קרב קריפטו בועידה קונגרס האמריקני: לאמץ או לאסור?

לאור השימוש הגובר והכניסה של המטבעות הדיגיטליים לתודעה הציבורית, המחוקקים ברחבי העולם בכלל ובארה"ב בפרט מבינים שעליהם לנוע קדימה ולספק רגולציה בהתאם.
ביטקוין באמריקה

ביום רביעי האחרון (אתמול), התקיים מפגש של הועדה לשירותים פיננסיים בבית הנבחרים התחתון בארה"ב (הקונגרס) כדי לדון בחסרונות והיתרונות של מטבעות דיגיטליים וכיצד להסדיר את הרגולציה שלהם. מומחים הוזמנו להעיד בפני הקונגרס על הסכנות וההזדמנויות של טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

אחד מנציגי הקונגרס בועדה, בראד שרמן הרפובליקני, טען כי הוא לא אוהב את הרעיון של להשקיע במטבעות דיגיטליים כחסכון לפנסיה, והציע לאנשים לקנות לוטו במקום. "מטבעות דיגיטליים זה משהו שאפשר להמר בו, אבל אם אנשים רוצים לקחת סיכון, אני מעדיף שהם ישקיעו בשוק המניות כדי לתמוך בבנייה של חברות אמריקאיות, או במפעל הלוטו של קליפורניה כדי לתמוך בבתי ספר במדינה שלי," אמר.

טום אמר, חבר רפובליקני נוסף בועדה, הביע את החשש מכך שהרגולציה תפריע לאמריקאים להרוויח כראוי מיזמות בתחום הקריפטו. "במהלך השנים האחרונות היה לי המזל להיפגש עם הרבה חלוצים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין. המכנה המשותף בשיחות שלנו הוא שהם רוצים מאוד לפתח את הרעיונות שלהם בקריפטו ובבלוקצ'יין כאן בארה"ב. אבל הם לא עושים זאת בגלל אי הודאות המתמשכת של הרגולציה על קריפטו." 

אחת החששות שעלו בועדה היא שתחום המטבעות הדיגיטליים עשוי להוביל למשבר דומה למשבר ריבית הסאב-פריים בשוק הנדל"ן בארה"ב בשנת 2008. כאשר התרחש משבר הסאב-פריים, ההפסדים זלגו לעוד סקטורים כלכליים אשר קרסו במהירות בעקבות שימוש לא מפוקח במכשירים פיננסיים מורכבים ומינוף גבוה. 

גם בתקופה זו הרבה מהצמיחה בשווקים השונים מנופחת באמצעות מינוף ונגזרים פיננסים אחרים, מה שיכול להוביל שוב לקריסת דומינו.

הגישה האגרסיבית: כוח לממשלות

ביל פוסטר, חבר קונגרס דמורטי ואחד מיושבי ראש אספת הבלוקצ'יין בבית הנבחרים, אמר ביום שלישי כי יש להעביר חוקים המאפשרים לבתי משפט פדרליים לזהות את מחזיקי הנכסים הדיגיטליים ושיהיה אפשר להחזיר לאחור טרנזקציות בביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים. 

ביטקוין בקונגרס

פוסטר טוען כי כלים אלו נחוצים כדי שהממשלה תוכל להגן על עצמה, על עסקים אמריקאים ועל אינדיבידואלים מהתקפות הכופר בהן מבקשים את הכסף במטבעות דיגיטליים. עוד הוא טוען כי על המטבעות הדיגיטליים להתאים את עצמם לחוקים הפדרלים בארה"ב על מנת שיוכלו להפוך למכשיר שאפשר להשתמש בו לביצוע טרנזקציות בקנה מידה גדול/

כידוע, נכון להיום, על פי הפרוטוקול של ביטקוין ושל רוב המטבעות הדיגיטליים אין דרך להחזיר לאחור טרנזקציות, וזה לא הולך להשתנות. לכן הטיעון בפני עצמו מסתמן כמגוחך.

"עלינו לחפש את דרך האמצע, במקום כלשהו בין הסביבה הכאותית של כופר מצד פושעים שאנו רואים בנכסי קריפטו מסוימים לבין סביבה שנמצאת תחת מעקב מלא. ואני חושב שדרך האמצע תהיה אנונימיות צד שלישי, אשר בה 90% מהזמן הבלוקצ'יין יקבע מי מקבל איזה תשלום, אך במקרים הנדירים הללו שמרמה, פשע או טעות התרחשו אתה חייב שתהיה לך אפשרות לחשוף את הזהות ופוטנציאלית להחזיר את הטרנזקציות בחזרה," אמר פוסטר.

לא ברור אם יש מחשבות פרקטיות על האופן בו הם מתכוונים לגשת אל זה, אך על פי פוסטר הרוח מהקונגרס נעה בכיוון הזה. "יש כאן בקונגרס תחושה משמעותית, ההולכת וגוברת, שאם אתה משתתף בטרנזקציה אנונימית בקריפטו אתה למעשה משתתף במזימה פלילית," אמר.

גישת פרו-ביטקוין

על אף הרוח השלילית, לא כולם בהסכמה. מוקדם יותר החודש המפלגה הרפובליקנית החלה לקבל תרומות באמצעות מטבעות דיגיטליים וחברת הסנאט, סינתיה לומיס, דיברה בשבח ביטקוין.

לומיס ממליצה לאזרחי ארה"ב לקנות ביטקוין כדי לגוון את החסכונות שלהם לפנסיה וכגידור נגד אינפלציה. בראיון ל-CNBC, אמרה לומיס כי היא רואה בביטקוין אמצעי מעולה לשמירת ערך בטווח ארוך.

עוד בראיון הסנטורית הזכירה את אל סלוודור שהפכה את הביטקוין להילך חוקי במדינה, ואת החשיבות שימשיכו בארה"ב לאפשר לאנשים לרכוש ולשלוח ביטקוין באמצעות המכשיר הנייד שלהם. 

"הסיבה שהם עשו את זה היא ש-22% מהכלכלה של אל סלוודור מגיעה מתשלומים המבוצעים על ידי אנשים העובדים בארה"ב ובמקומות אחרים ונשלחים לקרובי משפחתם באל סלוודור. עכשיו, אם הבן שולח כסף לאמא שלו באל סלוודור, כסף שחייב לעבור דרך Western Union, יש עמלה גבוהה. האמא באל סלוודור עלולה לפגוש כנופיות או גנבים אחרים בדרך לאיסוף הכסף. זה מסוכן. אבל אם הבן יכול לקחת את הטלפון הנייד ולשלוח 100$ בביטקוין לאמא שלו והיא מקבלת 100$ בביטקוין, בלי עמלות, בלי דאגות מגניבה או העמלות הגבוהות… אז אני רואה את זה כדרך לעזור לצרכנים… להפוך את זה לחלק ופשוט."

כאשר נשאלה, ענתה בחופשיות כי היא מחזיקה בכ-5 ביטקוין ושאת הביטקוין הראשון שלה היא רכשה ב-330 דולר בשנת 2013.

"אני רואה בזה כאמצעי שמירת ערך מעולה… אני רוצה לקנות ולהחזיק. אני מעודדת אנשים לקנות ולהחזיק. אני מעודדת אותם לשמור ביטקוין עבור הפנסיה שלהם, עבור העתיד שלהם," הוסיפה.

מדוע הסנטורית האמריקאית חושבת שביטקוין הוא השקעה טובה לטווח ארוך?

לומיס מדברת בשקיפות מלאה בעניין ואומרת: "…בגלל שהקונגרס מבזבז טריליונים וטריליונים של דולרים, ומציף את הכלכלה שלנו ואת הכלכלה העולמית בדולרים אמריקאים, אין שום דרך שאנחנו יכולים למנוע את שחיקת ערך הדולר האמריקאי. לכן אני דואגת כשכל כספי הפנסיה שלנו נקובים בדולר אמריקאי." 

לכן, היא ממליצה לגוון בנכסי הפרוטפוליו כדי "לא לשים את כל הביצים בסל אחד, ואני חושבת שאחד שומרי הערך החזקים היותר לטווח הארוך הוא ביטקוין."

כאשר נשאלה אם היא משקיעה בעוד מטבעות דיגיטליים, לומיס השיבה: "עבורי, זה רק ביטקוין." וכשנשאלה בנוגע לאתריום, אמרה שהיא לא טוענת שאין לו יתרונות, אבל "היחיד שאני באמת מבינה הוא ביטקוין."

כדי לדעת איך לחוקק חוקים בנוגע למטבעות דיגיטליים על המחוקקים להבין את התחום, וכמו לומיס, כל מי שהתחיל ללמוד את התחום יודע שזו לא משימה קלה או מהירה.

כפי שניתן לראות מהגרף בתמונה מטה, היצע הכסף הזמין בארה"ב הולך וגדל בקצב מסחרר, במיוחד החל מחודש מרץ 2020. הגרף מראה את הנתונים המדאיגים של היצע הכסף הזמין (מסוג M1) בכלכלה האמריקאית לאורך השנים. גם מדדי נוספים של היצע הכסף כגון ה-M2 אשר כולל חשבונות חסכונות קצרי טווח ועוד – מראים עלייה חריגה מאד בהיצע הכסף.

ביטקוין בקונגרס

בתמונה: מדד M1 שמראה את ההיצע הדולרי הנזיל בשוק

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן