"מרסק את העתיד הפיננסי של אמריקה": יו"ר הרשות לני"ע חוטף מהקונגרס

בעדותו בפני ועדת השירותים הפיננסיים ראש ה-SEC גארי גנסלר עמד בפני ביקורת חריפה והאשמות קשות מצד חברי הקונגרס על מדיניותו מול תעשיית הקריפטו
גארי גנסלר

"פועל למען וול-סטריט על חשבון חדשנות, תחרותיות והאזרחים האמריקנים"; "מפעיל רגולציה באמצעות הטרדה"; "מרסק הזדמנויות עבור האזרחים הפשוטים ואת העתיד הפיננסי של המדינה" – ציטוטים אלה הם רק חלק מההאשמות והביקורות שהשמיעו מחוקקים אמריקאיים כלפי גארי גנסלר, יו"ר רשות ניירות ערך האמריקנית (ה-SEC), בזמן עדותו מול ועדת הקונגרס המפקחת על שירותים פיננסיים.

במהלך הדיון שהתקיים אתמול (ד') הוזהר גנסלר מפני האפשרות שהוועדה תגיש כנגד הסוכנות צו לחשיפת מסמכים הנוגעים לקשרים בינו ובין מנכ"ל בורסת FTX סם בנקמן-פריד. יו"ר הוועדה פטריק מקהנרי הרפובליקני הזכיר כי הוועדה דרשה מגנסלר לחשוף את כל הפרטים בנוגע לפגישות שקיים עם בנקמן-פריד לפני קריסתה של בורסת FTX, אולם עד כה נמסרו רק מסמכים שהיו כבר חשופים לציבור הכללי.

"או שנמצא דרך שבה ה-SEC תכיר בקונגרס כגוף ממשלתי שווה ערך לה ותשתף פעולה עם האחריות הפיקוח שלנו, אחרת האפשרות שנותרה היא שנוציא צו הבאה מחייב", אמר מקהנרי, והאשים את יו"ר ה-SEC בחוסר שקיפות.

פוקימון דיגיטלי נחשב נייר ערך?

חבר הקונגרס טום אמר הרפובליקני ממינסוטה האשים את גנסלר בכך שהוא נוקט בגישה של "רגולציה באמצעות הטרדה" כלפי תעשיית הנכסים הדיגיטליים. "זה ברור שאתה פועל לגבש את הכוח שלך עצמך אף שהמשמעות היא ריסוק הזדמנויות עבור האזרחים האמריקנים, ובכנות, את העתיד הפיננסי של המדינה", תקף חבר הקונגרס אמר.

בתגובה טען גנסלר כי כל המטבעות הדיגיטליים וחברות הקריפטו מחויבים לפעול על פי חוקי ניירות ערך הפדרליים, ואמר כי התעשייה בכללותה אינה מצייתת לחוק ומלאה בניגודי אינטרסים.

ריצ'י טורס, הדמוקרטי מניו יורק, שאל את גנסלר האם כרטיסי פוקימון נחשבים ניירות ערך, גנסלר ענה בשלילה. "ואם אני רוכש כרטיס פוקימון דיגיטלי שהונפק כטוקן על הבלוקצ'יין? – האם אז זה נחשב נייר ערך?", הקשה טורס. בתגובה גנסלר ענה "איני יודע".

חבר הוועדה אנדי בר הזכיר ציטוט ישן של גנסלר שאמר בעבר שבארה"ב מתקיים שוק ההון הגדול והמתוחכם ביותר בעולם, ואין לקחת אותו כמובן מאליו שכן "גם זוכי מדליות זהב חייבים להמשיך להתאמן". "עם כל הכבוד אליך היו"ר". פנה בר לגנסלר, "אם השוק האמריקאי הוא מדליסט זהב, אז אתה טוניה הארדינג של הרגולציה. אתה שובר את הברכיים של השווקים האמריקנים במפולת של בירוקרטיה שמקורה בסוכנות שלך".

בר התייחס לאלופת ארה"ב בהחלקה על הקרח טוניה הארדינג, שלקראת אולימפידת החורף ב-1994 שלחה את בעלה לתקוף את המתחרה שלה במטרה למנוע ממנה להשתתף בתחרות, והוא שבר את ברכה הימנית באלת בייסבול.

חברי קונגרס לוחצים לאשר ETF

חברי הוועדה אף מתחו ביקורת כלפי גנסלר על כך שהסוכנות טרם אישרה קרן סל לביטקוין (Spot ETF). "כעת, לאחר שה-SEC קיבל את פסיקת בית המשפט שדחתה את טיעוניכם לפסילת הבקשות לקרן סל, האם הסוכנות מתכננת לאשר את הבקשות שהוגשו?", נשאל גנסלר. בתגובה אמר יו"ר ה-SEC כי "אנחנו שוקלים ברצינות את הבקשות לקרן סל צמודת ביטקוין".

מוקדם יותר פורסם כי קבוצה של מחוקקים משתי המפלגות שלחו לגנסלר מכתב ובו דרשו ממנו לאשר קרן סל העוקבת אחרי מחיר הביטקוין, בטענה כי מכשיר פיננסי כזה ישפר את ההגנה על המשקיעים בכך שיהפוך את הגישה להשקעה בביטקוין שקופה ובטוחה יותר.

"לקונגרס החובה להבטיח כי רשות ניירות ערך תאשר מוצרי השקעה אשר עומדים בדרישות שנקבעו על ידי הקונגרס," נאמר במכתב. "לצורך זאת, אנו מפצירים בכם לאשר את הרישום של קרנות סל צמודות ביטקוין באופן מיידי".

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

ה-SEC דוחה את ההחלטה בנוגע לקרנות סל על אתריום

בינתיים הודיעה ה-SEC על דחייה בקבלת ההחלטה בנוגע לבקשות לקרנות סל צמודות אתריום שהוגשו על ידי בתי ההשקעות VanEck ו-ARK. הסוכנות הודיעה כי היא לא קיבלה תגובות מהציבור בנוגע לבקשות, ולכן לא תספיק לפרסם החלטה סופית עד למועד הביניים הבא שהיא מחויבת אליו, שהוא אמצע אוקטובר.

לאחר ההודעה על הדחייה בקבלת ההחלטה מועד הביניים הבא שבו ה-SEC תידרש להודיע אם היא מאשרת את הבקשות או דוחה שוב את החלטה בעניין הוא ה-25 בדצמבר.

במקביל, החלה הסוכנות לבחון בקשות נוספות לקרנות סל של מטבעות דיגיטליים. לצד החברות שבקשותיהן כבר ממתינות לאישור ה-SEC, מדובר בבקשות שהגישו חברת פרנקלין טמפלטון ו-Hashdex. פרנקלין טמפלטון מעוניינת להשיק קרן סל צמודת ביטקוין, ו-Hashdex הברזילאית מתכננת קרן סל צמודת את'ר שתשלב מעקב אחר חוזים עתידיים וחוזי ספוט. ה-SEC מחויבת לקבל החלטה אם לאשר או לסרב לבקשות אלה בתוך 240 ימים, כלומר עד סוף מאי 2024. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן