המטבע Worldcoin של מייסד OpenAI הושק ונוסק 70% ביומו הראשון

בינאנס, OKX ובורסות אחרות מיהרו להזינו למסחר. סיוט דיסטופי, או מטבע עולמי?
worldcoin

פרויקט הקריפטו של מייסד OpenAI, סם אלטמן, יוצא לאור. הפרויקט Worldcoin גייס 115 מיליון דולר בחודש מאי האחרון והיום (ה-24 ביולי) הושק באופן רשמי.

עם השקתו, הוזן הטוקן למסחר בבינאנס (Binance) – הבורסה הפופולרית ביותר בשוק הקריפטו – ונסק תוך שעות בודדות כ-70% משער $1.92 בו החל להיסחר ועד $3.31 בשיא. נכון לכתיבת מלים אלו, נסחר הטוקן בשער 2.66$.

"לפני יותר מ-3 שנים ייסדנו את הפרויקט Worldcoin בשאיפה ליצור רשת פיננסית וזהויות הנמצאת בבעלות כולם," מפורט במכתב המייסדים שהשיקו את הפרויקט, אלטמן ושותפו אלכס בלניה. "אם נצליח, Worldcoin ישפר בצורה דרמטית את ההזדמנויות הכלכליות, יצור פתרון אמין וסקלבילי לאבחנה בין בני אנוש מ-AI באינטרנט, תוך שימור פרטיות, החלת תהליכים דמוקרטיים גלובליים ולבסוף להראות דרך פוטנציאלי לעבר הכנסה בסיסית כוללת שממומנת ע"י AI."

לדבריהם, הפרויקט מורכב מ"זהות דיגיטלית ששומרת על פרטיות" בשם World ID, טוקן דיגיטלי בעל הסימול WLD "אשר מתקבל פשוט על היותכם בני אדם" ואפליקציית World App – הארנק הראשון של הפרויקט – שיאפשר לכם להשתמש בטוקן ולעבור הליך זיהוי משתמש שכולל זיהוי ביומטרי ואף סריקת עיניות.

לאחר שוידאו את זהותכם ואספו את כל המידע שלכם, תקבלו טוקני WLD "כל עוד הם זמינים בתחום השיפוט שלכם," – בקצב של טוקן אחד בשבוע, ללא מקסימום. למשל, הטוקן אינו זמין בארה"ב.

הטוקן אמור לשמש לממשל הפלטפורמה ו"יאפשר למחזיקיו לעצב את עתיד הפרוטוקול." כמו כן, ישמש לביצוע תשלומים בתוך אפליקציית World App ולתשלומים נוספים.

מחיר המטבע Worldcoin
מחיר המטבע Worldcoin. מקור: Coinmarketcap

115 מיליון דולר ושוק שחור

הפרויקט כאמור גייס 115 מיליון ד' בסבב C בחודש מאי האחרון, בהובלת קרן הון הסיכון בלוקצ'יין קפיטל (Blockchain Capital) ובהשתתפות קרנות מוכרות כגון אנדריסן הורוויץ (a16z), הקרן Bain Capital Crypto ו-Distributed Global.

הגיוס הצטרף לכ-100 מיליון ד' שגויסו בשנה שעברה לפי שווי של 3 מיליארד דולר, על מנת להביא את הפרויקט להיכן שהוא עומד היום.

בעוד שהפרויקט מפותח בקוד פתוח, ישנן הרשאות מוגבלות למפתחים בודדים.

בפרויקט לוקחים חלק ספקים (או מפעילים) מקומיים הנקראים Orb, והם אלו המבצעים את הליך אימות זיהוי הלקוח בשם Worldcoin, כולל סריקת העיניים.

היום, במעמד ההשקה, וורלדקוין מודיעים על התרחבות ל-35 ערים ב-20 מדינות, בהן הטוקן זמין.

בהקשר של הבחירה שלא לפעול בארה"ב בתור התחלה, לאור החששות הרגולטורים, אלטמן אמר לפייננשל טיימס כי "כשרק התחלנו עם הפרויקט לא באמת חשבנו שזה יהיה 'מטבע עולמי מינוס ארה"ב', אבל הננו כאן. בערך 95% מאוכלוסיית העולם לא נמצאת בארה"ב, כך שארה"ב לא תהיה זו שתקבע את עתיד הפרויקט."

מאז שהושק בגרסה הניסויית (בטא) לפני מספר חודשים, עפ"י הדיווחים, הצליחו לגייס למעלה מ-2 מיליון משתמשים שהזדהו במלואם. בסין. בה הטוקן והאפליקציה לא אמורים להיות זמינים, אף נוצר שוק שחור. מוכרים החלו למכור את פרטי אימות הזיהוי לקוח של תושבי מדינות מתפתחות כגון קמבודיה וקניה.

בוורלדקוין אמרו שלא מדובר בהרבה מקרים ולא שותף מידע רגיש, אך גם פה הראה השוק השחור כיצד הוא מתאים את עצמו כבר בטווח קצר.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

שוחד תמורת פרטיות?

"וורלדקוין הוא אולי הניסיון החצוף ביותר לשחד את העולם כדי שיקבלו את המטבע שלהם," כתב מניש סינג ב-TechCrunch. הביקורת כלפי הפרויקט בקהילת הקריפטו גדולה מאד.

לא רק שמדובר בפרויקט מאד שאפתני, אלא זווית הפרטיות מהווה – בעולם שבו כל שבוע שומעים על דליפת מידע נוספת גם בחברות שאמורות להיות המאובטחות ביותר בעולם – חשש עצום.

יש בכירים בתעשייה, כמו פיטר מקורמק מארח הפודקאסט הפופולרי WhatBitcoinDid, שקראו לו "לא פחות מסיוט דיסטופי" והתגלמות חזונו של ג'ורג' אורוול בספר 1984. "ביטקוין הוא World Coin", הגיב.

חלק מהביקורת אף מופנה לקרנות הון הסיכון שהשקיעו בפרויקט. "Worldcoin והדעיכה האינטלקטואלית של קרנות הון-סיכון," כתב בכותרת המאמר שלו דיוויד מוריס, פרשן ב-Coindesk. "העסקה מביכה פשוט לכולם".

בעיניו, לא ברור איך Worldcoin יוצר ערך, אין מודל כלכלי, וזה לא פחות מעוד "מימקוין" (Memecoin) כמו דוג'קוין.

סיכוני הפרטיות והמוסר "נוראיים" והמסר של UBI (הכנסה בסיסית אוניברסלית) הוא "הסוואה של המטרה האמיתית והיא זהות דיגיטלית", כלומר שוחד תמורת פרטיות.

לעומתם, ספנסר בוגרט – משקיע בקרן שהובילה את סבב ההשקעות בפרויקט, אומר שזה "מה שהוא חשב בהתחלה," עד שהשקיע עם הצוות שלו מאות שעות בהערכת הפריוקט ושינה את דעתו באמצעות הקונספט ה"חדש" של Proof of Personhood – הוכחת בן אנוש, כהכרח בעולם של אימוץ AI.

בעיניו העבודה השיווקית שנעשתה על ידי הפרויקט בתחילתו הייתה גרועה, שהובילה לאותן ביקורת שצוינו קודם לכן.

10 מיליארד מטבעות

בעוד שכלכלת המטבע אמורה להשתנות, לפי מייסדי הפרויקט, בתור התחלה הוכרזו שיהיו 10 מיליארד טוקנים ב-15 השנים הקרובות שיווצרו בהדרגה. בשנה הראשונה יווצרו כמעט 2 מיליארד טוקנים. עד תום השנה השנייה כ-4 מיליארד, ועד תום השנה השישית כבר 8 מיליארד טוקנים.

כ-75% מהמטבעות אמורים להיות מחולקים בהדרגה "לקהילה", שאלו משתמשי הפלטפורמה שעברו את הליך אימות הזיהוי ומבצעים את הפעילות השוטפת. 13.5% יועדו למשקיעים, 9.5% לצוות הפיתוח הראשוני ו-2% לרזרבות.

עד כה חולקו 2 מיליון מטבעות בהתאם למיקום הגיאוגרפי של אוכלוסיית המשתמשים. כלומר, כשליש מהמטבעות חולקו באסיה, כשליש באפריקה, כ-19% בדרום אמריקה, 17% באירופה והיתר במקומות אחרים.

כך או כך, לאור שיוך הפרויקט ל-OpenAI ו-ChatGPT, ניתן לשער שהפרויקט לא ייצא מתודעה בקרוב וימשיך למשוך אנשים שמעוניינים לסרוק את עיניהם תמורת טוקן שלא ברור כמה יהיה שווה.

worldcoin tokenecomics

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

תעשיית הבלוקצ'יין
צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן