מה זה בלוקצ’יין? המאמר היחיד שצריך לקרוא כדי להבין איך זה עובד

בלוקצ'יין

בחודשים האחרונים נדמה כי כולם משוחחים רק על ביטקוין ובלוקצ’יין (Blockchain), כאשר טכנולוגית הבלוקצ’יין נחשבת לדבר החם הבא בעולם הפיננסים, אך גם בעולמות העסקים, ההייטק והטכנולוגיה. הטכנולוגיה החדשה עומדת לשנות את העולם בו אנו חיים, שכן באמצעותה ניתן להסיר מחסומים ביורוקרטיים וניהוליים, לוותר על מתווכים בעסקאות שונות, ליצור שווקים חדשים, להגביר את הפרטיות ולחבר בצורה ישירה בין מדינות, עסקים ואנשים.

המהפכה הדיגיטלית הבאה

*הסרטון שלפניכם הינו השיעור הראשון בקורס החינמי “המסלול המהיר למתחיל בעולם המטבעות הדיגיטליים“.

אז מה זה בלוקצ’יין? מומחים רבים טוענים כי טכנולוגיית הבלוקצ’יין אינה סתם “הייפ” זניח וחסר חשיבות, שכן ישנה סברה כי טכנולוגיה זו עומדת לשנות את העולם ולהוביל למהפכה של ממש בעולם הפיננסים. למי שאינו יודע, הטכנולוגיה פותחה על ידי סטושי נקמוטו. עד היום לא יודעים מיהו אותו מתכנת אלמוני המסתתר תחת שם העט היפני, ואולי זו בכלל מתכנתת או קבוצה של מתכנתים המעדיפים לשמור על עילום שם. עם זאת, חשוב לזכור כי סטושי נקמוטו פיתח את בלוקצ’יין כתשתית טכנולוגית למטבע הדיגיטלי המבוזר ביטקוין, ורק בשנתיים האחרונות החלו גופים פיננסיים ועסקיים לגלות את נפלאות הטכנולוגיה ולחקור כיצד ליישם אותה כדי לייעל מערכות גדולות ולחסוך עמלות ועלויות שונות.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין, בעברית – “שרשרת בלוקים”, הפכה למעשה מגורם שהצית את דמיון ותקוות האנרכיסטים לגורם משמעותי אצל תאגידים ויזמים. האחרונים הבינו כיצד ניתן להשתמש בטכנולוגיה כדי לייעל תהליכים ולפעול ללא פיקוח או ניהול של גורם מרכזי הגורף לכיסו עמלות גבוהות. במילים פשוטות ניתן להגדיר את בלוקצ’יין כמסד נתונים מבוזר שעל תוכנו מסכימים כל הגורמים המעורבים, לכן נוצר מעין ספר חשבונות כללי השמור במחשבים של כל המשתמשים.

בלוקצ’יין במספרים:

 • 2008 – השנה בה סטושי נקמוטו פרסם את המחקר שלו בו המונחים Block ו-Chain הוזכרו לראשונה.
 • 15M – משתמשים שיש להם ארנק מבוסס בלוקצ’יין.
 • 0.5% – מהאנשים בעולם כיום משתמשים בטכנולוגיית הבלוקצ’יין (לעומת 50% שמשתמשים באינטרנט).
 • 1,000 – עובדים הוקצו בחברת IBM כדי לעסוק בפרוייקטים של IOT מבוססי בלוקצ’יין (בנוסף להשקעה של 200 מליון דולר).
 • 1,324כמות המטבעות הקריפטוגרפיים (כמו ביטקוין, אית’ריום וכו’) שקיימים בעולם נכון לתאריך פרסום פוסט זה.
 • 194,993 – כמות מטבעות הביטקוין שהועברו בעסקה הכי גדולה עד כה (קישור לטרנזקציה).

הרעיון המרכזי מאחורי בלוקצ’יין

בלוקצ’יין היא תפיסה חדשנית בעולם המחשוב כאשר הרעיון המרכזי העומד מאחורי הטכנולוגיה הוא יצירת מערכת המאפשרת פעילות עסקית באינטרנט ללא צורך בפיקוח של ישות ניהול מרכזית. לדוגמה, העברת כספים בין עמית לעמית ללא צורך בפיקוח או ניהול של גורם חיצוני. עד היום הבנקים שימשו כמפקחים על כל ההעברות הכספיות והם אלה שערבו לערך של המטבעות והשטרות הפיזיים. בפלטפורמות P2P (עמית לעמית) אין גוף חיצוני המפקח על הפעילות העסקית והטכנולוגיה מחליפה את תפקידם של הבנקים.

זהו למעשה הבסיס שעומד מאחורי טכנולוגיית הבלוקצ’יין. באמצעות טכנולוגיה זו הרישום הדיגיטלי נשמר במחשבים של כל משתמשי הרשת ללא חשיפת זהותם. הרישום הדיגיטלי כולל מידע על חשבונות המשתמשים ורישום העברות כספים שבוצעו מהחשבונות, כאשר המידע נגיש, שקוף וזמין לכל משתמש אחר, תוך שמירה קפדנית על זהות המשתמשים ופרטיותם.

המידע מוצפן ברמה הגבוהה ביותר ומאוחסן בבלוק המצטרף לשרשרת הבלוקים הקיימת. כל בלוק קשור מתמטית לבלוק שלפניו כך שלא ניתן לשנות מידע קיים השמור בבלוקים. כך מקטינים את מעשי התרמית וממזערים משמעותית את הסיכון להונאות שונות. ראוי לציין כי כל בלוק ננעל בתוך פרק זמן נתון, כאשר בביטקוין הפעולה אורכת כעשר דקות. לאחר נעילת המידע וצירוף הבלוק לשרשרת הבלוקים, המערכת מייצרת חתימה דיגיטלית ייחודית שמקורה בבלוק הקודם. לכן, הטכנולוגיה נחשבת לבטוחה וכל משתמש המנסה לשנות פרט מסוים במידע השמור באחד הבלוקים הקודמים יקבל תוצאה אחרת והפעולה שלו תידחה.

חשוב להדגיש כי המידע על כל העסקאות נשמר באופן כרונולוגי בטכנולוגיית בלוקצ’יין. לאחר נעילת בלוק בצורה דיגיטלית הוא מצטרף לשרשרת הבלוקים, לכן המערכת נחשבת לבטוחה ואמינה, וכמעט בלתי אפשרי לזייף או לשנות מידע בבלוקים.

באמצעות הטכנולוגיה יש לכל המשתמשים גישה לנתונים, אך אין להם יכולת לשלוט במידע השמור. כך ניתן לוותר על פיקוח גורם שלישי על העברת מטבעות וירטואליים בין ארנקים דיגיטליים – חוסכים עמלות, מקצרים זמן ומייעלים את השיטה לטובת הכלל. זו בדיוק הסיבה מדוע בנקים וגופים פיננסים אחרים חוששים מהטכנולוגיה, ורק לאחרונה הם החלו לחקור כיצד מערכות בלוקצ’יין יכולות לסייע להם.

לדוגמה, כיום כאשר מבצעים העברה כספית בין בנקים במדינות שונות, מבצעים את ההעברה באמצעות SWIFT, מעין מסלקה בינלאומית להעברת מידע בין מוסדות פיננסים. בגלל התיווך של SWIFT יש לשלם עמלה גבוהה יותר, כאשר גם פעולת ההעברה הכספית אורכת כ-3 ימים. באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין אין צורך בגוף כמו SWIFT, ההעברה הכספית מבוצעת תוך שניות בלבד, ואפשר לוותר על עמלות סליקה נוספות בגלל הטכנולוגיה היותר מתקדמת.

רוצים ללמוד הכל על עולם הקריפטו - בתוך שעתיים בלבד?

הירשמו לקורס המזורז שילמד אתכם שלב אחר שלב - בחינם!

הרבה מעבר למטבעות דיגיטליים מבוזרים

השימוש הידוע ביותר בטכנולוגיית בלוקצ’יין הוא כמובן הביטקוין, המטבע הדיגיטלי המבוזר. למעשה, רוב המטבעות הדיגיטליים המבוזרים מבוססים על טכנולוגיה דומה, אך ביטקוין הוא המטבע הנפוץ ביותר, הוא גם מוביל מהפכה בעולם הפיננסי ותורם לפופולריות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין. התאגידים הבינו את הפוטנציאל הקיים בטכנולוגיה זו ולכן הם עושים ניסיונות ראשוניים כיצד להיעזר בבלוקצ’יין כדי להקטין עמלות, לייעל תהליכים ושירות ללקוחות, למנוע טעויות ולשפר ביצועים.

אגב, כדי להבין טוב יותר את הטכנולוגיה אפשר להשוות אותה לטכנולוגיה העומדת בבסיס של רשתות שיתוף קבצים, לדוגמה biTorrent. כאשר מורידים קובץ מסוים ב-biTorrent כמו שיר, סרטון וידאו או סרט באורך מלא, המידע מגיע ממחשבים רבים באופן ישיר ולא משרת מרכזי. כלומר, אפשר לוותר על שירות של גוף ניהולי מרכזי. בעולם הפיננסי מדובר על בנקים ומדינות, וכך גם חוסכים עמלות תיווך יקרות.

בעולם הסחר הבינלאומי החלו להטמיע מערכות בלוקצ’יין כדי לשפר תהליכים, לחסוך עמלות מיותרות ולייעל את העבודה לכל הגורמים המעורבים. למשל, במקום להנפיק שטר מטען כדי לשנע סחורות בין מדינות וחברות, אפשר לחסוך את כל עבודת הניירת מאחר ושטר המטען משותף לכולם, כולל בנקים, חברת הובלה ימית, עמיל מכס, רשויות המס במדינות וכמובן היצואן והיבואן.

בנוסף, לטכנולוגיית הבלוקצ’יין יש שימושים אפשריים נוספים כמו ניהול זכויות יוצרים, תשלום לאמנים בגין שימוש ביצירות שלהם, שיפור שרשרת הייצור במפעלים, סחר בינלאומי ביהלומים ובחפצי אמנות, קיום הצבעות אלקטרוניות המבוססות על הטכנולוגיה, אפשרות למכור ולהשכיר פריטים שונים ללא צורך במתווך כמו-  השכרת דירה לתיירים ללא צורך בפלטפורמה ייעודית כמו Airbnb, קיצוץ עמלות סוכנים במכירת חבילות נופש ועוד.

יש עוד מגוון שימושים אפשריים לטכנולוגיית הבלוקצ’יין. העתיד נראה ורוד עבור חברות סטארט-אפ המתמחות בנושא, וגם גופים פיננסיים מובילים החלו לחקור את הטכנולוגיה לעומק כדי להבין כיצד לנצל אותה ולשפר את השירות ללקוחות. כדאי לדעת כי בנק הפועלים וחברת מיקרוסופט משתפות פעולה כיום כדי להקים פלטפורמה ייחודית לביצוע ערבויות דיגיטליות ללקוחות עסקיים ופרטיים. המערכת מבוססת על בלוקצ’יין ומייתרת את הצורך להגיע פיזית לסניף הבנק כדי לקבל את הערבות הנדרשת.

במערכת הפיננסית מאמצים כיום את הטכנולוגיה ומפתחים מערכות חדשות ומתקדמות יותר כדי לשפר את השירות ללקוחות, ובעיקר כדי לחסוך עלויות וליצור יתרון עסקי על פני המתחרים.

כדי להבין את גודל התעשייה, ג’וש נוסבאום עשה מיפוי של האקוסיסטם של הפרוייקטים בעולם הבלוקצ’יין. זה פורסם לפני כמה שנים, מן הסתם כיום כבר הרבה יותר גדול מזה (לחצו על התמונה להגדלה):

אקוסיסטם של פרוייקטים בתחום ה-Blockchain

שוק בצמיחה מטורפת

שוק הבלוקצ’יין נמצא במגמת צמיחה מהירה, חברות סטארט-אפ רבות מוקמות בזו אחר זו כדי לפתח אפליקציות ותוכנות מבוססות טכנולוגיית בלוקצ’יין, גם היקפי הגיוס הולכים וגדלים מדי שנה, כאשר חברות רבות מגייסות את ההון בעצמן באמצעות הנפקת מטבעות ראשונית (ICO) כחלופה לגיוס ההון מקרנות ייעודיות או באמצעות פלטפורמות לגיוס מימון המונים.

לסיכום, טכנולוגיית הבלוקצ’יין אומצה לאחרונה על ידי גופים מוסדיים ושמרניים בגלל היתרונות הרבים הגלומים בה. מעבר לשימוש היעיל במטבעות דיגיטליים, הטכנולוגיה צפויה לשנות את העולם העסקי ולהוביל למהפכה בעולם הפיננסי.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.

25 תגובות

 1. היי,
  האם יש הבדל בין פלטפורמת המסחר ביטוסי לקוינבייס? ואם כן, מהו ההבדל?
  תודה

  1. בהגדרה לא, שתיהן בורסות. ההבדל המרכזי הוא במגוון המטבעות ומתן השירות – קוינבייס ענקית ומספקת שירותים בארה”ב, גייסה הרבה מאוד כסף ונסחרת בבורסות הגדולות בעולם.
   ביטוסי היא בורסה ישראלית מקומית, מעט זוגות מסחר ונפח מסחר נמוך מאוד.

 2. הי
  השאלה שלי היא אם ישנו טרנד או האוכלוסיה מתנהגת כמו עדר או לחילופין העלת פחות מידע אז יכול להיות שהשינויי בויקיפדיה או בבלוקציין אחר יהיה לא נאמן למציאות ובעצם יכתיב מציאות אחרת. אני טועה?

  1. אין לנו דרך לדעת את זה, כמו שזה נראה עכשיו יש המון קהילות בתעשייה, קטנות כגדולות. הגדולה, הותיקה והחזקה ביותר זו הקהילה סביב ביטקוין. אני לא בטוח שהצלחתי להבין במאה אחוז את השאלה שלך. תוכלי לנסח אותה שוב 🙂

 3. שלום מעוניינת לעשות קורס קצר על רכישה של מטבעות וירטואליים. אשמח לקבל פרטים למייל

 4. היי בן
  בארנק בלוקציין אני לא מוצא שום אופציה להשתמש בדולרים שבארנק כדי להפוך אותם לביטקוין
  איך עושים זאת ?
  תודה

  1. ארנק בלוקצ’יין מאד מאד לא מומלץ, ובאופן כללי לא מומלץ לבצע רכישה מתוך הארנק אלא להיעזר בנותן שירותים פיננסיים כמו חלפן או בורסה במקום.
   אם כבר הפקדת דולרים אולי הסרטון הזה יעזור: https://www.youtube.com/watch?v=4JX62PLRj_A ואז להעביר לארנק אחר את הביטקוין

 5. הי בן,

  תודה על ההסברים הברורים והמפורטים.
  בתור מי שעד היום “בוכה” שלא קנה ביטקוין ב 2008 רציתי לשאול לגבי האסטרטגיה של קניית 1,000 מטבעות למשל של איוטה, קרדאנו או ריפל שמחירים עשרות סנטים בתקווה שבעוד כמה שנים יצמחו בדומה לביטקוין או אתריום.

  אשמח לשמוע את דעתך

  1. דעתי היא שזו אסטרטגיה של מישהו שלא מבין את התחום ושרצוי ללמוד קודם כל על ביטקוין, להבין אותו, ולא לחפש לרדוף אחר מטבעות רק בגלל שהמחיר שלהם נמוך מדולר (שזה בגלל שיש מאות מיליארדים מהמטבעות האלה).

   בברכה,
   בן

 6. שלום רב,

  הבן שלי (תלמיד בכיתה ח) מתעניין בהדרכה שתסייע לו (בפיקוח שלנו) ליצור מטבע וירטואלי חדש. האם יש לכם / ידוע לכם על הדרכה ממוקדת המתאימה לבני נוער המתעניינים בנושא?

  1. היי רענן,

   לא ידוע לי על הדרכה מסוג זה, מוזמן לפרסם ב”ביטקוין -הקהילה הישראלית” בפייסבוק וייתכן שאחד מחברי הקהילה יוכל לסייע.

   בהצלחה,
   בן

 7. היי בן,
  לפי מה שאני מבין, מישהו כתב את הקוד של התוכנה שיצר את הבלוק צ׳יין , כולל החידה המתמטית שמחברת בין בלוקים ולא מאפשרת לשכתב את ההיסטוריה. איך אנחנו יודעים שאותו אדם לא יכול לפרוץ את השרשרת מתי ואיפה שהוא רוצה ולהיות זמין לכל המידע שמאוחסן?

  תודה מראש

  1. היי טל, תודה על השאלה.

   הכל כתוב בקוד תוכנה פתוח ושקוף, שמאז שנכתב ושותף ברשת הינו חשוף לעשרות אם לא מאות אלפי עיניים שבהליך שנקרא Peer Review מחפשים באופן שוטף באגים (פרצות אבטחה) שעלולות לשמש תוקפים זדוניים.
   אתה יכול לחשוב על זה בתור חוקה שנאכפת ע”י משתמשי הרשת, הכורים והצמתים (משתמשים שמריצים את התוכנה אך לא כורים). במידה ומישהו עובר על החוקה, בועטים אותו החוצה.

   שנה טובה,
   בן

 8. הי בן,
  אם המידע שמור על רשת מבוזרת של מחשבים, האם זה לא אומר שאני תלוי באותם משתמשים שמהווים חלק מאותה רשת? מה קורה אם חלקים גדולים מאותם המשתמשים מחליטים לא להיות פעילים יותר? היכן המידע נשמר?

  1. היי יניב,

   כל משתמש שמריץ את התוכנה נקרא צומת מלא. צומת מלא יכול להיות כורה ביטקוין (כלומר עושה זאת למטרת רווח) ויכול להיות גם משתמש ביטקוין (מריץ את הצומת לטובת שיפור הפרטיות והאבטחה).
   זה אומר שאתה תלוי בהמון משתמשים וכורים, אשר מפוזרים ברחבי העולם, ומתומרצים כלכלית להמשיך להריץ את התוכנה.
   במידה וחלקים גדולים מאותם המשתמשים מחליטים לא להיות פעילים יותר, כוח הכרייה ברשת יפחת, אך עדיין ישארו כורים ברשת משום שכשכוח הכרייה פוחת, מכשור פחות מתקדם יוכל לקרות ברווחיות.
   במידה וכוחות הכרייה ירדו בצורה משמעותית, רשת הביטקוין תהיה פתוחה למתקפת 51% – מידע נוסף כאן: https://www.cryptojungle.co.il/what-are-blockchain-forks
   במידה וכל המחשבים יסגרו את התוכנה, הרשת תפסיק לפעול.

   בברכה,
   בן

  1. היי אריק,

   אם כוונתך לוידג’ט “שערי מטבעות קריפטוגרפים” הרי שכרגע מטרתו היא להראות את השער המתחלף ולא נתונים נוספים.
   בקרוב נטמיע טבלה מאד רחבה בתוכן שלה שתכלול נתונים נוספים על כמות מטבעות גדולה יותר.

   עמך הסליחה,
   בן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ben_samoha_1

הקורס המהיר למתחיל - בחינם!

מלאו את הטופס והתחילו ללמוד! 🙂

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו