מהם חוזים חכמים והאם הם יכחידו את הסכמי הנייר?

חוזים חכמים

הדבר אולי המופלא ביותר בטכנולוגיית הבלוקצ'יין הוא שהיא מאפשרת ליצור מערכת מבוזרת ששקופה וחשופה לכל הצדדים המעורבים בה. זאת אומרת, אין צורך יותר בתשלום למתווכים עבור הקישור שהם יוצרים, וזמן רב נחסך עבורנו. נכון, לא הכול ורוד (בינתיים) בעולם הבלוקצ'יין, אך הן הרבה יותר מאובטחות, מהירות וזולות ממערכות מסורתיות שקיימות כיום. אגב, זו גם הסיבה שממשלות ובנקים בוחנים כיצד להשתמש בבלוקצ'יין, ולא כיצד לאסור אותה.

בשנת 1994 ניק סזאבו, משפטן ומומחה לקריפטוגרפיה, הבין מה עומד מאחורי האינטרנט שהחל בהתפתחותו, והסיק כי ניתן יהיה להשתמש ברשת האינטרנטית ליצירת הסכמים משפטיים בין זרים באמצעות פרוטוקולים דיגיטליים על גביה. במילים יפות יותר, ניתן יהיה להיפטר מהסכמי הנייר המיושנים שאנו משתמשים בהם כיום, ולאפשר משמעותית יותר פונקציונליות, יעילות ומהירות באמצעות האינטרנט.

אז מהם חוזים חכמים?

חוזים חכמים מאפשרים לנו לבצע העברות כספים, נכסים, מניות וכל סוג ערך אחר בצורה שקופה, ללא קונפליקטים או בעיות, תוך ביטול הצורך בשירותי תיווך עבור העסקה. ניתן להסתכל על חוזה חכם כאל מכונת פחיות. אם ברצונכם לרכוש פחית קולה ממכונת הפחיות במשרד שלכם – אתם תיגשו למכונה, תכניסו כסף, תלחצו על כפתור הקולה והמכונה תביא לכם את הפחית. חוזה חכם עובד בצורה דומה של "אם… אז…". עם חוזים חכמים, תוכלו לשלוח את הביטקוין / את'ר שלכם לכתובת הארנק של חוזה חכם כלשהו, ולקבל את התמורה בצורה אוטומטית לפי הקוד של החוזה. חוזים חכמים לא רק יוכלו להגדיר את החוקים, תנאים והעונשים הסובבים הסכם כלשהו, כפי שנעשה כיום בהסכמי נייר – אלא גם להוציא עצמם אוטומטית לפועל בהתאם לטריגר שהוזן מראש.

איך חוזים חכמים עובדים

כיום, שלבים 1 ו-2 בתמונה שמעליכם כבר מתקיימים. השלב הבא, הוא השלב השלישי בו רגולטורים יוכלו לפקח אחר הנעשה בשוק, ולבנות סביב זה מעטפת חוקתית חדשה.

לשם הבנה ברורה יותר, אתן דוגמה: כיום, אם אנו רוצים להזמין מונית, ככל הנראה שניצור קשר עם GetTaxi. גט טקסי היא מתווך – היא הערבות שלנו כי מדובר בנהג מונית אמין, והיא הערבות של הנהג לכך שלא נברח לו ללא תשלום. כעת, אצור חוזה חכם ואזין אותו לבלוקצ'יין, ואקרא לו TaxiContract. שני הצדדים המעורבים בחוזה הם נהג המונית ואני, הצרכן. הקוד של החוזה החכם פתוח, כך ששני הצדדים יוכלו לקרוא את כל החוקים, תנאים ועונשים בחוזה. הטריגר שהזנתי לחוזה החכם הוא התקדמות בקילומטרים. זאת אומרת, החוזה יידע לתקשר עם קילומטראז' הרכב (לצורך הפשטות נניח שזהו פיצ'ר שכבר קיים כיום), וברגע שנסענו קילומטר במונית – יישלחו 3 מטבעות קריפטוגרפיים מהארנק שלי לארנק של נהג המונית. אם נסעתי 20 קילומטר, יישלחו לו 60 מטבעות קריפטוגרפייים. כפי שכבר הבנתם, החוזה החכם מגשר על הפערים, שעד כה GetTaxi גישרו.

מה חוזים חכמים נותנים לנו?

 • אוטונומיה – אנחנו אלה שבוחרים לכתוב את החוזה, או להסכים לו. אין צורך בשימוש במתווך שיגשר על פערים שנוצרים במו"מ. ע"י הוצאת המתווכים מהתמונה, אנחנו אף מפחיתים סכנות נוספות כגון מניפולציות וסחיטה.
 • אמון – המסמכים שלנו מוצפנים ביומן רשת מפוזר. נגמרו ימי "הכלב אכל לי את שיעורי הבית".
 • גיבוי – הבנקים, לדוגמה, מתנהלים בצורה ריכוזית – השרתים והמידע שלהם מרוכזים במקום אחד. זאת אומרת, שאם המערכת שלהם כושלת והגיבוי נעלם יחד איתה, לעולם לא ניתן יהיה לשחזר את זה – ויותר גרוע, ייווצר כאוס מוחלט. כאשר המידע מוזן בבלוקצ'יין, הגיבוי יושב על רשתות המחשבים של כולם, כך שהמסמכים משוכפלים (בצורה מוצפנת) אינספור פעמים ולא ייעלמו לעולם.
 • ערבות / בטיחות – השימוש בקריפטוגרפיה להצפנת המערכת והמידע הנמצא בה מגנים עלינו ועל פרטיותנו.
 • מהירות – המעבר לחוזים חכמים יאפשר חסכון עצום בזמן ובניירת, משום שפעולותיו אוטומטיות.

הבעיות עם חוזים חכמים

אנו רחוקים מאד מחזון ביטול המתווכים לחלוטין, וזאת מאחר וכל עולם הבלוקצ'יין נמצא בחיתוליו. ישנן שאלות רבות שצריכות להישאל, למשל מה אם יש באג בקוד התוכנה? (הרי את התוכנה כתב מתכנת אנושי), כיצד ממשלות יוכלו לפקח על החוזים החכמים, ואיך ישולבו המסים בתמונה? נניח וחתמתי על חוזה חכם של השכרת דירה, מי מבטיח לי שאם יש נזילה מהגג – בעל הדירה יתקן אותה בהתאם לרשום בחוזה?

בכל השאלות הללו דנים מומחים בכל תחום אפשרי: משפטים, מתמטיקה, כלכלה וכמובן שתכנות, ומנסים להגיע לפתרון. האתגרים כיום רבים מדי בכדי שהחוזים החכמים יונגשו ויהפכו ל'מיינסטרים'. חשוב להדגיש שלמרות שכיום הם לא מונגשים, ועל אף התהליך שעל עולם הבלוקצ'יין לעבור על מנת לפתח אותם לכדי שימוש יום-יומי, החוזים החכמים הם העתיד והם הבשורה האמיתית של הבלוקצ'יין.

 שימושים נוספים לחוזים חכמים

 • ארנקי מולטי-סיג – בזכות החוזים החכמים, נוצרו ארנקים ייעודיים למטבעות קריפטוגרפיים שעל מנת להשתמש בכספים המוחזקים בארנק תידרש הסכמתם של מספר בעלי גישה לארנק. לדוגמה, נניח והקמנו חברה בע"מ, אתם ואני. במקום לפתוח חשבון בנק משותף, נוכל לפתוח ארנק מולטי סיג אשר מבוסס על חוזים חכמים, ועל מנת למשוך מחשבון הבנק כספים – הארנק ידרוש את האישור שלכם וגם את שלי.
 • חברות ביטוח / הלוואות – עד כה, אם רצינו ללוות כספים עמדו בפנינו שתי אפשרויות: הבנק, או השוק האפור. היום, באמצעות החוזים החכמים והשימוש ברשתות P2P, ניתן יהיה להלוות מטבעות קריפטוגרפים אחד לשני, תחת ערבות של חוזה חכם.
 • הנפקות טוקן ראשוניות (ICO) – דרך גיוס כספים חדשים עבור יזמים המנסים ליצור מוצר חדש, לרוב בעולם הבלוקצ'יין. החוזה החכם הוא הגורם המתווך בין היזמים לבין המשקיעים.

באילו שרשראות בלוקים ניתן לעבד חוזים חכמים, כבר היום?

 • את'ריום – ויטליק בוטרין הוא מיישם חזונו של ניק סזאבו, והוא זה שיצר את החוזים החכמים בבלוקצ'יין.
 • ביטקוין –  הביטקוין מצוין עבור העברות כספיות, עם זאת את האפשרות להריץ ולעבד חוזים חכמים על הרשת שלו צריך לשפר מהותית.
 • NXT – פלטפורמת בלוקצ'יין בעלת קוד פתוח שמכילה מבחר מוגבל של תבניות חוזים חכמים. מה שיש, זה מה שיש. לא ניתן לתכנת חוזה משל עצמך.
 • פלטפורמות נוספות בבנייה ואף שכבר עובדות: Lisk ,EOS ,Neo ,Qtum ,Rise ועוד…

קישורים שימושיים לקריאה נוספת:

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן