סטנלי דראקנמילר: קריפטו "יהנה מרנסנס" אם יאבד האמון בבנקים מרכזיים

המשקיע המיליארדר מאמין כי הרע מכל עוד לפנינו, אך רומז כי המצב הנוכחי עשוי להוביל לפריחה של תחום הקריפטו.
סטנלי דרקנמילר

המיליארדר והמשקיע האגדי סטנלי דראקנמילר דיבר אתמול (ד') בכנס משקיעים של CNBC בניו יורק ואמר כי הוא צופה נחיתה קשה לכלכלת ארה"ב לקראת סוף 2023, וכי יהיה מאד מופתע אם יתברר שלא היה מיתון במהלך 2023. להערכתו, המיתון אף יהיה חמור בהרבה מכפי שכלכלנים רבים מעריכים.

דראקנמילר טען כי הנסיונות של הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי של ארה"ב, לתקן את הנזק שעשה לכלכלה במשך עשור כתוצאה ממדיניות מוניטרית שגויה, יובילו את כלכלת ארה"ב לתרחיש גרוע ביותר והוא לא פוסל על הסף את האפשרות שיקרה משהו קשה במיוחד.

במקרה כזה, הוא הוסיף, שוק הקריפטו "יהנה מרנסנס" עקב איבוד האמון בבנקים המרכזיים. יחד עם זאת ציין כי בינתיים הוא אינו מחזיק בביטקוין או במטבעות דיגיטליים אחרים.

דראקנמילר, אשר נחשב למשקיע אגדי שמעולם לא היתה לו שנה רעה בשווקים, ניהל בעבר את קרן Quantum של ג'ורג' סורוס והגיע לתהילה בזכות חלקו בהימור המוצלח בגובה 10 מיליארד דולר של סורוס נגד הפאונד הבריטי ב-1992. בהמשך הוא ייסד וניהל את קרן הגידור Duquesne Capital, אשר חלשה על נכסים בשווי 12 מיליארד דולר לפני שנסגרה ב-2010.

לא חוסך במילים על הפד

דראקנמילר טען כי ההרחבה הכמותית (Quantitative Easing) יוצאת הדופן של הפדרל ריזרב, כלומר התהליך שבו הבנק המרכזי רוכש נכסים פיננסיים כדי להזרים נזילות לשוק, כמו גם הנהגת 0% ריבית לאורך העשור האחרון, הובילו ליצירת בועה של נכסים. לדבריו, מהלכים אלה אשר הובילו ליצירת שוק שורי, לא נעצרו או חדלו להתקיים, אלא התהפכו לחלוטין וכיום מובילים לכיוון מגמה שלילי. "אנחנו בצרות רציניות", הוא אמר.

לפי דראקנמילר, הפדרל ריזרב נמצא עכשיו בעיצומו של מהלך הצמצום האגרסיבי ביותר שלו מאז שנות השמונים, כאשר בשבוע שעבר הפד העלה את הריבית ב-0.75% בפעם השלישית ברציפות והבטיח עליות נוספות כדי לעצור את האינפלציה. לדבריו, הפד שגה במדיניות המוניטרית שלו כאשר הגה את התאוריה המגוחכת שלפיה האינפלציה היא מצב זמני וחולף משום שהיא נוצרה כתוצאה מהדינמיקה של שרשראות אספקה (כלומר כלל המשאבים המובילים ליצירת מוצר סופי) ומביקושים, אשר לרוב נתפסים ככאלה הקשורים למגיפת הקורונה.

דראקנמילר אמר כי אין צורך לדבר על אירוע מסוג ברבור שחור (כלומר על אירוע מכונן דרמטי ובלתי צפוי) כדי לדאוג. מספיק לבחון את מהלכיו של הפד כדי להבין את גודל האיום הנוכחי על הכלכלה. לדבריו, כאשר אדם או ארגון עושה טעות עליו להודות בכך שהוא טועה ולעבור הלאה. אלא שבמשך תשעה או עשרה חודשים לא עשו דבר בפד מלבד לקנות אגרות חוב ב-120 מיליארד דולר ומהלך זה ילווה את הכלכלה האמריקנית עוד הרבה מאד זמן.

סיכוי לשוק הקריפטו?

שוק הקריפטו עומד כעת על שווי של כ-1 טריליון דולר, אשר משקף ירידה של כ-67% מהשיא שנרשם בחודש נובמבר 2021.

בהתייחסו לשוק הקריפטו בכלל, ולמטבעות המרכזיים שלו, ביטקוין (BTC) ואתריום (ETH) בפרט, דראקנמילר רמז לחצי הכוס המלאה ואמר כי ייתכן שמצב העניינים הנוכחי יוביל לתחיה של עולם המטבעות הדיגיטליים, וזאת על רקע חוסר האמון ההולך וגובר של אנשים בהתנהלותם של הבנקים המרכזיים.

שוק הקריפטו אמנם הגיב בחיוב יחסי להעלאת הריבית על ידי הפד ביולי, אך זאת בעיקר משום שההעלאה של 0.75% היתה נמוכה מכפי שכלכלנים העריכו. נכון לכתיבת שורות אלה שער ביטקוין נמצא באזור ה-19,365 דולר. שער אתריום נמצא באזור ה-1,335 דולר. 

דראקנמילר הסביר כי שינוי מגמה בשוק הקריפטו לא יתרחש כתוצאה מכך שהפד ינטוש את המדיניות הנצית (Hawkish, כלומר מצמצמת) שלו ויעבור למדיניות יונית (Dovish, כלומר מקלה), אלא משום שאנשים יפסיקו לסמוך על התנהלותם של הבנקים המרכזיים.

ביטקוין כאמצעי הגנה נגד אינפלציה

מצב הכלכלה העולמית והתנודתיות החריגה והמתמשכת של שוק הקריפטו שבו והציבו סימני שאלה בפני הרעיון שלפיו ביטקוין הוא אמצעי גידור כנגד אינפלציה הודות לנדירות המובנית שלו והעובדה שכמות מטבעות הביטקוין הסופית לעולם לא תעלה על 21 מיליון.

שחקנים כמו מיקרוסטרטג'י תורמים וממשיכים לתרום לתפיסה לפיה ביטקוין הוא אמצעי ההגנה האולטימטיבי מפני אינפלציה, כשהם ממשיכים ברכישות מאסיביות של המטבע.

על רקע זה נודע אתמול (ד') כי נפח המסחר בצמד ביטקוין-פאונד בריטי (GBP) הגיע ביום שני (ב') לכ-920 מיליון דולר וזאת בהשוואה לנפח מסחר יומי ממוצע של כ-59 מיליון דולר לאותו צמד מתחילת השנה ועד השבוע. התנודתיות של הפאונד הבריטי הגיעה לשיאים חדשים כשהמטבע המשיך לאבד גובה והגיע לשפל היסטורי מול הדולר. נראה כי ככל שהאפשרות של החזקת כסף פיאט נתפסת כבעלת סיכון גבוה יותר, כך יותר ויותר משקיעים מחליטים לרכוש ביטקוין כדי להגן על עצמם מפני איבוד הערך של כסף הפיאט שלהם.

ביטקוין פאונד

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן