מהי כריית ביטקוין והאם כדאי לכרות?

כריית ביטקוין

כולם מדברים על ביטקוין, המטבע הדיגיטלי המבוזר שמחירו טיפס לאחרונה לשיא של כ-17,400 דולר. למעשה ערכו של הביטקוין נסק ביותר מ-1,600% מתחילת שנת 2017. כל שמי שהתחיל להתעניין בנושא לבטח שמע גם על תהליך הכרייה האינטנסיבי של מטבעות הביטקוין. בעוד שזה נשמע מוזר, כל אדם יכול להפוך לכורה ביטקוין אך לשם כך עליו להשקיע בציוד יקר. ישנם מחשבים או שבבים ייעודיים וחזקים שנבנו במיוחד לכריית המטבע, אך יש לזכור כי מעבר להשקעה בציוד המחשבים עלויות הכרייה גבוהות בגלל צריכת החשמל ועלויות נלוות נוספות.

מהו תהליך הכרייה?

כרייה, באנגלית- Mining, מוגדרת כתהליך ליצירת מטבעות קריפטוגרפים, ביניהם מטבע הביטקוין, והוספת המטבעות לשווקים. פעולת הכרייה של המטבעות כרוכה בפתרון משוואות וחישובים מתמטיים מורכבים, לכן יש צורך בכוח מחשוב חזק. כורים רבים אף נוהגים להתאגד בקבוצות הנקראות Mining Pools, כדי להגביר את כוח החישוב והיכולת לפתור את המשוואות המסובכות. עבור כריית המטבע זוכים לתגמול במטבעות ביטקוין, השקעה משתלמת לנוכח ערכו הגבוה של המטבע.

אם בעבר הלא רחוק אנשים התמקדו בכריית זהב ויהלומים, כיום יש בהלה לכריית מטבעות ביטקוין. ראוי לציין כי ישנה כמות מוגבלת של מטבעות, כאשר עד 2140 ייכרה ההיצע המלא של 21 מיליון מטבעות הביטקוין, הרף שנקבע מראש על ידי סטושי נקמוטו.

פתרון של פונקציות גיבוב (Hash Functions)

כורים נקראים גם יצרני בלוקים מאחר ותפקידם המרכזי הוא ליצור תיעוד מדויק של העברות הכספים בין המשתמשים השונים בביטקוין. למעשה, הכורים מחליפים את הבנקים, הגופים הפיננסיים הגדולים והמדינות שבאחריותם לפקח על העסקאות השונות במטבעות פיאט כמו דולר ואירו.

סטושי נקמוטו פיתח את שיטת הכרייה כדי לתגמל את הכורים העסוקים בתיעוד עסקאות וביצירת בלוקים הנדרשים לאבטחת הרישום של המטבע הדיגיטלי המבוזר. כאמור, אין מדינה או בנק מרכזי שמפקח על המטבע המבוזר, לכן מי שמנהל בפועל את הביטקוין אלה הם שרתי מחשבים הנמצאים  ברחבי עולם, בעיקר בסין, איסלנד, הונג קונג ובמדינות נוספות בהן עלויות החשמל נמוכות יחסית.

השרתים מספקים כוח מחשוב רב עוצמה הנדרש לפתרון אלגוריתמים מורכבים. הכורים לוקחים את בלוק העסקאות ומעבירים אותו דרך משוואות מתמטיות מסובכות כדי לייצר מכמות המידע העצומה רצף תווים ומספרים ייחודי הנשמר בסופו של הבלוק. תהליך זה נקרא גיבוב (Hashing), כאשר ה-hash של הבלוק החדש מבוסס על ה-hash בבלוק הקודם לו, וכך נוצרת חותמת דיגיטלית ייחודית. בתמורה לייצור ה-hash הייחודי זכה הכורה ל-25 מטבעות ביטקוין עד שנת 2016. כיום מקבלים 12.5 ביטקוין ובעתיד עומדים לקבל גמול נמוך יותר. כל ארבע שנים העמלה של הכורים קטנה בחצי, בתהליך שנקרא ה-Halving בעולם המטבעות הקריפטוגרפים. נכון להיום יש כ-16.7 מיליון ביטקוין, כלומר כ-80% מסך המטבעות. בנוסף לתמריץ שמקבלים הכורים בדמות מטבעות ביטקוין פר בלוק, כלל עמלות ההעברה של העסקאות שנכללו בבלוק שנכרה – מגיעות לכורה גם כן. כך שגם בשנת 2140, כאשר אינפלציית המטבעות תסתיים, לכורים עדיין יהיה תמריץ להמשיך לבצע את פעולותיהם כדי לשמר את המערכת.

חשוב להדגיש כי ייצור hash לבלוק חדש אינו תהליך מורכב, לכן הכורים מתמודדים עם תהליך נוסף הנקרא Proof of work, ולמעשה נדרש כוח חישוב רב עוצמה כדי להיות ראשונים בייצור hash המאושר על ידי טכנולוגיית הביטקוין.hash  משתנה כל אימת שמבצעים שינוי במידע המאוחסן בבלוק. הכורים נדרשים לשנות את המידע בבלוק ולייצר hash חדש הכולל מידע רנדומלי הנקרא nonce, אם ה-hash לא מתאים לפורמט ערך ה-nonce משתנה ויש להתחיל את כל התהליך מחדש. לכן, ברוב המקרים הכורים נדרשים למספר רב של ניסיונות עד להצלחה ולקבלת ה-hash הרצוי שמאושר על ידי המערכת.

כיום ישנה תחרות קשה בין הכורים לכן לא ניתן להסתפק במחשב האישי הביתי כדי להתחיל לכרות ביטקוין וניתן להצטרף ל-Mining pool או להשקיע כסף רב בציוד מחשבים עוצמתי כמו מכונות כרייה מסוג ASIC.

פונקציית Hash
קרדיט: ויקיפדיה

בדיקת כדאיות ושיעור הרווח

ישראלים רבים החלו להשקיע בביטקוין ורבים אחרים מתעניינים במטבע הדיגיטלי ששובר את כל השיאים האפשריים. אחת האפשרויות לקבלת מטבעות ביטקוין היא באמצעות כרייה. בתחילת דרכו של המטבע היו כורים שהשתמשו במחשב האישי שלהם כדי לקבל תגמול, ואילו כיום ישנן חוות שרתים ייעודיות לכריית המטבע וכדי להתמודד עמן נהוג להצטרף לקבוצות כורים.

דרגת הקושי של כריית בלוק מתעדכנת כל 2,016 בלוקים (בערך שבועיים) על מנת להתאים את כוח הכרייה שעובד על הרשת, למשך הזמן הממוצע הדרוש לכריית בלוק. משך זמן זה הוא 10 דקות שבסיומן מצליחים לפצח בלוק ברשת הביטקוין. ישנה תחרות הולכת וגוברת בין הכורים, לכן לפני שממהרים להשקיע בציוד מחשבים חדש ויקר, כדאי לבדוק ולחשב מהו היחס בין ערך הביטקוין לעלות הכרייה שלו. ככל שהיחס גבוה יותר כך משתלם לכם להפוך לכורים. כמובן שבחישוביכם עליכם לקחת בחשבון גם את עלויות הציוד, הקירור והחשמל.

אם ברצונכם להפוך לכורים תוכלו להצטרף למאגר כרייה מקצועי. הצטרפות למאגר כרוכה בהשקעה כספית לרכישה שיתופית של מערכות מחשוב וציוד טכני, לתחזוקה שוטפת של הציוד, ולעלויות שכירת מקום מתאים לחוות השרתים.

לסיכום, כריית מטבעות הביטקוין יכולה להוות אפיק השקעה נוסף, אך נדרשת השקעה עצומה במערכות מחשוב ייעודיות. ראוי לציין שישנן אפשרויות נוספות כגון להצטרף לשירותי כרייה בענן או לשכור מקום בשרתים וירטואליים, אך אפשרויות אלה אינן מומלצות כלל.

קישורים שימושיים:

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו