הקופים המשועממים: המדריך המלא למועדון ה-NFT היוקרתי

מועדון היאכטות של קוף משועמם (Bored Ape Yacht Club או בקיצור BAYC) הוא אחד מהפרויקטים הכי פופולריים בתחום ה-NFTs (טוקנים ייחודיים) כיום. הפרויקט, אשר הושק באפריל 2021, מורכב מ-10,000 יצירות NFT ייחודיות של קופים עם איכויות שונות. תוך פחות מ-12 שעות מהשקתו, הונפקו ונרכשו כל 10,000 היצירות.

מחיר ההנפקה הראשוני של כל NFT בסדרה עמד על כ-0.08 אית'ר (ETH), או כ-200 דולר בזמנו, וכעת המחיר הנמוך ביותר (הידוע גם כ'מחיר הרצפה') של NFT בסדרה עומד על כ-75 אית'ר, או כ-200,000 דולר נכון לכתיבת מלים אלו.

מספר יצירות נמכרו בלמעלה ממיליון דולר והמכירה הכי יקרה של יצירה אחת בסדרה עומדת על קרוב ל-3 מיליון דולר בשווי אית'ר. 

3 מיליון דולר על קוף משועמם?

בדומה למטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין, NFTs (קיצור של Non Fungible Token או טוקנים שאינם ניתנים לחלופה) הם נכסים דיגיטליים המבוססים על טכנולגיית הבלוקצ'יין. לעומת המטבעות הדיגיטליים הרגילים, ה-NFTs מונפקים בד"כ על ידי חוזים חכמים והם מייצגים בעלות על נכס ייחודי. כיום, השימוש הפופולארי ביותר ל-NFTs הוא מסחר ביצירות אמנות דיגיטליות. בשנת 2021 התחום תפס תאוצה והגיע לנפח מסחר שנתי בשווי כולל של כ-25 מיליארד דולר.

במקרה של NFT בפרויקט BAYC, הרכישה מעניקה לא רק בעלות על היצירה הדיגיטלית, אלא גם זכויות מלאות על היצירה וכניסה למועדון חברים בלעדי המעניק הטבות מרחיקות לכת. בזמן שפרויקטים רבים מנסים לחקות את ההצלחה של BAYC, באמצעות חיקוי הסגנון והקונספט הויזואלי של הפרויקט, BAYC זכה להצלחה מכיוונים רבים כך שזה יהיה קשה מאוד לפרויקטים אחרים לשחזר את אותה ההצלחה.

בין חברי הקהילה החדשה ניתן למצוא מומחים בתחום המטבעות הדיגיטליים וגם מפורסמים כמו הראפר אמינם, הכדורסלן סטפן קרי, פריס הילטון, ג'סטין ביבר, המפיק המוסיקלי טימבלנד (שהקים חברת הפקות עבור קהילת BAYC) ורבים נוספים.

מי עומד מאחורי BAYC

הפרויקט פותח על ידי חברת Yuga Labs שהתחילה מארבעה מפתחים אנונימיים, אשר השתמשו בשמות Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup ו-No Sass. בחודש פברואר 2022, עיתונאי במגזין BuzzFeed חשף את הזהויות של שני המפתחים המייסדים, גרג סולנו וויילי ארונו, שעד אותו הרגע הכירו אותם בתור גרגמל וגורדון גונר. בעקבות החשיפה, שני השותפים הנוספים החליטו גם לחשוף את זהותם.

תמונה: וויילי ארונו וגרג סולאנו. מקור: NFTEvening

 

האמנית הראשית העומדת מאחורי יצירת הדמויות של הקופים היא Alll Seeing Seneca אשר ציירה את הקונספט לדמויות וגם חלק גדול מהתכונות השונות שלהן. מספר אמנים נוספים היו אחראים בעיקר על הרקעים והתכונות המשתנות. סולאנו אמר ל-Rolling Stone שהוא נדהם מהאקספרסיביות של הדמויות שהיא יצרה. "בקשר לקופים, הגענו בדיוק למצב הרוח שחיפשנו: שעמום קיומי," אמר.

הטבות לחברי מועדון Bored Apes בלבד

אחד היתרונות הבולטים של פרויקט BAYC הוא ההטבות שחברי מועדון היאכטות מקבלים וצפויים להמשיך לקבל גם בעתיד. באתר הרשמי של הפרויקט ניתן לראות את מפת הדרכים ולקרוא הסבר על המועדון: "כשאתם קונים קוף משועמם, אתם לא רק קונים אוואטר או יצירת אומנות נדירה בצורה שניתנת להוכחה. אתם משיגים גישה לחברות במועדון אשר ההטבות וההצעות שלו יגדלו עם הזמן."

אחת ההטבות הראשונות נקראת "השירותים" (The Bathroom), שזה למעשה אזור בו רק חברי המועדון (מי שמתחבר באמצעות ארנק דיגיטלי המכיל לפחות NFT אחד של קוף משועמם) יכולים לצייר על קירות השירותים הוירטואלים. כל משתתף יכול לצייר פיקסל אחד בכל רבע שעה, כך שזוהי למעשה יצירה משותפת של החברים.

הטבה נוספת שהגיעה די מהר היא קבלת גישה להנפקת NFT מפרויקט נוסף בשם Bored Ape Kennel Club. כל חברי המועדון יכלו לתקופת זמן מוגבלת להנפיק, ללא עלות מלבד עמלת השימוש ברשת אתריום, NFT נוסף של כלב. בששת השבועות הראשונים, הפרויקט לקח עמלה של 2.5% על המסחר המשני של יצירות הכלבים וכל ההכנסות (בשווי של קרוב ל-300,000 דולר) נתרמו לעמותות של בעלי חיים. 

כיום מחיר הרצפה של יצירה מהסדרה אשר ניתנה בחינם לחברי המועדון עומד על כ-5 אית'ר בשווי של כ-12,000 נכון לכתיבת מלים אלו.

הטבות רבות נוספות ממשיכות לזרום אל חברי המועדון מפעם לפעם, מה שמגביר במידה רבה את הביקוש לפרויקט וגם גורם לחברי המועדון לרצות להמשיך ולהישאר. חברי המועדון יכולים להזמין סחורה בלעדית לחברים, כמו למשל חולצות וכובעים בכמות מוגבלת, להיכנס למסיבות לחברי המועדון בלבד (כולל מסיבה על יאכטה אמיתית) ועוד.

לצד ההטבות המגיעות אליהם ישירות, חברי המועדון יכולים גם לתת לקוף שלהם לעבוד עבורם – ע"י השכרת זכויות השימוש ביצירה לחברות פרסום, לשימוש בסרטים וסדרות, או עבור יצרנים המשתמשים באומנות עבור הדפסות ומיתוג המוצרים שלהם וכו'. יש להניח שדרכים רבות נוספות שיפותחו בהמשך יאפשרו יצירת מקורות הכנסה נוספים לחברי המועדון, כמו למשל שירותי הלוואה והפקדה של ה-NFTs או מכירת מניות של היצירות.

קופים מוטנטים – Mutant Apes

אחת ההטבות הגדולות שניתנו לחברי המועדון היא סדרת ה-NFT בשם Mutant Ape Yacht Club, או מועדון היאכטות של קוף מוטנט. כל מי שהחזיק ב-NFT של קוף משועמם, קיבל באופן אקראי "נסיוב" ברמת נדירות שונה אשר העניק למחזיקים את האפשרות ליצור קוף חדש מסדרת המוטנטים המבוסס על הקוף שברשותם. חלק מהנסיובים הוצעו למכירה פומבית, והנדיר ביותר נמכר תמורת 1,542 אית'ר בשווי של קרוב ל-6 מיליון דולר.

לצד המוטנטים שנוצרו בשילוב עם הנסיוב, 10,000 קופים מוטנטים נוספים הוצעו למכירה באופן סי (OpenSea), וכעת יש 18,000 NFTs של מונטנטים ו-10,000 מהסדרה המקורית. כלומר, בסך הכל יש כעת כ-28,000 כרטיסי חברות למועדון היאכטות המוחזקים על ידי כ-18,000 חברים. עם זאת, יש מספר הבדלים בין הזכויות וההטבות של מחזיקי הסדרה המקורית (קוף משועמם) לבין אלו של הסדרה המשנית (קוף מוטנט).

נכון לכתיבת שורות אלו, מחיר הרצפה של NFT מפרויקט המוטנטים עומד על כ-15.5 אית'ר בשווי של כ-40,000 דולר.

מפת דרכים 2.0 של Bored Apes

ציור של מפת הדרכים החדשה פורסם בעמוד הטוויטר הרשמי. עם הכסף הרב שהחברה הרוויחה ממכירת סדרת המוטנטים, וממשיכה להרוויח מתמלוגי המסחר ב-OpenSea, הם יכולים להגשים פרויקטים יצירתיים רבים ולהמשיך לספק לקהילה ערך רב. 

חלק התוכניות לעתיד של הפרויקט כוללות: יצירת משחקי מחשב, הענקה בחינם של מודלים תלת מימדיים של כל קוף (בו הבעלים יוכלו להשתמש במטאוורס), הקמת ארגון מבוזר אוטונומי (DAO) של הפרויקט, הקמת עיר וירטואלית בפרויקט המטאוורס SandBox ואפילו הקמת מועדון חברים אמיתי במיאמי, ארה"ב.

רביעיית קינגים בפלופ, אתה מדבר איתי על קוף?

לסיכום, ההצלחה המסחררת של הפרויקט אינה מחכה לבהירות הרגולטורית החסרה בתחום הטוקנים הייחודיים. לאור המורכבות של התחום בכלל, ושל פעולות מורכבות כמו הענקת מתנות בדרכים שונות ומגוונות לחברי המועדון בפרט, יש להניח שעוד ייקח זמן עד שתגיע רגולציה בהירה. בינתיים, כדי לקבל חלק מההטבות האחרונות בפרויקט מבקשים מהמשתתפים לעבור תהליך הזדהות (Know Your Client או KYC).

על אף שתמחור של "ציור של קוף" במיליון דולר יכול להיראות מופרז, עכשיו אפשר אולי להבין שעבור מחזיקים רבים מדובר בהרבה מעבר לבעלות דיגיטלית על יצירה. לצד סמל סטטוס שרבים משתמשים בתור תמונת הפרופיל שלהם, זהו כרטיס כניסה לקהילה ייחודית של פרויקט אשר ממשיכה להפתיע ולתגמל את המחזיקים ולמשוך עוד עשירים ומפורסמים להצטרף למועדון האקסקלוסיבי.

כמובן שעל כל פרויקט מצליח כמו BAYC קיימים המוני פרויקטים נוספים של NFT המנסים לרכב על גל ההצלחה – בדרך כלל מבלי להביא חידוש אמיתי וללא הצלחה. בנוסף, חשוב לזכור שבעוד תחום ה-NFT משתמש בבלוקצ'יין כחלק מהתשתית הבסיסית שלו, התחום כולו מסתמך במידה רבה בתשתיות שהינן ריכוזיות לחלוטין.

לגבי המשך ההצלחה של הפרויקט, נראה שהשאלה הגדולה אינה קשורה כלל לביזוריות אלא לחברה הריכוזית העומדת מאחוריה ולקהילת חברי המועדון החדשני. האם הם ימשיכו לעמוד בציפיות הגבוהות, ויצליחו לתחזק את רמת ההתלהבות והפעילות הזו גם בעתיד? 

לאחרונה הודיעה חברת Yuga Labs שהיא רכשה את זכויות היוצרים של שניים מהפרויקטים הגדולים ביותר בתחום ה-NFT: קריפטו פאנקס (Crypto Punks) ו-Meebits, והדבר הראשון שהחברה עושה זה להעניק את הזכויות על הקניין הרוחני של היצירות לבעלי ה-NFTs, כך שנראה שיש עוד למה לצפות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן