בינאנס שוב על הכוונת: הרגולטור האמריקני חוקר את הנפקת BNB

הרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) חוקרת את בינאנס (Binance), בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, בחשד לעבירה על חוק ניירות הערך.
בינאנס תחת חקירת ה-SEC

אתמול (ב') דווח כי הרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) בודקת האם בינאנס (Binance), בורסת המטבעות הדיגיטליים הגדולה בעולם, עברה על חוק ניירות הערך כאשר השיקה את המטבע BNB בהנפקת המטבע הראשונית שלה (ICO או Initial Coin Offering) לפני חמש שנים. ICO הוא אמצעי לגיוס כספים המתבסס על הנפקת מטבע דיגיטלי אשר מוגדר כטוקן. המשקיעים מקבלים טוקן עבור השקעתם ומצפים שערכו יעלה בעתיד ככל שהחברה המגייסת תוכיח את עצמה.

השאלה העומדת במרכז החקירה היא האם בינאנס צריכה היתה לרשום את המטבע החדש שלה כנייר ערך לפני שהציעה אותו לציבור. שאלה זו מתבססת על הטענה לפיה רוב המטבעות הדיגיטליים אמורים להיות מוגדרים כניירות ערך, בעיקר כאשר הם נמכרים למשקיעים כדרך למימון פעילותה של חברה ועם הבטחה לרווח מאותה פעילות.

ברשות לניירות ערך האמריקנית הכחישו כי אכן נפתחה חקירה בנושא.

המטבע שבמרכז החקירה

BNB הונפק לראשונה על ידי בינאנס ביולי 2017. מדובר במטבע שתחילה הונפק כטוקן אשר נוצר בתקן ERC-20 על גבי רשת הבלוקצ'יין של אתריום ועבר בהמשך לרשת בלוקצ'יין נפרדת של בינאנס (Binance Chain). ההנפקה הראשונית כללה 100 מיליון מטבעות BNB שנמכרו במחיר של 15 סנט למטבע והסתכמו בגיוס של 15 מיליון דולר.

כיום BNB נסחר גם בצורה ישירה, משתמשים בו כדי לבצע רכישות ותשלומים ומקבלים בעזרתו הנחה על עלויות המסחר בבינאנס. מדובר במטבע הקריפטו החמישי בגודלו בעולם, עם שווי שוק של 46 מיליארד דולר ונפח מסחר של 1.7 מיליארד דולר ביממה האחרונה, נכון לכתיבת שורות אלה.

הרקע לחקירה

בינאנס כבר נמצאת בעיצומן של מספר חקירות מטעם הרשויות הפדרליות האמריקניות, לרבות הוועדה לפיקוח על מסחר בחוזים עתידיים וסחורות (CFTC). כמוכן מתנהלת חקירה נוספת של הרשות לניירות ערך האמריקנית באפשרות שעושי שוק מקצועיים (Market Makers) הנמצאים בבעלות מלאה או חלקית של מייסד בינאנס והמנכ"ל שלה, צ'אנפנג זאו (Changpeng Zhao או בקיצור CZ) נמצאים בקשר עסקי עם בינאנס ארה"ב (Binance.US). כמוכן נבחנת השאלה האם בינאנס ארה"ב פועלת באופן עצמאי מבינאנס והאם עובדי בינאנס ארה"ב סחרו במידע פנימי.

בשנה שעברה Binance Markets, הזרוע הבריטית של הבורסה, נדרשה על ידי הרשות להתנהלות פיננסית הבריטית (Financial Conduct Authority) להפסיק את פעילותה בבריטניה לאחר בדיקה של הפעילות שלה. אם לא די בכך הרי שביוני 2021 הורו הרשויות בקנדה על על הפסקת הפעילות של בינאנס באונטריו.

בינאנס מתמודדת גם עם תביעה בסך 5 מיליון דולר שהוגשה נגדה על ידי משתמשים שטענו כי הבורסה מכרה להם 79 סוגים שונים של נכסים דיגיטליים (לרבות דוג'קוין, סולאנה וקרדאנו), אשר היו אמורים להיות רשומים כניירות ערך.

רויטרס מעלים האשמות חמורות

בתחילת מאי סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה דוח מיוחד הטוען כי בין השנים 2017 ו-2021 בינאנס העבירה דרכה לפחות 2.35 מיליארד דולר שהגיעו מפריצות, הונאות ומכירת סמים. דובר מטעם בינאנס הכחיש את הטענות של רויטרס בטענה כי מדובר במאמר דעה הנשען על מידע שגוי ועדויות בלתי מבוססות.

התייחסות לחקירה הנוכחית

היום נמסר כי בינאנס התייחסה לידיעות על חקירת הרשות לניירות ערך האמריקנית באופן כללי ומתחמק ואמרה שזה לא יהיה ראוי מצדה להגיב על התקשורת הרצופה בינה לבין הרגולטור וכי החברה תמשיך לעמוד בכל הדרישות שהרגולטור יציב בפניה.

כדאי להזכיר כי בפוסט שנכתב ב-2020 אמר CZ שהניסוח של המסמך הלבן (White paper) של BNB שונה בינואר 2019 לאחר שבינאנס העריכה כי קיימת אפשרות שהרשויות יגדירו את המטבע בטעות כנייר ערך.

המטבע BNB איבד ב-24 השעות האחרונות כ-10% מערכו. הוא נסחר אתמול במחיר של כ-311 דולר ונכון לכתיבת שורות אלה הוא נסחר במחיר של 282 דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן