דו”ח של EY: גורלם של ה-ICO גרוע משתיארנו לעצמנו

דו”ח חדש שפורסם בסוף השבוע על ידי ארנסט אנד יאנג (EY), אחת מסוכנויות הביקורות הגדולות ביותר, מצא שהנפקות טוקן ראשוניות (ICOs) אשר גייסו כספים בשנת 2017 עשו מעט מאד בכדי “לעודד אמון” שנה לאחר מכן.

הדו”ח בוחן את אותם 141 פרויקטים מובילים שנותחו לראשונה ע”י החברה בדצמבר 2017, שגייסו יחדיו 87% מסך כל הכספים שגויסו במהלך שנת 2017. בהשוואה לדצמבר, ההבדלים בולטים מאד: 86% מהטוקנים כיום נסחרים מתחת למחיר בו נכנסו למסחר בבורסות השונות, כש-30% מהם איבדו כמעט את כל ערכם.

“משקיע שרכש תיק השקעות אשר הכיל טוקנים שהונפקו בשנת 2017 ב-1 בינואר 2018, הפסיד בסבירות גבוהה 66% מסכום ההשקעה” כך הדו”ח.

מלבד התשואה, הדו”ח ניתח גם את התקדמות פיתוח המוצרים או אבי הטיפוס, ומצא שנכון לפרסום הדו”ח ל-71% מהפרויקטים אין “שום שירות או מוצר בשוק – בכלל”. מתוך הפרויקטים שכן שיחררו מוצר או אב טיפוס, שבעה מהם מקבלים תשלומים בכסף פיאט מלבד בטוקן של הפלטפורמה, אשר עפ”י EY מדובר בהחלטה שמפחיתה את ערך הטוקנים של המשקיעים. אחד מהפרויקטים אף הפסיק להשתמש בטוקן לחלוטין.

שורת המחץ מהדו”ח היא חד משמעית:

“מפתחי הפרויקטים נוטשים את משקיעיהם ע”י חוסר המחשת התפקיד של הטוקן שלהם. פרויקטים שמקבלים תשלום בכסף פיאט לרוב מציעים יתרונות מסוימים למשתמשי הטוקנים, באופן דומה לנקודות בתכניות נאמנות מסורתיות (כגון צבירת קילומטרז’ בטיסות). עם זאת, המשתמשים אינם משתמשים בטוקן לשמירה על הערך שלו. על מנת להשתמש בפלטפורמה, המשתמשים מוכרחים לרכוש את הכמות הדרושה מהטוקן תוך חשיפה לעלות הטרנסקציה ולסיכון שבחוסר היציבות של הטוקן.”

כך, מציג הדו”ח את הבעיה שפרויקטים רבים נתקלים: על מנת להפוך את הטוקן לאמצעי התשלום, עליו להיות יציב. אך אם הטוקן יציב, הוא לא יעניין משקיעים ספקולטיביים”.

“גרוע ממה שחשבנו”

פול ברודי, מנהל החדשנות בטכנולוגיית הבלוקצ’יין עבור EY, אמר לעיתון “הגלוב והמייל” בריאיון ש”זה נראה גרוע ממה שחשבנו” והשווה את עולם ה-ICO הנוכחי לגורלן העגום של מאות חברות סטארטאפ בסוף שנות ה-90. ברודי אף דרך על “הפצעים” של הפרויקטים שנותחו: “בבועת הדוט.קום לפחות יכולת לקנות מהאתר pets.com מזון לחיות, היה להם עסק פועל… מוצר.”

אין ספק שתעשיית ה-ICO צריכה לעבור שינוי יסודי מהיסוד על מנת להשיב את ביטחונם של משקיעים רבים, אם בכלל. כך או כך, נראה שתהליך המעבר ל-STOs (הנפקות ניירות ערך כטוקן) כבר נמצא בתחילתו – וייתכן שייהווה הבועה הבאה בשוק המטבעות הדיגיטליים.

תורגם מ-CoinTelegraph.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

תגובה אחת

  1. מרבית ה-ICOs כושלים, לא עומדים בהבטחותיהם למשקיעים, לעיתים אפילו לא מתכוונים לעמוד בהבטחותיהם, כך שיש מקום לביקורת.
    עם זאת, תחילת הדברים של EY על התחום היא לא עניינית. הפסד של 66% מההשקעה ב-ICOs לא מאפיין את שוק ה-ICOs אלא את כל תחום הקריפטו, בין אם מדובר בפרויקטים מבטיחים או כושלים. כנראה שכל מי שהשקיע לטווח קצר בקריפטו בסוף 2017 יצא בהפסד. בניגוד לפרוייקטים כושלים, פרוייקטים טובים ממשיכים לעבוד והם אלה שאולי יראו תשואה חיובית בהנתן שהמשקיעים שלהם יחכו בסבלנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!