חשש לצנזורה: 51% מהבלוקים של אתריום כעת מצייתים לסנקציות

מבני התמריצים ברשת הבלוקצ'יין הפופולרית מובילים ליותר צנזורה וריכוזיות.

במהלך סוף השבוע, למעלה מ-51% מהבלוקים ברשת הבלוקצ'יין הפופולרית אתריום נוצרו תוך ציות להמלצות של המחלקה לפיקוח על נכסים זרים (OFAC) במשרד האוצר האמריקני, המחלקה האמונה על סנקציות.

זוהי אבן דרך לפוטנציאל הצנזורה של הרשת, אשר בשאיפה אמורה להיות מבוזרת. כלל הבלוקים הללו למעשה צנזרו עסקאות של המיקסר טורנדו קאש, אשר סומן ע"י OFAC ככלי שמשמש להלבנת הון ומימון טרור לפני כחודשיים.

הצנזורה מתאפשרת בין היתר בעקבות MEV – ר"ת Maximal Extracable Value – ובעברית הערך המקסימלי שניתן לשאוב מתוך יצירת בלוק חדש ברשת הבלוקצ'יין. כלומר, כאשר מאמתי הבלוקצ'יין (Validators) יוצרים בלוקים חדשים הם מתומרצים ב-2 רבדים מרכזיים:

  • תגמול עבור יצירת בלוק חדש
  • עמלות ששולמו בתוך הרשת

אך מכיוון שישנן פלטפורמות הלוואות ובורסות מבוזרות אשר מציעות מסחר בין עמית לעמית (P2P), נוצרו פתחים לרווחים חדשים ע"י סידור מחדש של העסקאות בבלוק.

השימוש הנפוץ ביותר ל-MEVs מקביל למה שנקרא בשווקים הפיננסיים המסורתיים כ-Frontrunning. בקצרה, דמיינו שמשתמש מבצע מסחר בבורסה מבוזרת במחיר שוק הזמין ביותר. נניח והוא מעוניין לרכוש ETH אחד במחיר של $1,300 USDT. הוא מוציא את הבקשה לפועל, ובוטים שסורקים את פעילות הבורסה המבוזרת מזהים את העסקה. מכיוון שהמחיר הזמין הבא בתור הוא (לטובת הפשטות) $1,350, על מנת להגיע ל-MEV הגבוה ביותר הם:

  1. יוציאו טרנזקציה חדשה לפועל אשר קונה את ה-ETH ב-$1,300 ובאותה טרנזקציה יזינו עסקת מכירה לפי $1,349
  2. מפעילי הבוטים יצרו קשר באופן ישיר מול מאמת (Validator) שאחראי על יצירת בלוקים ויסכימו לשלם לו יותר מהעמלה הסטנדרטית במידה ויכלול את העסקה הזאת ראשונה בתוך הבלוק
  3. המאמת מסכים ומבצע את העסקה.

כעת, מפעילי הבוטים למעשה הרוויחו $49 פחות האקסטרה-עמלה ששילמו למאמת, בה בעת שהמשתמש התמים סבל משער גבוה יותר.

למה MEV חשוב?

ה-MEV חשוב מכיוון שנוצרה תעשייה שלמה של מאמתים אשר פועלים באופן ישיר מול מפעילי בוטים כדי להרוויח את המקסימום עבור כל בלוק שהם יוצרים.

השירות הפופולרי ביותר ל-MEVs נקרא Flashbots. כלומר, אם אני מייצג קרן גידור שמנסה לבצע Frontrunning, במקום לתקשר באופן ישיר מול מאמתים אני יכול להשתמש ב-Flashbots כדי להגיע אליהם.

נכון לכתיבת הכתבה ב-CoinDesk, כ-57% מהבלוקים שנוצרו באתריום למעשה צנזרו עסקאות לאור העובדה שהן כללו האצת עסקאות באמצעות MEV Boost. מתוך העסקאות הללו, למעלה מ-80% הגיעו דרך Flashbots עצמם – אשר הינם מצייתים לרגולציה האמריקנית ומצנזרים עסקאות ש-OFAC לא מאשרת.

במלים אחרות, על אף שעדיין ניתן לבצע עסקאות שאינן חוקיות עפ"י OFAC על גבי רשת אתריום, זה מסתמן שמבני התמריצים הכלכליים הולך ומוביל את רשת אתריום למקום בו כלל הבלוקים יהיו כפופים לצנזורה.

צנזורה אתריום
מקור: mevWatch

ביקורת גדולה מהתעשייה

בכירים רבים בקהילת אתריום יוצאים נגד הריכוזיות ש-Flashbots ואסטרטגיות MEV Boost מביאות.

ישנן קריאות לצוות הפיתוח של Flashbots, אשר התחייבו בעבר "להילחם בצנזורה", לפעול נגד ההשפעה שלהם על הרשת.

אורי קלרמן, מנכ"ל bloXroute אשר מפעילים בעצמם תכנה זהה לשל Flashbots אך ללא הצנזורה, אומר שזהו רגע חשוב מאד עבור התעשייה וכי יש לפעול לעבר פחות צנזורה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן