מייסד FTX הוסגר לארה"ב; שותפיו משתפים פעולה עם הרשויות

סם בנקמן-פריד כעת נמצא בידי ה-FBI, בעוד ששותפיו קרולין אליסון וגרי וונג חתמו הסדרי טיעון עם הרשויות והתובעים.
סם בנקמן פריד

אמש (ד') הוסגר מייסד FTX, סם בנקמן-פריד (SBF), מהבהאמס לארה"ב. SBF, המואשם ב-8 סעיפים פדרליים ע"י התובע הכללי של המחוז הדרומי בניו יורק, נחת ויופיע בבית המשפט כבר היום (ה'). עורכי הדין שלו ינסו לשחררו בערבות, אך זה יהיה נתון לאישורו של השופט.

בינתיים, התובע הכללי וויליאמס מצהיר כי קרוליין אליסון, מנכ"לית Alameda Research – חברת הבת של FTX שנמצאת במוקד הפרשה גם כן, וגרי וונג, מייסד-שותף של FTX, חתמו על הסדר טיעון עם משרד המשפטים, הרשות לני"ע והוועדה לפיקוח על מסחר בחוזים עתידיים ונכסים. בהסדרים השונים הם מודים כי ביצעו הונאה והינם משתפים פעולה.

בין האשמות בהן מודה אליסון נכללת מניפולציות מחירים במטבע FTT, בהכוונתו של סם בנקמן-פריד. המשמעות של ההסדר עם אליסון היא ש-FTT, מבחינת הרשות לני"ע האמריקנית, הינו חוזה השקעה לא חוקי.

סם בנקמן-פריד במעצר בארה"ב

סם בנקמן-פריד נעצר בשבוע שעבר בבהאמס לאחר שכתבי האישום הועברו ע"י התובעים האמריקנים לקולגות שלהם באי הקטן. תחילה, החליט מייסד FTX לצאת נגד הסגרה לארה"ב וביקש להישאר בבהאמס. אך לאחר שבית המשפט בבהאמס סירב לשחררו בערבות, הספיק שבוע בתא המעצר באי, עם תנאים ירודים, כדי לחזור בו.

כעת, הוא נמצא בידי ה-FBI ומואשם ב-8 סעיפים ביניהם הונאות בנקאיות וניירות ערך, עבירות הלבנות הון, וקונספירציה לבצע אותן – כלומר, בידי התובע הכללי ראיות כי ההונאה הייתה מתוכננת.

הסברתי בריאיון בפודקאסט 'מדברים קריפטו' את מקרה FTX מתחילתו עד סופו:

משתפים פעולה עם הרשויות

"התובע הכללי של המחוז הדרומי בניו יורק מגיש כתב אישום נגד קרולין אליסון, המנכ"לית לשעבר של אלמדה ריסרץ', ונגד גרי וונג, שותף-מייסד של FTX, בהקשר לתפקידם בהונאות שהובילו לקריסתה של FTX" נמסר בהודעתו של דמיאן וויליאמס, התובע הכללי. "שניהם הודו באישומים, והינם משתפים פעולה עמנו."

בהצהרתו, הבהיר וויליאמס כי החקירה נמשכת במהירות, ומזהיר מעורבים נוספים שטרם התוודו כי חלון הזמן לעשות זאת מתקצר והסבלנות אוזלת.

"בהינתן המעורבות שלהם בהונאה המוצגת לפניכם, הנאשמים ידעו או היו פזיזים בכך שלא ידעו שההצהרות שלהם למשקיעים שגויות ומטעות ושהם היו חשובים למשקיעי FTX," נכתב בהסדר הטיעון עם ה-SEC. "בהעברת כספי לקוחות FTX לספרי החשבונות של Alameda Research, הנאשמים החביאו את הסיכונים האמיתיים מאד שמולם התמודדו משקיעי FTX ולקוחותיה."

גם הרשות לני"ע הדגישה שהשניים משתפים פעולה עמה בחקירות הפתוחות.

כפי שמסתמן, השניים מסייעים במציאת אשמים נוספים על מנת להמתיק את עונשם ולמצוא חן בעיני התובעים השונים.

FTT: נייר ערך

בהסדר הטיעון עם הרשות לני"ע נכתב במפורש כי בעיני ה-SEC, המטבע FTT הינו חוזה השקעה שהונפק כנייר ערך לא חוקי:

"אם הביקוש למסחר בפלטפורמת FTX עלה, הביקוש למטבע FTT יכול היה לעלות גם כן, כך שעלייה במחירו של FTT תיטיב עם מחזיקי FTT באופן שווה וישיר לאחזקות ה-FTT שלהם," מסרה ה-SEC. "האלוקציה הגדולה של הטוקנים ל-FTX תמרצה את הנהלת FTX לנקוט בצעדים שימשכו עוד משתמשים לפלטפורמת המסחר ובהתאם לכך להגדיל ביקוש וכתוצאה את המחיר של FTT."

ה-SEC המשיכה לציין כי כספי גיוס ההון של FTT שימשו את FTX לפיתוח, שיווק, אופרציה עסקית וצמיחת הפלטפורמה תוך המחשת פוטנציאל ההשקעה של המטבע. אם לא די בכך, ה-SEC מבהיר כי מנגנון ה-"קנייה ושריפה" במסגרתו פלטפורמת FTX קנתה מטבעות FTT עם אחוזים מרווחיה על מנת "לשרוף" אותם ולהקטין את ההיצע, זהה לחלוטין לקניה-חוזרת של מניות בידי חברות ציבוריות מפוקחות (Stock buybacks), וכי זוהי מניפולציה להגדלת המחיר.

מחירי המטבעות של הבורסות האחרות, כגון BNB, המטבע של בינאנס, או KCS, המטבע של KuCoin, לא מגיבים לחדשות – אשר מעידות כי מבחינת הרשות לני"ע, הם יוכרו כחוזי השקעה גם כן, שכן מתנהגים בצורה דומה מבחינת המנגנון שלהם.

בינתיים, שער הביטקוין נסחר ב-$16,850 ושער אתריום עומד על $1,210.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן