עדכונים מהג'ונגל
ראשי » ארנקים » איך לבחור ארנק ביטקוין ומאיזה ארנקים להיזהר?
ארנק ביטקוין

איך לבחור ארנק ביטקוין ומאיזה ארנקים להיזהר?

אז מהו ארנק ביטקוין? ובכן, ארנק ביטקוין הוא תוכנה אשר מתקשרת עם רשת הבלוקצ’יין של הביטקוין. ארנק יכול להיות בטלפון, במחשב, באתר אינטרנט ואפילו על נייר. לכל ארנק יש כתובת, ולכל כתובת מקושרים שני סוגי מפתחות: פרטיים וציבוריים. בשביל להחזיק ביטקוין, צריך להחזיק במפתח הפרטי שלו. בדרך כלל המפתחות ייוצגו ע”י מחרוזת של אותיות ומספרים, ולמעשה כל מה ש’מחזיק’ במפתח הפרטי נקרא ארנק. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי על דף נייר, משמע אנו מחזיקים בארנק נייר. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי בתוכנת מחשב, משמע אנו מחזיקים בארנק מחשב.

מהמפתח הפרטי נגזרת באמצעות פעולה מתמטית כתובת הארנק. כתובת זו משמשת כנמען לשליחת הביטקוין. אם ברצונכם לקבל ביטקוין, עליכם לתת את הכתובת שלכם, שתאופיין גם היא במחרוזת של אותיות ומספרים (או כ-QR CODE). הכתובת הזו היא דרכה של המערכת לאמת כי אתם אכן הבעלים של המפתח הציבורי (שקשור בפעולה מתמטית אף הוא לכתובת הארנק).

ניתן להקביל את השימוש  בארנק ביטקוין לאי-מייל. ניתן להשתמש בו באתר אינטרנט, בטלפון ובמחשב. על מנת לקבל אי-מייל, נהיה מוכרחים לשתף את כתובת האי-מייל שלנו. המפתח הפרטי לעומת זאת – הוא הסיסמה, שכן בלעדי הסיסמה לא נוכל לשלוח את האי-מייל מחשבוננו, כפי שבלי המפתח הפרטי לא נוכל לחתום עסקה ברשת הביטקוין.

אדגיש זאת, ודמיינו כי אני צועק את זה בקול רם –המפתח הפרטי הוא הביטקוין שלכם, אם המפתח הפרטי לא ברשותכם – אין לכם ביטקוין. דגש זה תקף לאחזקת ביטקוין בבורסה, אך תקף לא פחות לגיבויים ואיסור שיתוף!

את המפתח הפרטי שלנו נגבה בגיבוי קר (זאת אומרת, לא מחובר לרשת האינטרנט, עדיפות בצורה ידנית ללא אינטראקציה כלל עם המחשב), לפחות בשני מקומות שונים הידועים אך ורק לנו. מפתח זה לעולם לא ישותף עם אנשים אחרים, משום שברגע שהם חשופים למפתח הפרטי שלכם- יש להם את הביטקוין שלכם.

כתהליך שנועד להגן על משתמשי הביטקוין, הוצעה דרך נוחה יותר לשמירה על המפתח הפרטי, גיבויו ואבטחתו. במקום שניאלץ לגבות מחרוזת ענקית של אותיות ומספרים נוכל לגבות “Seed” (גרעין), הסיד הינו אוסף של 12 או 24 מילים אשר יוצרות ‘עץ’ שאליו מתקשרים / ממנו יוצאים כל המפתחות הפרטיים של הארנק שלכם. למעשה, הסיד הינו המפתח הפרטי שלכם – אם תזינו את הסיד בארנק חדש, הוא ישחזר עבורכם את הארנק כולל סכום הכסף שהחזקתם בו.

לכן, כשאני אומר שעליכם לגבות את המפתח הפרטי שלכם ולשמור עליו מכל משמר, לרוב יהיה זה הסיד – אוסף ה-12 / 24 מילים – שעליכם לגבות ולשמור.

סוגי ארנקים

קיימים שני סוגי ארנקים – חמים וקרים. ארנק חם הוא ארנק אשר מחובר לרשת האינטרנט ואילו ארנק קר הוא ארנק שאינו מחובר לרשת האינטרנט.

ארנקים קרים

ישנם 3 סוגי ארנקים קרים:

 1. ארנק נייר – שמו כן הוא. ארנק נייר מיועד לאנשים אשר מעוניינים לרכוש ביטקוין ולהחזיק בו לטווח ארוך ללא התעסקות כלל בטווח הקצר/בינוני. בסוג ארנק זה, נרשום את המפתח הפרטי שלנו (הסיד) על גבי דף נייר, בצורה ברורה ולפי סדר המילים שניתן לנו, וכמובן נגבה אותו מספר פעמים. הכנו עבורכם מדריך כיצד ליצור ארנק נייר.
 2. ארנק דיגיטלי קר – ארנק דיגיטלי קר הינו תוכנת ארנק ביטקוין אשר מותקנת על חומרה שאינה מחוברת לרשת האינטרנט. תוכנה זו יכולה להיות מותקנת על מחשב ישן שנותק מהאינטרנט, סמארטפון ללא כרטיס SIM, או ארנקי חומרה שמיד נפרט עליהם. אם ברצונכם להשתמש בארנק דיגיטלי קר, עליכם לוודא כי ניקיתם (פרמטתם) את המחשב, התקנתם עליו מחדש תוכנת אנטי-וירוס ותוכנת ארנק ביטקוין, לאחר מכן ניתקתם את האינטרנט מבלי לחבר אותו שנית. בנוסף, הקפידו להשתמש בחומרה תקינה ולא ישנה יתר על המידה – בכל זאת, יש בלאי טבעי שעלינו לקחת בחשבון. גם כאן, עלינו לגבות את המפתח הפרטי בלי קשר להיות הארנק קר.
 3. ארנק חומרה – ארנק חומרה הוא סוג של ארנק דיגיטלי קר, אך ייעודי לשמירה על המטבעות הדיגיטליים שלכם. למעשה מדובר בכונן קשיח חיצוני (USB), אשר מוצפן ברמות הגבוהות ביותר וחסין להתקפת וירוסים שנועדו לגנוב מארנקי תוכנה. רוב ארנקי החומרה היום אף מגיעים עם מסך, כך שניתן להשתמש בהם בשוטף לשליחת כספים. ברוב המקרים ארנקי החומרה אף יהיו בעלי קוד פתוח כך שכל אחד יוכל לאמת את גודל ועומק האבטחה. כיום ישנם 2 סוגי ארנקי חומרה מובילים: טרזור (Trezor) ולדג’ר (Ledger). ארנק חומרה מומלץ מאד משום שהוא גם יכול להכיל סוגי מטבעות שונים מעבר לביטקוין. עם זאת, הוא אינו זול וצפוי לעלות מאות שקלים. סרטון הנחיה על טרזור:

ארנקים חמים

 1. ארנק דסקטופ – תכנת ארנק המותקנת על שולחן העבודה שלכם. אני ממליץ על ארנק אלקטרום (Electrum) או על ארנק Bitcoin Core (למעשה הרצת הבלוקצ’יין של הביטקוין על מחשבכם והצטרפות לקהילה השומרת על הביטקוין). שני הארנקים הללו הם בעלי קוד פתוח כך שאומתו עבורכם, וכמובן שהמפתחות הפרטיים שלכם בבעלותכם האישית בלבד. ארנק אלקטרום יכול לשמש כארנק דיגיטלי קר בנוסף (אם נפעל לפי ההנחיות ב’סוגי ארנקים קרים’). הכנו עבורכם מדריך התקנה ושימוש לארנק אלקטרום בלינק הבא.
 1. ארנק באתר אינטרנט – הארנק שכפי ששמו מסגיר זאת – נמצא באתר האינטרנט. באופן כללי הימנעו מסוג ארנק שכזה, משום שאתם מגדילים את סיכוייכם להוות קורבן להונאת פישינג. כמו כן, השימוש בארנק באתר אינטרנט הוא מסורבל יותר, פחות נוח ופחות בטוח באופן כללי. אם בכל זאת אתם מתעקשים אז מומלץ הארנק של BitGo.
 2. ארנק סלולר – תוכנת ארנק המותקנת בסמאטרפון שלכם. היא נגישה יותר, ונוחה יותר לשימוש. עם זאת, המלצתי היא לא להחזיק סכומים גדולים בארנק סלולר שכן בכל זאת מדובר בארנק חם.

אם ברשותכם אייפון – מומלץ הארנק Breadwallet. אם ברשותכם מכשיר מבוסס אנדרואיד – מומלצים ארנקי Breadwallet או MyCelium.

באילו ארנקי ביטקוין לא מומלץ להשתמש

בתור משקיעים, מתסכל אותנו מאד שעלינו להחזיק בארנק נפרד עבור כל סוג של מטבע אותו אנו רוכשים. כמישהו שסוחר לא מעט, אני שותף לתסכול. עם זאת, כפי שרשמתי בכללי האצבע לאבטחת מידע עלינו להבין כי מדובר במרחב חדש ושעלינו לבצע שינוי תפיסתי בכל הנוגע לשמירה על הכסף שלנו. לכן ארשום מדוע אינני ממליץ להשתמש בארנקים הבאים:

 1. אקסודוס (Exodus) – על אף שאקסודוס מאפשר להחזיק מספר מגוון של מטבעות ואף מבצע המרות ביניהם באמצעות השירות של ShapeShift, מדובר בארנק שחלק מהקוד שלו סגור. זאת אומרת שלא ניתן לאמת שלא הושארה דלת אחורית המאפשרת גישה למפתחות הפרטיים שלכם.
 2. ג’קס (Jaxx) – גם ג’קס מאפשר החזקה של מספר מטבעות במקביל (ETH,ETC,DASH,LTC ועוד), ואף המרות בין מטבעות דרך הארנק. אבל אם נרד שוב לשורה התחתונה – מדובר בארנק ש-30% מהקוד שלו סגור (מפתחי הארנק טוענים שזה כדי למנוע גניבת קוד) – ולכן הכסף שלכם לעולם לא בטוח באמת.
 3. Blockchain.info – ארנק לסלולר המאפשר החזקת ביטקוין ואת’ר. אמנם הקוד שלהם פתוח, אך לבלוקצ’יין.אינפו היו המון בעיות אבטחה בעבר, הם איטיים בעדכונים ומנגנון חישוב העמלות שלהם גרוע. לא מעט כספים נגנבו כתוצאה מבעיות האבטחה שלהם.
 4. Xapo – ארנק שאינו קוד פתוח, אין לו פיצ’ר של אימות כפול (שכבת אבטחת נוספת לארנק), והמפתחות הפרטיים בכלל נשמרים בשרת של החברה. לא לגעת.

ארנק מולטי-סיג

בארנק מולטי סיג (Multisignature) דרושים יותר ממפתח פרטי אחד על מנת לחתום עסקה בבלוקצ’יין. כך שהחזקת המפתח הפרטי שלכם בלבד, בארנק מולטי סיג, אינה מספקת. לרוב, ארנק מולטי סיג ייכנס לשימוש כאשר יש לחלק אחריות על אחזקת המטבע הדיגיטלי. למשל, אם שניים ממכריי ואני נרצה לפתוח ארנק ביחד לגיוס תרומות, נפתח ארנק מולטי-סיג על מנת שהכספים יהיו מאובטחים מפני רדיפת בצע של אחד מאיתנו (משום שנצטרך לפחות 2 חתימות של 2 מפתחות פרטיים של 2 אנשים שונים). ארנק אלקטרום לדוגמה, מאפשר ארנק מולטיסיג.

אודות בן סמוחה

בן סמוחה
מייסד משותף של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הביטקוין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

עשוי לעניין אותך גם...

האקתון שגרירות הביטקוין בתל אביב יוצא לדרך!

0שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp ההכנות להאקתון השנתי של שגרירות הביטקוין …

4 תגובות

 1. אז באיזה ארנק כן בטוח להחזיק אתריום?

  • בן סמוחה

   ההמלצה הכי טובה שתקבל ממני היא לרכוש ארנק חומרה (Ledger Nano S או Trezor).
   לאחר מכן, אני ממליץ על ארנק נייר.
   אם את/ה רוצה להתעסק עם האת’ר, אז ייתכן שעדיף ללכת לברירת מחדל שאני לא אוהב – Blockchain.info לנייד, או myetherwallet (ארנק באתר אינטרנט)

   בהצלחה!

 2. אז האם בכל זאת קיים בשוק ארנק שיכול להכיל מספר מטבעות שונים בצורה בטוחה? או שעבור כל אחד צריך להוריד ארנק משלו? האם ארנק חומרה יעשה את העבודה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לשיתוף הפוסט לחצו כאן

תודה רבה על השיתוף ! 

עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

 

שתפו את הפוסט עם חברים