דעה: אל תתאכזבו: משבר הקורונה נותן פרופורציות גם לביטקוין

מני רוזנפלד

מעטים האנשים שראו בחייהם דבר המזכיר איכשהו את מגיפת הקורונה המשתוללת. גם עלינו, הביטקוינרים, נתן המשבר את אותותיו, והשפיע על חיינו בצורה שלפני 3 חודשים אף אחד לא היה יכול אפילו לדמיין.

הדבר הראשון שנפגע היה המסיבה – מסיבת חציית הבלוק השלישית, המציינת אירוע נדיר ומיוחד הקורה אחת ל-4 שנים. ההתרגשות לקראתה היתה רבה, לכן התאכזבנו מאד כשבמהלך עבודת ארגון המצב הסלים במהירה עד שנהיה ברור שאין שום סיכוי שנוכל לקיים את המסיבה במועדה. אנו מייחלים לזמן בו המשבר יהיה מאחורינו, ונוכל לחגוג במלוא המרץ כאילו אנחנו בבלוק 630,000.

גם אירועים שגרתיים נפגעו. הגענו למצב שכנסים ומפגשים מתבטלים, אנשים לא יוצאים מבתיהם, ומחפשים דרכים חלופיות לאינטראקציה. בקהילת הביטקוין הבינלאומית צברו תאוצה מפגשי מציאות מדומה (VR) – ביניהם הרצאות, מפגשים חברתיים וסמינרים סוקרטיים – אליהם כל אחד יכול להצטרף מביתו. גם בקהילה הישראלית התחלנו לנסות חלופות כגון מפגשים דיגיטליים בשיחות וידאו, שאלות ותשובות בלייב וכו'.

חדי העין שמו לב שגם שער הביטקוין לא נותר ללא פגע, וירד בעשרות אחוזים בשבועיים האחרונים. אבל אין כאן משהו חריג. אנחנו רגילים לתנודות האלה. שער הביטקוין עולה ויורד כל הזמן ממגוון סיבות וגם ללא כל סיבה. הוא כבר ירד משיא של $20,000 לשפל של $3,000, וזה היה בלי מגיפה שמשתקת את כל העולם. זה שבעיצומה של פנדמיה של פעם במאה שער הביטקוין שמר את רוב ערכו, זה לדעתי סימן חיובי שמעיד על חוסנו.

וכמה הוא ירד, בעצם? הרבה פחות מאיך שחלק מהאנשים מציגים זאת. אם מסתכלים על כלל העליות והירידות לאורך חודשי הקיום של הוירוס, במקום על ימים נבחרים, נראה שהשינוי המצטבר הוא אחוזים בודדים – תנודה רגילה לחלוטין בעולם הביטקוין. שער הביטקוין אינו צפוי, וזה לא חדש.

כל זה מחזק את ההבנה שאין הצדקה לאכזבה המרה שאנשים מסוימים חשים לאור ההתנהגות של שער הביטקוין לאורך המשבר הזה.

אחת התכונות הדרושות ממטבע בכלל, ומביטקוין בפרט, הוא יכולתו לשמור ערך (Store of Value). יש הטוענים שבמהלך המשבר ביטקוין לא התנהג ככזה. אבל שוב, היה ידוע מאז ומתמיד שערכו של ביטקוין אינו יציב בפרקי זמן קצרים. רק בטווח הארוך ניתן לראות את יכולתו לשמור ערך ואף לעלות בערכו. ניסיון להקיש מידע חדש על תכונה זו שלו, לאור שינויים בתקופה של שבועיים, הוא חסר טעם.

יש גם הטוענים שביטקוין לא היה אמור רק לשרוד את המשבר. אדרבא, הוא היה אמור לשגשג ולהתנהג באופן הפוך מכל כלי כלכלי אחר, ואנשים היו אמורים לנהור לביטקוין בהמוניהם כמפלט בטוח מפני המשבר הממשמש ובא.

טענות מסוג זה מעולם לא עשו שכל בעיני. ראשית, המשבר שאנו חווים בינתיים אינו מהסוג שביטקוין אמור לתת מענה לו. לביטקוין אין תכונות אנטי-ויראליות, ולא ניתן לפתח חיסון קורונה מבוסס בלוקצ'יין; לא ברור איך ביטקוין אמור לסייע עם מצב חירום רפואי. ביטקוין, כאלטרנטיבה למערכת הפיננסית הקיימת, עשוי להוכיח את עצמו בעת משבר במערכת הפיננסית. מצב של ריצה אל הבנקים, קריסת מערכות תשלומים, חדלות פירעון ואובדן חסכונות, יכול לעורר עניין מחודש בביטקוין. אבל אנחנו עדיין לא שם – בינתיים הפגיעה היא פגיעה ריאלית ביכולת היצרנית והלוגיסטית של הכלכלה, וכאן אין לביטקוין בשורה.

שנית, גם אם תיווצרנה נסיבות בהן תורו של ביטקוין לזהור, הוא אינו מוכן לזה. הוא לא מסוגל לזנק מ-0 ל-100 באורח פלא רק כי יש משבר. בתודעה הציבורית, ביטקוין לא נתפש כמשהו שאמורים לנהור אליו כמפלט בטוח, ואנשים לא יעשו את זה גם אם נוצרו נסיבות בהן יש בכך היגיון. אפילו אם ירצו לעשות את זה – אין תשתיות טכנולוגיות, רגולטריות ועסקיות שתאפשרנה זאת. אם כבר, יותר סביר שמי שינסה ייתקל בחוויה שלילית שתרחיק אותו מביטקוין בעתיד.

ההצלחה של ביטקוין לא תבוא אלינו על מגש כסף בגלל משבר כזה או אחר. היא תבוא מצמיחה הדרגתית, בניית תשתיות וצבירת מוניטין לאורך עשורים.

ובאשר לקורונה – הפתגם אומר "מה שלא הורג, מחשל". בזמן כלשהו ובצורה כלשהי, המשבר יהיה מאחורינו, ואני מקווה שהאנושות תצא מחוזקת. נלמד איך להתמודד יותר טוב עם מגיפות ולהתכונן מראש לשעת חירום, ונצבור ניסיון עם חידושים טכנולוגיים ועם צורות נוספות של אינטרקאציה חברתית. בסיום פרק זמן לא ידוע במצור, ניזכר כמה טובים החיים המודרניים בשגרה; ונלמד להעריך את הדברים הקטנים כמו לצאת מהבית להיפגש עם חברים, וגם דברים גדולים כמו מסיבות ענקיות של אחת ל-4 שנים.

טור דעה זה פורסם גם באתר איגוד הביטקוין הישראלי.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

מני רוזנפלד

מני רוזנפלד

יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי
מני רוזנפלד

מני רוזנפלד

יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן