גרייסקייל משהה מסחר ב-GBTC לאחר 15% הנחה ביחס לביטקוין

קרן הביטקוין של גרייסקייל (GBTC) נסחרה בהנחה של 15% למניה (דיסקאונט) ביחס למחיר של ביטקוין. כתוצאה מכך, גרייסקייל סגרה באופן זמני את מכירת המניה למשקיעים. 

גרייסקייל הינה חברת ניהול נכסים עם קרן הביטקוין הראשונה מסוגה והגדולה בעולם. החברה Digital Currency Group הינה חברת האם של גרייסקייל וגם של חברת החדשות CoinDesk. 

השהיית מסחר זמנית ב-GBTC

הקרן נסחרת מעבר לדלפק (OTC), והיא המכשיר הפיננסי המסורתי הגדול ביותר בתחום הקריפטו. כבר מספר שבועות שמחירי המניה נמוכים יותר ממחיר הביטקוין בפועל, מה שמסמן הנחה לרוכשי המניה. 

העובדה שאחד מאפיקי ההשקעה העיקריים הכוללים ביטקוין הושהה בזמן שמחיר המנייה צנח, מעלה חשדות. עד לזמן האחרון, מניות הקרן נסחרו בערך גבוה יותר מערך הביטקוין (פרמיה), דבר הנגרם בעקבות הביקוש הגבוה מצד משקיעים פרטיים. 

בזמן זה, משקיעים מוסדיים יכלו לרכוש את מניות הקרן ישירות ממנה, ללא הפרמיה. ביקוש לא יציב מסוג זה, יצר מצב של הזדמנויות ארביטראז' שבו משקיעים מוסדיים רוכשים את מניות הקרן במחיר עלות, ממתינים 6 חודשים (תקופת נעילה) ולאחר מכן מוכרים את החזקותיהם בשוק המשני המתמחר את מחיר המניה עם הפרמייה. 

בסוף חודש פברואר האחרון, מצב זה השתנה בפתאומיות כאשר פרמיית GBTC הפכה להנחה והגיעה עד ל-15% מתחת למחיר הביטקוין (פרמיה שלילית).

ישנן חברות גדולות המחזיקות אחוז גבוה מכלל מניות GBTC. לפיכך, מספיק שאחת מהחברות הללו תנזיל חלק משמעותי מאחזקותיה במניה, ומחירה עלול לצנוח בחדות.

סכנה מצפון: קרנות הסל (ETF) של קנדה מציעות אלטרנטיבה

לאחרונה אושרו קרנות סל ביטקוין ראשונות בקנדה. אישור קרנות הסל הללו בקנדה הוא כנראה אחד הגורמים המשמעותיים שפגעו במחיר המנייה GBTC של גרייסקייל. 

בקרנות הסל הייעודיות האלו,הושקעו יותר מחצי מיליארד דולר בפחות משבועיים. למרות שסכום זה נראה זניח ביחס לשווי המניות הכולל של GBTC (מעל 30 מיליארד דולר), קרנות הסל הקנדיות מציעות יחס של סיכון/טוב יותר, מאחר ודמי הניהול בהן עומדות על 1% לעומת 2% על GBTC. 

בנוסף, על ה-ETF אין תקופת נעילה והמשקיעים יכולים לרכוש ישירות את ה-ETF ללא תוספת הפרמיה. 

הזדמנות חד פעמית?

הנחה של 15% על הביטקוין שמוחזק בקרן GBTC לא יכולה להחזיק מעמד זמן רב. אפילו שהאדם הפשוט לא יוכל לרכוש את המניות ולהמיר אותן בחזרה לביטקוין (אלא רק דרך בית ההשקעות שלו), חברת ההשקעות גרייסקייל תוכל לרכוש את המניות של עצמה ולהרוויח מההפרש.

כפי שהדברים נראים כרגע, מחזיקי GBTC לא צפויים להיכנס לפאניקה לאור אירועי הפרמיה השלילית. מצד שני, אלו המחכים לפרמיה של 5% ומעלה עשויים להתאכזב, שכן קרן הסל הקנדית נראית מוצר טוב יותר עבור משקיעים קמעונאיים.

על פי CoinDesk, חברת האם DCG הודיעה שהיא תקנה מניות GBTC בשווי של עד 250 מיליון דולר. רכישה מחדש של המניות על ידי החברה יעלה את מחירן ע"י יצירת ביקוש במקביל להפחתת ההיצע. ניתן לשער שהסיבות לכך מתחלקות הן לרצון להנות מההנחה על המניה ביחס למחיר הביטקוין, והן כדי להגן על קרן הנאמנות ואמינותה. 

בנוסף, גרייסקייל מחפשת לגייס 9 מומחים בתחום קרנות הסל (ETF). דבר זה מעיד על כך שחברת גרייסקייל מתחילה להבין שעליה להתאים את עצמה מחדש לתחרות המתפתחת בשוק.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן