גרף נרות יפניים – המדריך המלא למתחילים

נרות יפניים

תורת הניתוח הטכני, המוכרת גם כתיאוריית הדאו, התפשטה ברחבי המערב במאה ה-20 בלבד. עם זאת, ביפן הרחוקה התפתחה כבר במאה ה-17 שיטת חיזוי הנקראת “נרות יפניים” (Japanese Candlesticks). השימוש בנרות יפניים החל בשוק התירס, ומשם התפשט ליתר השווקים במרוץ השנים.

כיום, גרף נרות יפניים הוא הכלי הנפוץ ביותר למנתחים טכניים בשווקים הפיננסיים השונים (מניות, אג”ח, מטבעות חוץ וגם קריפטו), משום שהוא מכיל בתוכו את המידע הרב ביותר על תזוזות המחירים, ביחס לסוגי הגרפים השונים.

ההנחות שעליהן גרף הנרות היפניים מסתמך, דומות מאד להנחות של תיאוריית הדאו:

 • השוק מגלם את האינפורמציה הידועה – כלומר תזוזת המחירים כוללת בתוכה חדשות טובות/רעות, דוחות וכדומה.
 • השוק נע במגמות – ישנן שלוש מגמות: עלייה, ירידה, ודשדוש.
 • ההיסטוריה חוזרת על עצמה – תזוזת המחירים מאפשרת לנו לזהות דפוסים שקרו בעבר, ולהסתמך עליהם לטובת חיזוי העתיד.
 • המחיר לא משקף את ערכו הפונדמנטלי של הנכס, אלא את ההיצע והביקוש אשר בין השאר, מסתמך על ציפיות ורגשות המשקיעים (פחד וחמדנות בעיקר).

בגרף הביטקוין שלפניכם, לדוגמה, ניתן לראות שהמגמה הירוקה – ארוכת הטווח – היא של עליה, המגמה האדומה היא של ירידה בטווח קצר יותר, ואילו בשני הנרות האחרונים (החץ הכתום) המגמה היא של דשדוש קל באותו טווח מחירים.

מגמות ביטקויןגרף נרות יפניים – המדריך המלא למתחיל

נר יפני הוא תבנית אשר מייצגת את תזוזת המחירים במסגרת זמן נתונה. נר יפני בעל מסגרת זמן של שעה, יציג את טווח המחירים בו הנכס נע בשעה הזו. כך גם, אם מדובר בנר יפני בעל מסגרת זמן של שבוע – הנר יראה את טווח המחירים בו הנכס נע – בכל השבוע.

כל נר יפני מחולק לארבעה ערכים:

 1. מחיר פתיחה (Open) – המחיר בו נפתחה מסגרת הזמן.
 2. שיא (High) – המחיר הגבוה ביותר אליו הגיע הנכס באותה מסגרת זמן.
 3. שפל (Low) – המחיר הנמוך ביותר אליו הגיע הנכס באותה מסגרת זמן.
 4. מחיר סגירה (Close) – המחיר בו נסגרה מסגרת הזמן.

המרחק בין מחיר הפתיחה למחיר הסגירה נקרא “גוף הנר” (Body) משום שהוא מכיל את החלק המלבני הבולט. המרחק בין גוף הנר לבין נקודות השיא או השפל, נקרא צל (באנגלית Wick). כאשר הצל נמצא מעל הגוף, נקרא לו צל עליון (Upper Wick) או ראש (Head), ולחלופין כאשר הצל נמצא מתחת לגוף, הוא ייקרא צל תחתון (Lower Wick) או זנב (Tail).

נרות יפניים
תמונה: ThinkMarkets

שימו לב, כאשר הנר צבוע באדום ניתן להבחין שמחיר הפתיחה גבוה ממחיר הסגירה, כלומר במסגרת הזמן של הנר הייתה ירידה במחיר הנכס. כאשר הנר צבוע בירוק, ההפך הוא הנכון – מדובר בנר של עליות.

כיצד מפרשים גרף נרות יפניים?

הדרך הנכונה ביותר להסתכל על נרות יפניים היא כעל מלחמה בין ה”שוורים” ל”דובים”, אסביר:

שוורים, בטרמינולוגיה של סוחרים, הוא כינוי למשקיעים/סוחרים שמעוניינים שמחיר הנכס יעלה ולפיכך בדיוק כמו ששוורים תוקפים עם הקרניים מלמטה למעלה – הם דוחפים את המחיר מלמטה למעלה.

דובים, מנגד, תוקפים עם הידיים מלמעלה למטה ובעקבות זאת קיבלו את הכינוי: הם מנסים לדחוף את המחיר למטה.

המלחמה בין השוורים לדובים

כאמור, הדרך הנכונה ביותר להסתכל על נרות יפניים היא לנסות לדמיין את ה”מלחמה” שמתרחשת בין השוורים לדובים.

לפניכם אתן מספר דוגמאות לדפוסי נרות יפניים נפוצים ביותר, שמעידים על היפוך מגמה, ואסביר את המלחמה שמתרחשת בהם.

משפחת הפטישים (Hammers)

בני המשפחה מאופיינים בגוף קטן מאד אשר נמצא בקצה הנהר (כלומר ישנו מרחק צר בין מחיר הפתיחה לסגירה, אך הצל (Wick) ארוך. משפחת ה-Hammer מעידה על שינוי מומנטום קרב בסבירות גבוהה, עם זאת נהוג לחכות לנר הבא בתור על מנת לקבל אימות לכך.

שימו לב, בציור ישנן דוגמאות הן לנר בירוק והן לנר אדום, אך בפועל יש צורך בנר אחד בלבד ולא בשניהם. בנוסף, אבקש להדגיש את משמעות הנר מבחינת המלחמה: בדוגמת Hammer (השמאלית) ניתן לראות שהנר נפתח במחיר מסוים, הדובים מנסים בכל כוחם לדחוף את המחיר למטה (אורך הצל) אך השוורים מגייסים את שארית כוחותיהם ודוחפים חזרה את המחיר למעלה, למחיר סגירה שהינו גבוה יותר ממחיר הפתיחה (בנר הירוק) או מעט נמוך יותר (הנר האדום).פטיש נרות יפניים

משפחת הדוז’י (Doji)

דוז’י הוא נר שמחיר הסגירה הוא בדיוק מחיר הפתיחה, או לחלופין שגוף הנר מאד קטן. משפחת הדוז’י מציגה לנו “משיכה בחבל” בין השוורים לדובים, כאשר מיקום גוף הנר מראה מי “ניצח”. לדוגמה, ב-Dragonfly Doji ניצחו השוורים שכן גוף הנר ממוקם למעלה.

משמעות הדוז’י תלויה לחלוטין בתזוזת המחירים שקדמה לו, וישנה אסטרטגיה שלמה שנעזרת בדוז’ים במסחר.

דוזי נרות יפניים
תמונה: Excellence Assured

Bullish & Bearish Engulfing

Engulfing בעברית משמעותה “בליעה”, כלומר הגוף של הנר הרודף “בולע” בתוכו את הגוף של הנר שקדם לו. כאשר אנו נמצאים במגמת ירידה ויש נר בעל גוף אדום קטן אשר “נבלע” בתוך נר בעל גוף ירוק גדול, מדובר בהיפוך מגמה חזק לטובת השוורים, וההפך.

נרות יפניים engulfing
תמונה: bestrate

ישנם עוד דפוסים רבים שנבחנים באופן יומיומי על ידי מיטב הסוחרים ברחבי העולם, ואנו ממליצים לכם בהחלט להעמיק בסוגים השונים. מצאנו עבורכם את ה-Cheat Sheet הבא שיסכם את העיקריים שמביניהם.

דפוסי נרות יפניים
תמונה: jbmarwood

לסיכום

גרף נרות יפניים כאמור, הוא גרף הניתוח הטכני הפופולרי ביותר בעולם המסחר כיום, לאור המידע שמכיל בתוכו. התמקצעות בנרות יפניים היא הכרח עבור סוחר שמעוניין להצליח.

עם זאת, חשוב להדגיש שרובם המוחלט של הסוחרים לא נעזרים בנרות יפניים בלבד, אלא על מנת להגדיל את כמות האינפורמציה הנדרשת לקבלת החלטה (האם להיכנס לפוזיציית מסחר או לא), נדרש שילוב של אינדיקטורים נוספים, קווי מגמות ותמיכה והתנגדות – בכדי להפחית את הסיכון ולהגדיל את התשואה הפוטנציאלית.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.

2 תגובות

  1. המחירים נקבעים לפי המסחר בבורסה עצמה, כלומר לפי פעילות המוכרים והקונים.
   כל נר נפתח לפי שעון הבורסה (לרוב UTC כשמדובר במטבעות דיגיטליים). נר שעתי – בשעה עגולה, נר יומי – בחצות UTC, וכו’.

   הצל כפי שכתוב בפוסט מסמל את טווח המחירים בו המחיר נסחר בתוך מסגרת הזמן של הנר.
   למשל נר יומי מורכב ממחיר הפתיחה (מחיר המטבע/המכשיר הפיננסי בחצות UTC), מחיר high (המחיר הגבוה ביותר בו נסחר באותו יום), מחיר low (המחיר הנמוך ביותר בו נסחר באותו יום) ומחיר סגירה (המחיר בו נסגר היום).

   אם תיקח לדוגמה את הנר של ביטקוין מאתמול, הוא נפתח ב-16092, הצליח להגיע ל-16170, ירד למטה עד 15786 ואז סגר את היום ב-15975.

   בן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו