• BTC8007.326947210.27%
 • ETH250.3052210580.85%
 • XRP0.38331427510.58%
 • BCH400.7830747840.79%
 • LTC101.6940487991.14%
 • ראשי » מטבעות קריפטוגרפיים » מהי פלטפורמת את'ריום וכיצד תשנה את העולם?
  את'ריום
  קרדיט: mybroadband

  מהי פלטפורמת את'ריום וכיצד תשנה את העולם?

  עד לא מזמן, בניית תוכנה מבוססת בלוקצ'יין הייתה מסובכת מאד. רקע בתכנות, קריפטוגרפיה ומתמטיקה היו מעין הכרח אם רציתם לתכנת בלוקצ'יין. אך הזמנים השתנו, תודות לויטליק בוטרין, היזם והמפתח הראשי של פלטפורמת את'ריום.

  תחילת הדרך

  ויטליק בוטרין, צעיר רוסי-קנדי בן 23, הוא הילד הגאון שמאחורי מחוללת המהפכה בכלים למפתחי בלוקצ'יין – את'ריום. בגיל 17, נחשף ויטליק לעולם הביטקוין והבלוקצ'יין ונשאב פנימה. הוא ייסד את מגזין הביטקוין המוכר Bitcoin Magazine, וחקר את קוד הביטקוין לעומק. כחלק ממחקרו, הבין ויטליק כי ניתן לעשות שימושים נוספים בבלוקצ'יין, תוכנות מבוזרות אחרות – מלבד הביטקוין – שמטרתן לא תהיה בהכרח להוות אמצעי להעברת ערך. אז הוא עזב את לימודיו באוניברסיטת Waterloo, זכה במלגה המפורסמת של פיטר ת'יל (מייסד Paypal) על סך 100,000$ והחל בפיתוחה של פלטפורמת את'ריום כפי שאנו מכירים אותה כיום.

  החזון של ויטליק הוא ליצור 'מחשב עולמי' בו אנשים יוכלו לפתח תוכנות, להריץ עליו תוכנות, ושהתוכנות הללו גם יוכלו 'לדבר' אחת עם השנייה. זאת אומרת, ויטליק מנסה לקחת את האינטרנט לעידן חדש. האת'ריום יהיה האינטרנט החדש הזה, והוא יכלול בתוכו המון תוכנות שיוכלו לתקשר אחת עם השנייה באמצעות חוזים חכמים. לשם הקבלה לצורכי הפשוט – אם פלטפורמת האת'ריום היא האינטרנט אז הביטקוין הוא רק תוכנת אי-מייל. לביטקוין יש ייעוד אחד והוא להיות אמצעי להעברת ערך, ואילו האת'ריום מחפשת לממש ייעודים מכל המגוון.

  "ביטקוין הוא בראש ובראשונה מטבע; זהו יישום אחד מסוים של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. עם זאת, זה רחוק מאד מלהיות היישום היחיד שלה. אם ניקח דוגמה מהעבר של סיטואציה דומה, אי-מייל היא יישום אחד מסוים של רשת האינטרנט, ובהחלט עזר בהפיכתה לפופולרית, אך ישנם יישומים רבים לאינטרנט מלבדו." (ד"ר גווין ווד, מייסד משותף של את'ריום)

  פלטפורמת את'ריום היא פלטפורמה בעלת קוד תוכנה פתוח, אשר מבוססת על טכנולוגיית הבלוקצ'יין. ויטליק החל לעבוד עליה בשנת 2013, וביולי 2015 היא יצאה לעולם. כמו הביטקוין, הבלוקצ'יין של את'ריום עובד מנגנון 'הוכחת העבודה' (Proof of Work), שאנו מכירים ככרייה. מטרת הפלטפורמה היא  לאפשר למפתחים לבנות וליישם אפליקציות מבוזרות (Decentralized Applications – dApps) וארגונים אוטונומיים מבוזרים (Decentralized Autonomous Organizations – DAOs) על בסיסה.

  לפני שאתם בורחים מהדף בריצה וצורחים "על מה הוא מדבר לעזאזל?", אסביר בדיוק מהם dApps ו-DAOs.

  אפליקציה מבוזרת (dApp)

  dApp היא תוכנה מבוזרת (ללא ישות ריכוזית מפקחת) אשר מפותחת כדי לתת מענה למטרה מסוימת עבור משתמשיה הפוטנציאלים. ה-dApps הן בעלות קוד פתוח, והתמריץ של יזמים לפתח תוכנה מסוג זה, הוא הקצאת אחוז טוקנים מסוים (לרוב לא יותר מ-8%) לטובת הצוות המפתח והעלויות שהוא דורש.

  דוגמה לסוג תוכנה כזאת, ניתן בקלות למצוא: ביטקוין. הביטקוין הוא תוכנה מבוזרת שפותחה כדי לתת מענה לאמצעי להעברת ערך, עבורנו – משתמשיה הפוטנציאלים.

  דוגמה נוספת, היא הרשת החברתית Steemit. סטימיט היא רשת חברתית מבוזרת (שאגב, נוצרה על גבי פלטפורמת את'ריום) שמטרותיה לאפשר לנו, משתמשיה הפוטנציאליים, חופש ביטוי, ללא חדירה לפרטיות, ללא פרסומות ועם גמול ליוצרים. סיקרנתי אתכם? מוזמנים להמשיך לקרוא עליה כאן.

  ארגון אוטונומי מבוזר (DAOs)

  DAO הוא ארגון ללא מנהיג שמטרתו להחליף את החוקים והמבנה של ארגון מסורתי, תוך הסרת הצורך בשליטה של אנשים. כך, נוכל אנחנו – הציבור – לשלוט ב-DAO בצורה מבוזרת. איך זה עובד? לכל DAO יהיו טוקנים משלו, אשר ייעודם הוא קולות הצבעה עבור המשקיעים בארגון. כך נוצרת מערכת דמוקרטית ללא שליטה ריכוזית. העם, מצביע ברגליים.

  בפועל, עד כה היה ניסיון אחד מוכר ליצור DAO, ולא תאמינו איזה פלא – קראו לו The DAO. אין כמו מקוריות. הפרויקט קם בשנת 2016, ותוך חודשים ספורים נכשל. בארגון האוטונומי המבוזר הזה, מטרת הטוקנים שהונפקו הייתה לשמש כקולות הצבעה עבור בחירת פרויקטים להשקעה במימון המוני, שיקומו בפלטפורמת את'ריום. כך שלמעשה, ה-DAO היווה סוג של פלטפורמה לחכמת ההמונים.

  קרדיט: CoinDesk

  כיצד זה אפשרי?

  כל זה אפשרי תודות לשתי הברקות שהוטמעו בפלטפורמת האת'ריום.

  • חוזים חכמים – מעבר מהעולם הישן של הסכמים מסורבלים מנייר, להסכמים חכמים מבוססים על פרוטוקולים דיגיטליים על גבי רשת האינטרנט, על מנת לאפשר הרבה יותר פונקציונליות, מהירות ויעילות. שימו לב, מומלץ מאד לקרוא ולהבין את מהות החוזים החכמים מאחר והם הבשורה העיקרית של הבלוקצ'יין לעולם.
  • (Ethereum Virtual Machine (EVM  – ה-EVM היא הסיבה שקוראים לאת'ריום "מחשב עולמי". מדובר בתוכנת Turing Complete שמטרתה הפעלה והרצה של סקריפטים באמצעות רשת בינלאומית של צמתים פומביים (הבלוקצ'יין). ה-EVM היא שמאפשרת למפתחים שונים לבנות תוכנות מבוזרות על בסיס פלטפורמת האת'ריום בצורה יחסית קלה ונוחה.

  היצע ושווי שוק

  כפי שציינו בתחילת המאמר, הבלוקצ'יין של את'ריום מבוסס על מנגנון Proof of Work בדומה לביטקוין, אך על גרסה אלגוריתמית שונה שנקראת Equihash (ולא SHA-256 כמו בביטקוין). ההבדל בין שני סוגי האלגוריתמים (בפשטות) הוא שבעוד שבביטקוין נעשה שימוש בעיקר בכוחות מחשוב (CPU), באת'ריום הכורים משתמשים בעיקר ב-GPU (יחידת עיבוד הגרפיקה של המחשב).

  בבלוקצ'יין של את'ריום, מצטרף בלוק חדש לרשת בממוצע כל 15 שניות. על כל בלוק שנחתם מקבל הכורה שכרה אותו גמול בסך של 5 מטבעות את'ר, וכל הגז (הסבר בהמשך) שנכלל בבלוק. עם הזמן, הגמול של מטבעות את'ר לבלוק יירד, והתמריץ העיקרי שיהיה לכורים להמשיך לכרות יהיה עמלות הגז.

  בשנת 2014 גייס ויטליק בוטרין 18 מיליון דולר לטובת בניית הפרויקט. בתמורה לכספים הללו, חילק 48 מיליון מטבעות את'ר למשקיעים, ו-12 מיליון מטבעות נלקחו לטובת קרן הפיתוח (מפתחים ותורמים לפרוטוקול). נכון להיום יש היצע מטבעות מתגלגל של כ-96.3 מיליון מטבעות, ואין כמות מקסימלית מאחר והאת'ר משמש כ'דלק' של הפלטפורמה. עם זאת, קיימת הגבלה של 18 מיליון מטבעות חדשים בשנה.

  כל יחידת את'ר מתחלקת ל-1,000,000,000,000,000,000 יחידות שנקראות "ויי".

  unit wei
  wei 1
  kwei / ada / femtotether 1.000
  mwei / babbage / picoether 1.000.000
  gwei / shannon / nanoether / nano 1.000.000.000
  szabo / microether / micro 1.000.000.000.000
  finney / milliether / milli 1.000.000.000.000.000
  ether 1.000.000.000.000.000.000

  שווי השוק של הפלטפורמה (והמטבע) מתעדכן עבורכם בצד שמאל למעלה. שימו לב, שווי השוק מחושב עפ"י ערך המטבע כפול היצע המטבעות המתגלגל.

  גז – Gas

  הגז הוא השם שניתן ל'דלק' של מכונת ה-EVM של את'ריום. מדובר ביחידת העבודה שמשמשת את המערכת לתמחור הוצאה לפועל של קוד, בתוך ה-EVM. במילים אחרות – גז הוא תשלום שמשלמים על מנת לבצע כל פעולה ברשת של האת'ריום. התשלום עבור הגז נעשה ביחידות של מטבע את'ר.

  הסיבה שצריך Gas היא שישנו מגוון רחב של חוזים חכמים באת'ריום, מבחינת גדלים ומורכבות. לכן, כשהכורים כוללים בבלוק חוזים חכמים, ומשתמשים בכוחות המחשוב שלהם כדי להוציא אותם לפועל – זה דורש מהם יותר מאמץ. לכן, מפתחי את'ריום הבינו שעליהם לתמרץ ולתגמל את הכורים, בהתאם לכוחות המחשוב שהם משקיעים. לצורך דוגמה, פעולת חיבור בין שני ערכים 'עולה' 3 גז, פעולת כפל ביניהם תעלה 5 גז וכולי.

  בתור משתמשים רגילים, האינטראקציה שלכם עם גז היא מזערית. הארנקים עושים את מלוא העבודה עבורכם, כך שלא תדעו בכלל שנשלח מכם Gas, אלא פשוט תראו את זה כעמלה.

  צוות הפיתוח

  בראש צוות הפיתוח עומד ויטליק בוטרין. יחד איתו הקימו את את'ריום ד"ר גווין ווד, גוז'ף לובין, אמיר שיטרית, אנתוני די אוריו וג'פרי וילקה. כיום, קיימת אגודת Ethereum Foundation שמורכבת ממוחות מבריקים מכל רחבי העולם. האגודה היא ללא מטרות רווח וממוקמת בשוויץ, ומטרותיה היא לפתח את הפלטפורמה בצורה תמידית, תוך התבססות על תרומות.

  יתרונות האת'ריום

  • הצגת החוזים החכמים לעולם, והשימושים האפשריים בהם.
  • בלתי ניתן לשכתב היסטוריה (כמו בביטקוין).
  • מערכת מאובטחת, ולא יכולה לקרוס (Zero downtime).
  • הנפקות טוקן ראשוניות (ICO) – דרך גיוס כספים חדשה, מבוססת חוזים חכמים.
  • צוות פיתוח אשר מורכב ממומחי בלוקצ'יין ברמות הגבוהות ביותר.

  חסרונות האת'ריום

  • התלות בויטליק בוטרין – ויטליק נחשב לדמות אולי הכי מרכזית בעולם הבלוקצ'יין כיום. מאחר וזהותו של סטושי נקמוטו לא ידועה, נכנס ויטליק לנעליו בתור הפנים של המהפכה. אמנם יש לזה לעיתים גם יתרונות, אך בחרתי להתמקד בחסרונות משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שאת'ריום אמורה להיות פלטפורמה מבוזרת. ויטליק מצטייר כמנהיג הפלטפורמה ולכן סוחף אותה בצורה ריכוזית מאד. הסיבה השנייה, היא ההשלכות של התלות בו. ב-25 ביוני (2017) הופצה שמועה שויטליק בוטרין נהרג בתאונת דרכים. כתוצאה, 4 מיליארד דולר נמחקו משווי השוק של הפלטפורמה, שבאו לידי ביטוי בירידה של מעל 15% בערך המטבע.
  • שפת התכנות Solidity – על מנת לתכנת חוזים חכמים באת'ריום, במסגרת ה-EVM, על מפתחים ללמוד שפת תכנות חדשה לחלוטין שפותחה במיוחד עבור הפלטפורמה, והיא נקראת סולידיטי. היום כבר קיימות פלטפורמת אחרות, מלבד את'ריום, שמציעות כתיבה וקידוד של חוזים חכמים בשפות תכנות הרבה יותר ידידותיות כגון Java ו-C#.

  אילו אפליקציות פותחו או מפותחות באת'ריום?

  • Augur – פלטפורמת שוק ניבוי (Prediction Market) בעלת קוד פתוח שמאפשרת לכל אחד לחזות תוצאות אירועים מסוימים, ולקבל גמול עבור ניבוי נכון. חיזויים על אירועים שקורים בעולם האמיתי, כגון מי יזכה בבחירות לראשות הממשלה, יוצאים לאור באמצעות מסחר במניות וירטואליות. אם משתמש קונה מניות בניבוי המנצח, הוא מקבל גמול כספי. מומלץ לצפות בסרטון הבא:

  • TenX – פלטפורמה שמאפשרת למשתמשים להשתמש במטבע את'ר כמעט בכל נקודת מכירה בעולם. מטרת האפליקציה למכור כרטיסי אשראי של ויזה ומאסטרקארד (היא יצרה שיתוף פעולה עם שתיהן), שאוטומטית ימיר את מטבע האת'ר לכסף הפיאט המקומי הדרוש בעת גיהוץ האשראי. כמו כן, הפלטפורמה תאפשר שימוש ב-dApp גם באפליקציה לטלפון החכם. צפו בסרטון כדי לראות בעצמכם.
  • Status – כולנו, או לפחות רובנו מכירים את ה-App Store וה-Play Store, תוכנות שמיועדות למציאת תוכנות אחרות. Status היא ה-dApp Store. מציאת אפליקציות מבוזרות בין רגע בטלפון החכם שלכם, תוך קישוריות לרשת הבלוקצ'יין של את'ריום. כך שתוכלו באמצעות Status להגיע לכל 'מקום' במחשב העולמי של את'ריום, ואף לשלוח, לקבל, למכור ולקנות את'ר באמצעותה.

  קניית את'ר

  ישנן מספר דרכים לרכישת את'ר (המטבע של את'ריום) בישראל:

  1. דרך פלטפורמת המסחר Bit2c.
  2. דרך חלפן הכספים Bits of Gold.
  3. דרך אנשים פרטיים.

  ניתן למצוא במאמר 'איך קונים את'ריום בישראל' את הרשימה המלאה.

  קישורים שימושיים

  אודות בן סמוחה

  בן סמוחה
  שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

  עשוי לעניין אותך גם...

  אוגור (Augur) – קנייה, ארנקים, סקירה ושער המטבע

  8שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp אוגור הוא פרויקט ליצירת שווקי חיזוי …

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  לשיתוף הפוסט לחצו כאן

  תודה רבה על השיתוף ! 

  עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

   

  שתפו את הפוסט עם חברים