מנכ"ל צלזיוס לשעבר אלכס משינסקי נעצר ונתבע ע"י הרשות לני"ע

משינסקי וצלזיוס הונו משקיעים, הבטיחו הבטחות שווא וביצעו מניפולציות שוק בטוקן CEL, על פי התביעה
celsius

אלכס משינסקי, מנכ"ל לשעבר ושותף-מייסד של פלטפורמת הלוואות הקריפטו צלזיוס (Celsius) אשר קרסה לפני כשנה וחשודה בהונאה, נעצר אחרי הצהריים שעון ישראל (ה') בארה"ב לאחר שהוגשה נגדו תביעה ע"י הרשות לניירות ערך האמריקנית (ה-SEC).

משינסקי מואשם באופן אישי בהונאת ניירות ערך ואף צפוי להיות מואשם ע"י הוועדה לפיקוח על מסחר בחוזים עתידיים ונכסים (ה-CFTC), שכן נמצא בחקירה נוספת על ידה.

כמו כן, תביעה נוספת הוגשה גם נגד צלזיוס, החברה שביולי 2022 נכנסה לקיפאון הליכים לקראת פשיטת רגל (Chapter 11) ונכסיה נרכשו בסוף חודש מאי ע"י קונסורציום הקריפטו פרנהייט (Fahrenheit), בה בעת שהמפקידים שאיבדו את כספיהם – טרם קיבלו פיצוי כלשהו.

צלזיוס ניהלה בשיאה יותר מ-20 מיליארד דולר שווי מטבעות דיגיטליים ללקוחותיה, והייתה מציעה תשואות גבוהות – למעלה מ-15% – למפקידים בה. בחודש מאי 2022 קרס המטבע LUNA, ויצר משבר נזילות גדול בשוק. משבר הנזילות חשף את התנהלותה המסוכנת של צלזיוס בכספי לקוחותיה והביאה את הפלטפורמה לכדי ריצה אל הבנקים – כלומר לקוחות החברה הבינו כי משהו אינו תקין, משכו את המטבעות הדיגיטליים שלהם עד שב-11 ביוני, הקפיאה את המשיכות.

שווי הנכסים של צלזיוס בעת הגשת ה-Chapter 11 ביולי אשתקד עמד על כ-1.2 מיליארד דולר.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

הבטחות שווא ומידע מטעה

עפ"י התביעה שהוגשה ע"י ה-SEC, ההאשמות כלפי צלזיוס ומשינסקי חמורות וכוללות גיוס לא חוקי של הון באמצעות ניירות ערך שאינם מאושרים, הבטחת תשואה גבוהה באופן מטעה באמצעות תכנית "Earn" והטעיית משקיעים על מצבה הפיננסי של החברה, תוך שימוש בניפוח מחיר הטוקן של החברה – CEL – לטובת הגדלת שווי נכסיה.

בין המידע המטעה שהוצג ע"י צלזיוס ונכלל בתביעה נמצאים הצהרות שווא על המודל העסקי והסיכונים למשקיעים, כולל הצהרות שצלזיוס לא משתמשת בהלוואות לא מבוטחות לטובת השגת התשואות שהציעה, שלא עסקה במסחר מסוכן וכי התשואות שישולמו למשקיעים מהווים 80% מהכנסות החברה.

"אף אחת מהטענות הללו לא הייתה נכונה," לשון התביעה. צלזיוס לא הצליחה ליצור הכנסות בצורה עקבית ולכן החלה לסחור בצורה מסוכנת וללא ביטוח כדי להגדיל את הכנסותיה בסיכון – תוך לקיחת סיכון גבוה מאד.

למרות שהפסידה מפעילות המסחר, צלזיוס המשיכה לשלם את התשואות שהובטחו למשקיעים, תוך הסתרת ההפסדים שהובילו לקריסתה.

אם לא די בכך, בעת המכירת הפומבית (ICO) של הטוקן CEL, ציינה צלזיוס שגייסה 50 מיליון דולר והשלימה את המכירה. עם זאת, התברר כי החברה הצליחה למכור רק 65% מהטוקנים שהועמדו לציבור, ובכדי לכסות את ההפרשים: משינסקי התחייב בסתר לרכוש את היתרה בעצמו, ללא הצהרה סדורה, ולא באמת קיים את העסקה.

בנוסף, צלזיוס טענה כי ישנם למעלה ממילון לקוחות המשתמשים במוצריה ושירותיה. אך מידע פנימי מגלה שבמקרה החיובי ביותר היו 500,000 לקוחות שאי פעם הפקידו כסף בפלטפורמה, ורובם – לא היו פעילים בצורה עקבית.

בכל הנוגע לעבודה מול הרגולטורים ורשויות מקומיות, צלזיוס טענה כי היא פועלת עם אישורים לפיקוח על פקדונות הלקוחות מרגולטורים פדרליים, וכי הכספים מבוטחים. זה היה שקר גם כן, שנמסר ביודעין.

הרצת הטוקן CEL

"בנוסף להצהרות השווא על פעילותה העסקית של צלזיוס, הנאשמים ביצעו מניפולציות שוק בטוקן CEL. הנאשמים הצהירו בפומבי על תכנית "קניה מחדש" במסגרתה צלזיוס תרכוש כמות CEL הנדרשת לטובת תשלומי ריביות למשקיעים. אך בפועל, צלזיוס קנתה בהנחיית משינסקי מיליוני דולרים שווי CEL כדי לנפח את מחירו וכדי לפתות משקיעים לרכוש אותו. הנאשמים אף תזמנו את הרכישות למועדים בהם ההשפעה על השוק תהיה הגבוהה ביותר, ובה בעת – צלזיוס ומשינסקי יצרו לעצמם רווחים גדולים ממכירת CEL."

במהלך 2022 היה ברור לעובדי החברה, גם הזוטרים, כי לחברה אין מודל עסקי רווחי. תכתובות פנימיות מראות כי העובדים אמרו שמדובר ב"ספינה שוקעת" וכי "אין תקווה… אין תכנית," ו"המודל העסקי שבור."

למרות זאת, צלזיוס המשיכה לשדר עסקים כרגיל, במקום להגיב למציאות ולהגן על פקדונות הלקוחות מבעוד מועד.

ה-CFTC בדרך

בשבוע שעבר פורסם כי גם ה-CFTC צפויה להגיש תביעה נגד משינסקי וצלזיוס על הפרת חוקים אמריקניים, בהם הטעיית משקיעים, הפעלת בורסה ללא רישיון ועוד.

התביעה הזו תגיע בנוסף לזו שכבר הוגשה ע"י התובע הכללי בניו יורק בינואר השנה, על הטעיית משקיעים, הונאה ועוד.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן