משפטו של סם בנקמן-פריד יצא לדרך: האישומים מצטברים ל-110 שנים בכלא

לטענת התביעה, SBF היה המוח מאחורי "אחת ההונאות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה האמריקנית"
סם בנקמן פריד

משפטו של סם בנקמן-פריד, מייסד בורסת FTX שקרסה וגרמה לאובדן של עשרות מיליארדי דולרים מכספי לקוחותיה, נפתח בניו יורק, והוא צפוי לארוך שישה שבועות.

בנקמן-פריד מואשם בהונאת לקוחות באמצעות זירת מסחר למטבעות דיגיטליים, הפרה של חוקי ניירות ערך, והלבנת כספים. אם יורשע, האישומים השונים נגדו יכולים להצטבר לעונש של עד 110 שנים בכלא. 

התובע המחוזי של המחוז הדרומי בניו יורק דמיאן ווילאמס תיאר את התיק המתנהל כנגד בנקמן-פריד ו-FTX כ"אחת מההונאות הפיננסיות הגדולות ביותר בהיסטוריה של ארה"ב".

המושבע לא מבין בקריפטו? הוא ממש לא היחיד

לקראת תחילת המשפט נאספו כמה עשרות סקרנים ועיתונאים אל מול בית המשפט בציפייה לחזות בסם בנקמן-פריד צועד בבושה אל עבר האולם, אבל המתינו לשווא שכן בנקמן-פריד הועבר ישירות אל בית המשפט מבית המעצר בו הוא יושב כבר מאמצע אוגוסט, מאז נשללה ממנו הזכות למעצר בית בשל טענות להטרדת עדים.

התהליך החל בבחירת המושבעים. על פי דיווח של האתר Decrypt, השופט לואיס קפלן שאל את המועמדים לחבר המושבעים האם יש משהו באופיו של בנקמן-פריד שעלול להקשות עליהם להיות הוגנים כלפיו. עשרה מועמדים הרימו את ידם, והם שוחררו מתפקידם. 

מועמד אחר הצהיר כי הוא שמע על סם בנקמן-פריד מהאזנה לפודקאסט של ג'ו רוגן, ושוחרר גם הוא.

מרשימת המועמדים לחבר המושבעים הוסרו כל מי שמסרו שהם מושקעים במטבעות דיגיטליים והפסידו כסף בשל כך. 

אחד המועמדים אמר כי הוא אינו מבין דבר בקריפטו ובמטבעות דיגיטליים. בתגובה ענה לו השופט כי ככל הנראה יש עוד לא מעט כמוהו באולם בית המשפט הזה.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

ההגנה מנסה למנוע מלקוחות FTX להעיד

לאחר בחירת 12 המושבעים החלו דברי הפתיחה. התובעים ציינו ראשית שלא הוצעה לנאשם עסקת טיעון, וסנגוריו של בנקמן-פריד אישרו זאת.

מוקדם יותר הגישו עורכי דינו של בנקמן-פריד בקשה למנוע מהתביעה לזמן לעדות לקוחות של FTX. לטענת הסנגורים, לקוחות FTX שהפסידו כספים בשל פשיטת הרגל של החברה ככל הנראה לא הבינו את סוג היחסים שבינם ובין FTX ולכן עלולים להטות את המושבעים כנגד הנאשם.

"הפרספקטיבה הסובייקטיבית של הקורבן אינה המדד המתאים למדידת המהותיות", כתב הצוות המשפטי שלו, "במיוחד כאשר ראייתו של העד עצמו לגבי היחסים המשפטיים עם צד שכנגד מסחרי עשויה להיות מוטעת".

הבקשה של צוות ההגנה נדחתה, ואחד העדים הראשונים מטעם התביעה יהיה סוחר לונדוני שאיבד 134 אלף דולר בקריסת FTX.

אסטרטגיית ההגנה מנסה להתבסס גם על היעדר חקיקה ורגולציה מותאמת לשוק הקריפטו בארה"ב. לטענת הסנגורים, "בנקמן-פריד אינו אשם מכיוון ש-FTX לא היתה מפוקחת תחת הרשויות האמריקניות, ובמקרה של FTX US הוא פעל על פי החוק".

תגובת משרד המשפטים היתה שהיעדר רגולציה על תחום הקריפטו אינו רלוונטי לתיק, שכן החוק האמריקני מגדיר בצורה בהירה איסורים על עירוב כספי לקוחות עם כספים אחרים (שעל פי הנטען, הועברו כספים בסכומי עתק מבורסת FTX לחברת ההשקעות אלמידה), וכמובן שיש חוקים ברורים בנוגע לגניבת כספי לקוחות, אישום מרכזי בתביעה כנגד בנקמן-פריד.

מנסים להסיט את האשמה

עורכי דינו של בנקמן-פריד מנסים גם להסיט את ההאשמה ממנו לעובדים אחרים ב-FTX, ובעיקרה כלפי קרולין אליסון, מנכ"לית Alameda Research – חברת הבת של FTX.

לטענת ההגנה, התנהלותו של בנקמן-פריד התבססה על כוונות טובות, והעובדה שהעסק שהקים צמח יותר מדי מהר וקרס בצורה דרמטית קרתה שלא באשמתו. את ההאשמה, כך טענו עורכי דינו של בנקמן-פריד, יש להפנות לאליסון ולעובדים אחרים שלא דאגו לבסס הגנות ראויות בתהליך ניהול הכספים.

אליסון עצמה כבר הודתה באשמה במסגרת הסדר טיעון, והיא צפויה להעיד בהמשך המשפט.

יזומנו לעדות: מנכ"ל אלמידה ודובר טראמפ לשעבר

התביעה מסרה לבית במשפט רשימת עדים נוספים שייתכן ויזומנו למשפט. ברשימה בלט שמו של סם טרבוקו, שכיהן גם הוא כמנכ"ל של Alameda Research. טרבוקו פרש מ-FTX באוגוסט שעבר, שבועות ספורים לפני קריסת החברה, והוא נחשב כעד מפתח שיוכל לתאר את השתלשלות העניינים ואת ההתנהלות של FTX מבפנים.

דמות בולטת אחרת שתזומן כנראה לעדות היא אנתוני סקרמוצ'י, שכיהן לתקופה קצרה כדוברו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. סקרמוצ'י נחשב מקורב לבנקמן-פריד, ויחד איתו הוא הפיק והנחה ועידת קריפטו בבהאמס.

כמו כן FTX השקיעה כ-40 מיליון דולר בחברת ההשקעות של סקרמוצ'י SkyBridge Capital, ומחזיקה ב-30% מהבעלות עליה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן