אג"ח דיגיטלית מבוססת בלוקצ'יין בישראל? משרד האוצר ובורסת תל אביב בוחנים היתכנות

אגף החשב הכללי במשרד האוצר והבורסה לני"ע בתל אביב הודיעו כי הם בוחנים סליקת אג"ח דיגיטלית של מדינת ישראל מבוססת בלוקצ'יין
אג"ח ישראלי בלוקצ'יין

היום (ד'), אגף החשב הכללי במשרד האוצר והבורסה לניירות ערך בתל אביב הודיעו כי הם בוחנים הנפקת אג"ח דיגיטלי על גבי תשתית מבוססת בלוקצ'יין – תשתית בה המידע על עסקאות נשמר באופן מבוזר על מחשבים רבים ולא במחשב מרכזי יחיד, כפי שנכתב בעיתון הכלכלי גלובס.

שני הגופים הקימו יחד צוות משותף תחת השם "עדן" לבחינת היתכנות של סליקת אג"ח דיגיטלית של מדינת ישראל על גבי פלטפורמה חדשה למסחר וסליקה של נכסים דיגיטליים. פרויקט הפיילוט יחל במהלך הימים הקרובים וצפוי להסתיים עד סוף הרבעון הראשון של 2023.

ממשלת ישראל ובורסת תל אביב משתפות פעולה עם ספקית תשתית ופתרונות המשמורת Fireblocks וחברת טכנולוגיית מחשוב הענן האמריקאית VMWare, שייסיעו בביצוע הטכני כדי לבצע בדיקות חיות של הפלטפורמה החדשה באמצעות חוזים חכמים וטוקניזציה למסחר וסליקה של האג"ח הדיגיטלית.

הבדיקה תראה יחידות של האג"ח שהונפקו לארנקים דיגיטליים של המשתתפים הרוכשים, המשולמות במטבע דיגיטלי אשר יועברו לארנק של ממשלת ישראל במטרה לייעל תהליכים, להוזיל עלויות ולקצר את משך ההנפקה והסליקה של אג"ח מדינה.

ישראל לא הראשונה

הוכחת הקונספט (Proof of concept או POC) תכלול דיגיטליזציה של "סדרה חדשה" של אג"ח ממשלתית שתונפק עבור עסקים מקומיים וזרים נבחרים, ותהווה כדריסת רגל ראשונית שישראל עושה בתחום.

אך ישראל אינה החלוצה, הרעיון של הנפקת אג"ח על גבי רשת בלוקצ'יין כבר יושם במספר מקומות בעולם בשנים האחרונות. באפריל 2021, הנפיק בנק ההשקעות האירופי (EIB) סדרה דיגיטלית של אג"ח בהיקף של 100 מיליון אירו על בסיס רשת אתריום. בנוסף, ב-2018 הבנק העולמי הנפיק סדרת אג"ח דיגיטלית משלו על גבי בלוקצ'יין בהיקף של 110 מיליון דולר.

"ישראל היא כמעט השוק היחיד בעולם שבו נסחרות איגרות חוב ממשלתיות בבורסה המרכזית, אז זו הזדמנות לייצר פיילוט, במעורבות של מדינת ישראל ובנקים בינלאומיים מובילים", אמרה ראש אגף הסליקה בבורסה אורלי גרינפלד. כפי שמסרה בהתכתבות עם Blockworks.

נכון לעכשיו, הפיילוט יעשה באופן ריכוזי לחלוטין. עם זאת, דובר מחברת Fireblocks מסר ל-Blockworks כי הבלוקצ'יין המאושר תואם ל-Ethereum Virtual Machine, ולכן, "אם משרד האוצר היה רוצה להנפיק בעתיד נכסים דיגיטליים ברשת ציבורית, יהיה הבדל קטן".

ייעול תהליכים

בדרך כלל, גיוס חוב ממשלתי באמצעות הנפקת איגרות חוב מצריך לרוב תיאום רחב היקף בין מערכות שונות. טכנולוגיית הבלוקצ'יין זוכה לרוב לשבחים על יכולתה לזרז עסקאות פיננסיות תוך ניתוק מתווכים.

במקרה זה, בורסת תל אביב מקווה שהבדיקה שלה תוכיח את השימוש של הטכנולוגיה בהפחתת עלויות הנפקת אג"ח, זירוז זמני הסליקה, שיפור השקיפות וייעול תהליכים.

"השווקים הפיננסיים עוברים שינויים דרסטיים בשנים האחרונות", אמר מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. "אנו מקווים לראות את ישראל מובילה את הטכנולוגיה הפיננסית בעודה הראשונה להטמיע טכנולוגיות מתקדמות ולשדרג את שוק ההון".

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir
דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן