטקוין עבר המון: אימוץ נרחב, שווי שוק בגובה מאות מיליארדים, משוכות קשות, ועוד. אך היום אתעמק בנושאים מרכזיים שהכו את תעשיית הקריפטו: ההשתלטות האגרסיבית של ג'יהאן וו על ענקית הכרייה ביטמיין, ההנפקה החשאית שהיא מתכננת, הפיכת הבלוקצ'יין למיינסטרים בסין והתממשות האיום של מארק צוקרברג בעדותו מול הקונגרס.

ביטמיין מציגה: השתלטות עוינת ו-IPO

ביטמיין היא חברת הכרייה הגדולה בעולם. היא נוסדה על ידי ג'יהאן וו ומיקרי זהאן בשנת 2013, ובסוף שנת 2018 רבו ביניהם בעקבות סבב פיטורים גדול שנאלצה החברה לבצע. לאחר הפיטורים, החליטה מועצת המנהלים להסירם מהנהלת החברה (אך הם נותרו המחזיקים הגדולים בחברה והועברו לתפקידים שונים שלא פורטו).

השבוע, הסאגה לובשת צורה חדשה כאשר זהאן גורש מהחברה בהשתלטות עוינת מתוכננת של וו. ביום שלישי האחרון נשלח אי-מייל לכל עובדי החברה עם הכותרת "הודעה חשובה" ובו נמסר כי "מייסד החברה, יו"ר מועצת המנהלים, הנציג המשפטי ומנהל החברה ג'יהאן וו החליט להסיר את זהאן מכל תפקידיו באופן מידי. חל איסור על עובדי ביטמיין לקבל הוראות מזהאן, או להשתתף בפגישות שתוכננו על ידו. ביטמיין עשויה, בהתחשב במצב, לשקול את ביטול חוזי העסקה של עובדים אשר יפרו את ההוראות החדשות".

מיד לאחר שפורסם הליך ההדחה (ואומת ע"י עובדי ביטמיין באופן אנונימי), הגישה בסתר ביטמיין בקשה ל-IPO ברשות לני"ע האמריקנית (ה-SEC) וגיבויה של דויטשה בנק. כעת, תיאלץ ה-SEC לבחון האם ביטמיין עומדת בסטנדרטים הרגולטוריים. בנוסף, טרם ברור הסכום אותו מחפשת ביטמיין לגייס.

עם זאת, שנת 2019 לא העירה לה פנים במיוחד, לפי וו. "נתח השוק שלנו בקרב מכשירי כרייה קטן, ודומיננטיות בריכות הכרייה יורדת אף היא", הוא ציין בפגישה פנימית בחברה. אם לא די בכך, המתחרה העיקרית של ביטמיין, Canaan, הגישה בעצמה בקשה ל-IPO ומעוניינת לגייס 400 מיליון דולר.

צוקרברג לקונגרס: "סין פועלת במהירות להוצאת רעיונות דומים לפועל בחודשים הקרובים"

לפני כשבוע, ב-23 באוקטובר, התייצב מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג לעדות בקונגרס בנושא ליברה, המטבע שפייסבוק מנסה לפתח ולהשיק. בדיון, כצפוי, התמודד צוקרברג עם ביקורתיות נוקבת על פעילות פייסבוק בראשותו, בין היתר שמירה על פרטיות, ניצול מידע של משתמשים, אי-הסכמה לצנזר תכנים פוליטיים שקריים, ועוד.

לאורך כל הדיון האסטרטגיה של צוקרברג הייתה הגנתית, וחיזק את שאמר דיוויד מרקוס, ראש הפרויקט, בעדותו: "לא נשיק את ליברה מבלי אישור מפורש מכלל הרגולטורים הפיננסיים בארה"ב". מעבר לכך, התנצל צוקרברג על הסתה ודברי שנאה בפלטפורמת פייסבוק: "איננו מושלמים. אנחנו עושים טעויות".

אך הוא כן יצא למתקפה אחת, ונגע בנושא רגיש במיוחד אצל האמריקנים בימים אלה: סין. "בזמן שאנחנו מדברים בבעיות של ליברה, שאר העולם לא מחכה," אמר צוקרברג. "סין פועלת במהירות להוצאת רעיונות דומים לפועל בחודשים הקרובים".

צוקרברג
תמונה: CNN

אמנם סין לא באמת בדרך להשקת מטבע דיגיטלי מבוזר, לכאורה כמו ליברה, אבל ימים בודדים לאחר מכן – "איומו" של צוקרברג התממש.

אול-אין? סין מהמרת על בלוקצ'יין

בתחילת השבוע יצא נשיא סין שי ג'ינפינג בהצהרה גרנדיוזית הנוגעת לטכנולוגיית הבלוקצ'יין. הוא הדגיש שישנו צורך דחוף לפתח את הטכנולוגיה ויישומיה, ושהיא "תשחק תפקיד מרכזי בסיבוב הבא של חדשנות טכנולוגית והטרנספורמציה התעשייתית".

לדבריו, טכנולוגיית הבלוקצ'יין יכולה להיות מיושמת בתחומים רבים, כולל כלכלה, חינוך, תעסוקה, רווחה, מאבק בעוני, בריאות ואבטחת מזון, ניהול תשתיות ושירותים ציבוריים.

בעקבות ההצהרה, נפח החיפוש של המילה "בלוקצ'יין" בסין קפץ בכ-1400% ב-Baidu (המקבילה לגוגל הסינית) וכ-330% בחיפוש של אפליקציית WeChat ביום של ההצהרה ובזה שלמחרת.

אך לא רק נפח החיפושים עלה – אלא גם הפעילות הממשלתית בנושא. הממשלה הסינית אסרה על התבטאות נגד טכנולוגיית הבלוקצ'יין (כן, כן, זו לא בדיחה), ומי שירשום ברשתות חברתיות "בלוקצ'יין היא הונאה" עלול להתמודד עם קנס. בנוסף, הממשלה העבירה חוקים העוסקים בקריפטוגרפיה כבסיס להשקת המטבע הדיגיטלי המתוכנן ע"י הבנק המרכזי בסין. לבסוף, הממשל המקומי בגוואנז'ו הכריז על מענק של כ-150 מיליון דולר כ"סובסידיית בלוקצ'יין". התכנון הוא לממן שני פרויקטים בתחום, שאינם בעלי מטבע דיגיטלי, בשנה. כאשר אימצה הממשלה הסינית את טכנולוגיית האינטליגנציה המלאכותית, רוב המחוזות בסין העניקו מענקים דומים. לכן ניתן לצפות שכך יהיה גם עם הבלוקצ'יין.

לא נחים לרגע

כפי שאתם יכולים לראות, שוק המטבעות הדיגיטליים לא נח לרגע. מיום ליום המודעות גוברת, האימוץ נמשך וגם הבעיות צפות. אגב, יש שמייחסים את העלייה הדרמטית שרשם השבוע ביטקוין (מ-$7,350 ל-$9,300 ביומיים, עם ביקור ב-$10,600 בדרך) לבשורות שהגיעו מסין.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן