הדרמה בעיצומה: האם המטבע אתריום יוכר כנייר ערך וקרן הסל לא תאושר במועד הקרוב?

חברת קונצנזיס תובעת את הרשות לני"ע שצפויה להכיר ב-ETH כני"ע בזמן עדכוני בקשות לאישור קרן סל ואף רישום טיקר מתקיימים במקביל
אתריום קרן סל

תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו נמצאת בימים אלו במלחמה באפיקים רבים: פרטיות ומעקב, זכויות קניין והחזקה עצמית, עבודה רציפה מול המערכת הבנקאית המסורתית, ועוד.

אך ישנו אפיק אחד מרכזי ששואב את מרב תשומת הלב בשבועות האחרונים, והוא הסאגה סביב אישור קרנות הסל של אתריום שהציפה דיון עתיק יומין: האם אתריום יוכר כנייר ערך? אם כן, מה יהיו המשמעויות לכך?

אתריום היא רשת הבלוקצ'יין הנחשבת לאחת הפופולריות בעולם. היא בעלת כמות המפתחים הגדולה ביותר, מאות מיליוני משתמשים וכמובן – המטבע הדיגיטלי ETH השני בגודלו בשוק עם למעלה מ-400 מיליארד דולר שווי, מה שמקנה כ-$3,320 מחיר ליחידה.

מבחינת מפתחי אתריום, המטבע ETH משמש כ'מטבע תועלת' (Utility), קרי השימוש בו ברשת הבלוקצ'יין לתשלום עמלות ולאבטחת הרשת הם שמקנים לו שימוש מרכזי – ולא זווית ההשקעה בו, או הציפייה שמפתחי אתריום (המנסים להצטייר כקהילה מבוזרת ככל שניתן) ידחפו את הרשת והמטבע קדימה, לאימוץ נרחב יותר ומחיר גבוה יותר.

אי שם בשנת 2017, הצהרה של בכיר ברשות לני"ע האמריקנית (ה-SEC) בשל וויליאם (ביל) הינמן בכנס שרירותי כי "אתריום לא נייר ערך," הספיקה ליזמים ומפתחים רבים כאינדיקציה לכך שהרשויות בארה"ב לא ירדפו אחריהם ויאכפו צעדים כנגדם במרוץ השנים.

זאת בעוד שרשתות בלוקצ'יין אחרות כגון סולאנה, אלגורנד וקרדנו, שפעלו בצעדים דומים לשל אתריום, כן נמנו ע"י הרשות לני"ע כניירות ערך שנסחרים בשוק המשני באופן לא חוקי, בתביעותיה נגד בורסות קריפטו כגון קוינבייס ובינאנס ארה"ב. מיותר לציין שמבחינת רשתות אלו (ואחרות), השימושים זהים לשל המטבע ETH.

אך כיום, התמונה של אתריום תחת יו"ר ה-SEC הנוכחי גרי גנסלר, נראית שונה לחלוטין.

בעוד שגנסלר סירב להתייחס באופן ישיר לשאלה האם אתריום ני"ע או לא, גם כשישב בעדות בקונגרס האמריקני תחת שבועה, הצעדים המתבצעים בשבועות האחרונים מעידים אחרת.

תעשיית הבלוקצ'יין צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים
רוצים לשמוע עוד?👇

המכתב שקיבלה מטאמאסק והוביל לתביעה נגד הרשות לני"ע

הארנק הדיגיטלי מטאמאסק (MetaMask) הוא ארנק האתריום הפופולרי ביותר. הוא מפותח ע"י חברת Consensys, המוכרת כאחת החברות המשמעויות ביותר באקו-סיסטם של אתריום, שכן הוקמה ע"י ג'וזף לובין – אחד ממייסדי אתריום, בעצמו.

קונצנזיס אחראית לא רק למטאמאסק, אלא גם לשירות התקשורת Infura, שירותי סטייקינג, שירותי אבטחת מידע ובחינות קוד, ויצירת כלים נוספים למפתחי אתריום.

במהלך החג דווח כי חברת קונצנזיס קיבלה ב-10 באפריל מכתב Wells Notice מה-SEC –  אזהרה כי החברה מצויה בחקירה ולקראת צעדי אכיפה מצד הרשות המפקחת – מכיוון שמטאמאסק לכאורה משמש כברוקר לא חוקי לניירות ערך, ומציע שירותים נוספים שמפרים חוקי ניירות ערך כגון סטייקינג.

קונצנזיס לא חיכתה הרבה, ותוך שבועיים הגישה תביעה נגד הרשות לני"ע על ה"הפעלה לא חוקית של סמכות". כלומר, קונצנזיס שואפת להעביר את העיסוק בשאלת "האם אתריום ני"ע" לבית המשפט. לטענתה, חקירה של קונצנזיס ומטאמאסק על בסיס הרעיון ש-ETH הוא נייר ערך מפרה את הסעיף החמישי לחוקה האמריקנית וחוקים נוספים.

כמו כן, באופן שאינו מפליא, קונצנזיס טוענת כי לא היא ולא מטאמאסק משמשים כברוקר תחת חוקים פדרליים, ולא שירותי הסטייקינג או ה-Swap שלה.

החברה הדגישה שהיא לא מחזיקה בנכסי לקוחות או מבצעת שום פונקציה בשמם.

קונצנזיס מוסיפה כי הסיבות שבעקבותיה בנתה את העסק כפי שבנתה אותו בשנים האחרונות נשענות על הקונצנזוס שנוצר סביב אתריום מאז נאומו של הינמן, ולאור העובדה שהסוכנות הרגולטורית ה-CFTC (הועדה לפיקוח על מסחר בחוזים עתידיים וסחורות) הכירה ב-ETH כסחורה שניתנת לפיקוח על ידה, ולא כנייר ערך.

התביעה הוגשה בבית המשפט בטקסס, וארגונים נוספים כגון ה-Blockchain Association בארה"ב הצטרפו אליה.

הקורס הפרונטלי והראשון מסוגו בארץ ללימוד מסחר בקריפטו

מספר המקומות מוגבל - לכל הפרטים👇

אין קרן סל עד שיש וודאות?

כפי שניתן להבין בשלב זה, אם היה אכן קיים קונצנזוס שאתריום איננו נייר ערך – הוא נעלם לחלוטין מהמפה, ונתקל ב'צוותי הקרב' והמוטיבציה הנחושה של ה-SEC להילחם בפלטפורמה, באקוסיסטם והמטבע עצמו.

קרב שכזה צפוי לארוך חודשים ארוכים, ייתכן שאף שנים. בינתיים, הוא מטיל צל של אי וודאות על אישור קרנות הסל.

להזכירכם, עד ה-23 במאי נדרשת ה-SEC לקבל החלטה האם לאשר קרן סל לאתריום (ETH), כפי שאושר לביטקוין בתחילת השנה, או לא.

דיווח של רויטרס מיום שישי האחרון מלמד שמקורות בקרב החברות הפיננסיות שהגישו בקשה לאישור, מצפות לסירוב לאור פגישות "לא מעודדות" עם ה-SEC שהתקיימו בשבועות האחרונים.

לדבריהן, הפגישות היו חד-צדדיות ורדודות, בניגוד לשיח שהתקיים סביב אישור קרנות הסל לביטקוין בחודשים נובמבר ודצמבר 2023.

הצפי הוא שהסיבה לסירוב תהיה "חוסר במידע מספק" על התנהגות השוק של אתריום, ושל הנגזרים הנסחרים סביב המטבע.

ברגע שיתקבל הסירוב, תביעות צפויות להיות מוגשות נגד ה-SEC כפי שקרה במקרה גרייסקייל שהוביל לאישור קרן הסל על ביטקוין, ויחל תהליך נוסף מקביל שצפוי להימשך למעלה משנה.

מהצד השני של המשוואה, בבית ההשקעות מהוותיקים בוול סטריט פרנקלין טמפלטון הגישו בקשת רישום סימול המסחר בקרן הסל של אתריום. החברה, שהגישה בקשה לאישור קרן סל של אתריום גם כן, רשמה את הסימול EZET ב-DTCC – התאגיד לנאמנות וסליקה של פקדונות ני"ע, גוף בעל חשיבות גדולה בארה"ב.

עם זאת, אין בכך אינדיקציה לאישור, אלא זה פשוט "שיריון" של השם.

במשב של אופטימיות, מנכ"ל בלקרוק לארי פינק אמר בסוף מרץ שבעיניו גם אם ETH יוכר כני"ע זה לא ימנע מקרן הסל לצאת לפועל. אך כרגע, האופטימיות הזאת נשארת מאחור לאור העדכונים האחרונים.

במלים אחרות, עצם ההכרה באתריום כני"ע לא אומרת שלא ניתן יהיה לאשר קרן סל, אך מבחינת ה-SEC ניתן לצפות שתידרש וודאות לעמדתו הרגולטורית של ETH לפני שמאשרים קרן סל, ועל כן הסיכויים אומרים שעד סוף המשפט, לא תאושר קרן סל.

למרות הידיעות, מחיר אתריום מחזיק את ה-$3,300 נכון לכתיבת מלים אלו.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן