סיכום שבוע: מצב הביטקוין, האיום על Stablecoins, החצייה של ביקאש

מטבעות יציבים

שבוע נוסף וחג הפסח מגיעים לסיומם, והגיע הזמן לסכם אותם שכן אירועים רבים התרחשו.

ראשית, שווי הביטקוין בשבועיים האחרונים נע בטווח שבין $6,600 ל-$7,450. נכון לכתיבת מלים אלו, המטבע נסחר בשער של $7,100. בקרב אנליסטים מוכרים ומומחים בתחום הדעות חלוקות באשר לאן פני הביטקוין מועדות בטווח הקצר.

רבים טוענים שבעקבות אירוע החצייה המתקרב, אשר יוביל להפחתת היצע המטבעות המתחדש של מטבעות ביטקוין וכתוצאה צפוי להגביר את השפעת הביקוש על פני ההיצע, ניתן לצפות לעליית מחירים. לצד החצייה הם טוענים שבעתיד הקרוב, בעקבות הפגיעה הכלכלית המתרחשת באופן רוחבי וגלובלי, יגבר האימוץ של ביטקוין – כשהסיבה לכך בעיניהם היא המאפיינים הפונדמנטליים שהופכים אותו לשומר ערך.

אחרים טוענים מנגד שהשפעות החצייה יהיו שליליות בטווח הקצר, שכן כורים רבים ייאלצו לכבות את מכשיריהם על מנת שלא לכרות בהפסד, ושייתכן אף שהתמריצים של חוות הכרייה הגדולות נוטים להורדת מחירים שכן הן כורות ביעילות גבוהה יותר (ולפיכך בעלות נמוכה יותר) ויכולות לדחוק את התחרות החוצה (באופן שמזכיר את שקורה בימים אלה בשוק הנפט). בהיבט של השפעות הקורונה, יש שחושבים שבעקבות משבר הנזילות המתמשך מחזיקי ביטקוין רבים ייאלצו לממש את אחזקותיהם על מנת לצרוך מוצרים בסיסיים ו/או להעמיד ערבויות נוספות להלוואות שלקחו.

מבחינת ניתוח טכני ישנם כמה אלמנטים חשובים להסתכל עליהם. בפרספקטיבה ארוכת טווח, ביטקוין "קפץ" מקו מגמה עולה ששימש כתמיכה חשובה (טווח מחירים בו צפוי שהקונים ישתלטו על המחיר), כאשר ממוצע נע 200-שבועות מחזק את התמיכה אף יותר. אך מאותה נקודת מבט, ביטקוין עדיין נסחר מתחת לקו ממוצע 50-שבועות ומתייצב כעת מול שורה של התנגדויות גדולות (טווחי מחירים בהם צפוי שהמוכרים ישתלטו על המחיר).

כאשר עושים זום אין לגרף היומי (בו כל נר יפני מסמן יום ולא שבוע), התמונה עדיין שלילית. ביטקוין נסחר מתחת לממוצע נע 200-ימים וזהו קו אשר מסמל, על פי רוב, היכן נמצא הסנטימנט בשווקים הפיננסיים. אך יש גם מקום לאופטימיות, שכן אמש פרץ ביטקוין את ממוצע נע 50-ימים כלפי מעלה. לצד זאת, נפחי המסחר של הקונים חזקים יותר משל המוכרים – מה שמעיד על התחזקות הסנטימנט החיובי, ומחיר המטבע ממשיך ליצור Higher Highs & Higher Lows (מתואר בגרף) שזה חיובי גם כן.

ביטקוין ניתוח טכני

לסיכום, הטיית הכיוון שלי, כרגע, היא שלילית (קרי להערכתי יש יותר סיכויים לחזור למגמת ירידה מאשר להמשיך בעליות). סביר להניח שנתמודד תחילה עם ממוצע נע 200-ימים בקרוב (הקו האדום) באזור ה-$8,000, אך רק פריצה שלו עם נפח מסחר גבוה תשנה את הטיית הכיוון שלי. אחרת, אנחנו (כאמור, לדעתי) ככל הנראה חוזרים לתקופה של ירידות בטווח הקצר.

עכשיו, יש הרבה חדשות לסקור!

ב-G20 מזהירים: מטבעות יציבים מהווים סכנה ליציבות הפיננסית העולמית

המועצה ליציבות פיננסית (Financial Stability Board) של פורום ה-G20 הוציאה מסמך שטוען כי מטבעות יציבים (Stablecoins), אשר מגובים בערכם ברזרבות ולפיכך אמורים לשמור על יציבות לעומת מטבעות דיגיטליים אחרים אך במקביל לשמש אלטרנטיבה לשימוש במערכת הפיננסית המסורתית – עשויים להוות סיכון גדול למערכת הפיננסית. 

"כלים מסוג זה הם בעלי פוטנציאל להוות סיכון מערכתי למערכת הפיננסית הקיימת וסיכונים משמעותיים לכלכלה הריאלית, כולל החלפת מטבעות לאומיים." 

המסמך ממליץ על 10 צעדים למניעת סיכונים, ביניהם שיתוף פעולה בינלאומי למניעת התחזקות אזור שיפוט אחד לעומת אחר, ניהול סיכונים מוקפד, מדיניות אנטי הלבנת הון ומימון טרור ברורה במיוחד והגנות חזקות נגד התקפות סייבר.

ה-FSB ממליצים שהרשויות השונות יצטרכו להוסיף רגולציות שונות על המטבעות היציבים כחלק מהמסגרות הכלכליות שלהם.

העיתוי שבו נוצר המסמך אינו מקרי, שכן רחשי הרקע של המשבר הכלכלי מאיימים על היציבות המוניטרית ובמקביל חלים תהליכים מקומיים ליצירת "מטבע דיגיטלי של בנקים מרכזיים" (CBDC) – בסין, בארה"ב, בצרפת ובמקומות רבים נוספים. 

כתב האישום המסתמן נגד בר מיטלמן: הלבנת הון בהיקף של 84 מיליון ש"ח

בר מיטלמן, מייסד חלפנות המטבעות הדיגיטליים Bitin, נעצר בסוף פברואר בחשד להלבנת הון והעלמת מס לצד שתיים מאחיותיו ואביו. כעת, פרקליטות המדינה מתקרבת להגשת כתב אישום נגדם בהיקף מוערך של 84 מיליון שקל, נוסף על עבירות מס – כך לפי דיווח של 'גלובס'.

נכון לעתה בר מיטלמן ואביו, המיוצגים ע"י עו"ד גלעד ברון, שוחררו ממעצרם ב-16 במרץ (שבועיים לאחר אחיותיו). תגובתו של מיטלמן נמסרה באפריל לגלובס: "העסק Bitin.co.il, שעוסק במסחר מטבעות ווירטואלים, הוא עסק חוקי, שפעל באישור המשך עיסוק מטעם רשות שוק ההון. אנו פועלים ומקווים להסדיר את כל הבעיות שנוצרו והחדשות לגבי דיווח ותשלום המס מול רשויות המס, ולהסדיר את תשלומי המס על פי הנדרש בחוק. שאר המעורבים שנזכרו בכתבה, אינם קשורים לבעיות שנוצרו מול רשויות המס, שהם חשודים לכאורה בפרשה."

השופט ציין כי "יחידת הסייבר הארצית, להב 433 בשיתוף יחידת יהלום ברשות המסים חוקרות מאז חודש יולי 2019 חשדות לביצוע עבירות הלבנת הון ועבירות מס על-ידי המשיב 1 (בר מיטלמן), כמי שעמד בראש החברות Bitin ו-ב.מ.ל. אשר סיפקו, לפי החשד, שירותי המרת מטבעות וירטואליים לגורמים פליליים. במהלך החקירה התבררה מעורבות עבריינית עמוקה של אביו של בר, לב מיטלמן, וכן מעורבות ממשית בביצוע עבירות על-ידי אחיותיו של בר (מיטל מיטלמן והדר מיטלמן)".

נעדכן בהמשך הפרשה.

בינאנס רוכשת את CoinMarketCap ב-400 מיליון דולר

בורסת הקריפטו הגדולה בעולם בינאנס הודיעה על רכישת אינדקס הקריפטו CoinMarketCap, אשר מוכר כמרכז הנתונים הגדול ביותר בתחום. ההודעה נמסרה ב-2 באפריל. למרות שסכום הרכישה אינו נמסר, ההערכות מדברות על כ-400 מיליון דולר.

על פי מנכ"ל בינאנס, צ'אנגפנג ג'או, הרכישה תאפשר לשתי החברות לנצל את החוזקות אחת של השנייה ולהגדיל את השקיפות בתעשייה.

בעוד הפעילות של CMC תישאר עצמאית, יבוצעו בה מספר שינויים מבניים. בין היתר המנכ"ל ברנדון צ'ז יוחלף על ידי המנהל האסטרטגי הראשי של החברה, קרילין צ'אן, שיהפוך להיות המנכ"ל בתקופת הביניים. צ'אן ידאג בין היתר לכך שהחברה תישאר חפה מהשפעות והטיות כאלו ואחרות של מי שירצה להציג בה נתונים.

בנוגע לתרומה של הרכישה עבור CMC, אמר צ'אן שהחברה תוכל ללמוד מבינאנס בנושאים כגון ניהול צוותים, אבטחה ופיננסים, זאת הודות לעובדה שיש לה ניסיון בניהול צוותים גדולים.

הדעות חלוקות בתעשייה בנוגע לרכישה, שכן בורסת בינאנס נחשבת בין כה וכה כשחקן מונופוליסטי בשוק, ונדמה כי כל התרחבות מסוג זה מאפשרת לה שליטה על מידע שאנחנו ניזונים ממנו.

ביטקוין קאש וביטקוין SV הגיעו למועד החצייה: רווחיות הכורים חוטפת מכה

ביטקוין קאש, אשר נוצר בפיצול תקשורתי מרשת הביטקוין באוגוסט 2017 (ביצע Hard Fork, מזלוג קשיח), עבר ביום רביעי שעבר את אירוע החצייה והקטין את התגמול לכורים ברשת בחצי. החצייה מתרחשת אחת כל 4 שנים בממוצע ותפקידה להקטין את קצב ההיווצרות של מטבעות חדשים. 

גם ביטקוין SV, קיצור ל-Satoshi's Vision, הפרויקט אשר פוצל מביטקוין קאש בעצמו בראשות המתחזה קרייג רייט (אשר מתחזה לסטושי נקמוטו), עבר את אירוע החצייה שלו.

בשתי הרשתות אירוע החצייה הקדים את של ביטקוין כתוצאה משינוי כפוי שהוכנס על ידי הכורים ברשת של ביטקוין קאש לאחר הפיצול הגדול והמתוקשר, אשר השפיע לחלוטין על רמת הקושי ליצירת בלוקים חדשים וכתוצאה ליצירת בלוקים מהירה יותר.

באופן לא מפתיע, החצייה הגיעה בתזמון לא טוב לאחר שהמטבעות איבדו כחצי מערכם מאז אמצע פברואר. הדבר הוביל להקטנה משמעותית של רווחי הכורים ובמקרים מסוימים אף להפסדים גדולים. גם כוח הכרייה הכולל ברשת (EH/s) ירד וכרגע רק חוות כרייה גדולות ויעילות במיוחד יכולות לכרות ברווחים. 

בעקבות הנ"ל, הרבה מן הכורים מיהרו למכור את המטבעות שלהם ולסגור את מכונות הכרייה, או לחלופין לעבור לכרות ביטקוין.

כוח כרייה ביטקוין קאש
ירידה חדה בכוח הכרייה ברשת של ביטקוין קאש. מקור: BitInfoCharts

קרן ההשקעות של אנדרסן הורוביץ מגייסת 450 מיליון דולר להשקעה בקריפטו

מקורות יודעי דבר מסרו לפיננשל טיימס שקרן ההשקעות המפורסמת מעמק הסיליקון, a16z, נמצאת בשלבי גיוס כספי משקיעים עם מטרת גיוס של כ-450 מיליון דולר. 

a16z של אנדרסן הורוביץ כבר הפעילה קרן השקעות דומה בסכום של 300 מיליון דולר ב-2018 והשקיעה במגוון חברות כגון TrustToken ו-Arweave. לאחרונה אף הצטרפה כמייסדת בליברה של פייסבוק.

האם הרשת החברתית Reddit בדרך למטבע דיגיטלי לתגמול משתמשיה?

על פי המשתמש MagoCypto שדיווח על כך לראשונה, הרשת החברתית, אשר בעלת 330 מיליון משתמשים חודשיים פעילים, מתכוונת לעשות שימוש ב"נקודות קהילתיות" (Community Points) אשר יהיו דומות לדירוג הקארמה הנוכחי. נקודות אלו יהיו מבוססות על טוקני ERC-20 שיוצרו על גבי רשת אתריום ולכן יהיו שייכות במלואן למשתמשים – כאשר אפילו Reddit לא תוכל "לגעת" בהן (לפחות לכאורה, ישנה תלות בקוד התוכנה של החוזה החכם).

דובר רדיט אומנם לא אישר את הידיעה במלואה, אך אמר שאחד מהניסויים שהחברה עורכת אכן נועד לבחון דרך לייצג את מידת ההשקעה של משתמשים בקהילות שלהן.

בניגוד לנקודות הקארמה, יהיה אפשר להמיר את הנקודות הקהילתיות בחברויות מיוחדות (memberships) אשר יתנו לחברים בהן תגים (Badges), אימוג'יס מיוחדים ותמונות gif בלעדיות עבור שילוב בתגובות או סקרים. עם זאת, יהיה ניתן לקנות את החברויות האלה גם בכסף ישירות מהרשת החברתית. יתרון נוסף של בעלי נקודות הוא משקל הצבעה גדול יותר בסקרים, כאשר המידע הזה יהיה חשוף לכל קהילה בה מתבצע סקר.

על פי מספר משתמשים שכבר החלו להשתתף בניסוי, נראה שהגישה לארנק של הטוקנים תתבצע דרך האפליקציה של reddit: ברגע שהמשתמש בוחר באפשרות המתאימה נוצר עבורו ארנק עם כתובת ציבורית ומפתח פרטי.

בשיתוף עם ויזה: הושק כרטיס דביט שנותן תגמולים בביטקוין

חברת הסטאראפ Fold מפעילה אפליקציה המאפשרת לקבל בונוסים שונים בביטקוין על תשלום בדולרים דרך רכישות באפליקציה או כרטיסי מתנה. בתחילת אפריל הודיעה החברה ללקוחותיה שהיא תחליף את כרטיס האשראי הנוכחי שלה בכרטיס חיוב ישיר (Debit Card) המאפשר לקבל תגמולים בביטקוין על שימוש בדולרים. הכרטיס הוא חלק מתוכנית "Visa Fast Track" ופועל כמו כל כרטיס אחר ניתן "לגיהוץ".

אפליקציות כגון Fold ו-Lolli ראו עלייה בנפח העסקאות (העסקה הממוצעת בפולד ברבעון הראשון של 2020 עמדה על סכום של 55$) דווקא בשל משבר הקורונה והצורך ברכישת מוצרי ייסוד ומוצרים לבית. נראה שרוב המשתמשים אכן מעדיפים לרכוש בדולרים ולקבל תמלוגים בביטקוין למרות שניתן לשלם בביטקוין גם באופן ישיר ולקבל תמלוגים שונים.

האקר ניצל פרצה בבורסה "המבוזרת" Bisq וגנב כ-250,000 דולר

Bisq (ביסק) היא בורסה "מבוזרת", כלומר מאפשרת למשתמשיה לסחור אחד עם השני בצורה אנונימית, לכאורה ללא גוף מתווך בתהליך. ביום שלישי שעבר הפסיקה הבורסה את פעילות המסחר (ומכאן שהיא לא באמת מבוזרת) לאחר שמצאה "פגיעת אבטחה קריטית". לאחר כ-18 שעות נוספות (יממה לאחר האירוע) פרסמה Bisq כי האקר ניצל פרצת אבטחה, תקף מספר משתמשים והצליח לגנוב כ-3 מטבעות ביטקוין ולא פחות מ-4,000 מטבעות מונרו (XMR). שווי המטבעות שנגנבו הסתכם ב-250,000 דולר.

הפרצה אותה ניצל ההאקר אפשרה לו לשנות את הכתובת אליה ישלחו הטוקנים והבטוחות של העסקה במקרה של תקלה. לאחר ששינה את הכתובת, התחזה ההאקר לקונה לגיטימי, פתח בעסקאות עם מוכרים וחיכה עד שהזמן שהוגדר לעסקה חלף. לאחר מכן הטוקנים והבטוחות הועברו אליו ולא חזרה אל המוכר למרות כישלון העסקה.

מקורה של הפרצה הוא בעדכון לאלגוריתם המסחר אשר נועד, לכאורה, לחזק את הביזורית של הרשת. התקלה עצמה תוקנה ב-12 בצהריים, ועם שחרור הגרסה החדשה הומשך המסחר. 

המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי בסין ייצא לדרך בחודש מאי

סין נמצאת במהלך השנה האחרונה בפיתוח אינטנסיבי של המטבע הדיגיטלי שלה. המטבע, בעל הטיקר DCEP, יושק כבר בתחילת חודש מאי לעובדי הרשות המקומית של העיר סוז'ו, כך לפי דיווח מקומי.

העובדים יקבלו מחצית מדמי הנסיעות שלהם עבור חודש מאי באמצעות המטבע הדיגיטלי, אשר יועבר אליהם באמצעות ארבעה בנקים ממשלתיים מובילים: הבנק החקלאי של סין, הבנק התעשייתי והמסחרי של סין, הבנק של סין, ובנק הבנייה של סין. 

המסמך הממשלתי שהופץ דורש מכל הרשויות הממשלתיות לחתום על חוזי ביטוח מתאימים עם הבנקים על מנת להתכונן להשקת התוכנית בחודש מאי. העובדים עצמם נדרשים להוריד תוכנות ארנקים דיגיטליים שפותחו עבורם על ידי הבנקים.

זוהי אינה תוכנית הפיילוט הראשונה המתוכננת בסין. רק בחודש דצמבר שעבר הודיע הבנק המרכזי על מספר תוכניות פיילוט נוספות. מלבד זאת, הבנק החקלאי בסין הקדים את היתר והשיק כבר את הארנק שלו, אם כי המשתמשים הראשונים היו חייבים להופיע ברשימה מאושרת על מנת להשתמש בו.

כפי שאתם שמים לב, אכן קרו הרבה אירועים בשבועיים האחרונים. קורונה, במובן מסוים, משמשת כמאיץ לאימוץ התפתחויות טכנולוגיות על מנת שהתעשיות השונות יתאימו עצמן לעבודה במרחב הדיגיטלי, במיוחד לאור הסגר שמוחל ברוב רחבי העולם.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן