סיכום חדשות כיפור: בוטרין בין 100 המשפיעים, סולאנה חזרה לחיים

יום הכיפורים מסתיים אך שוק הקריפטו לא נח במהלכו. בכתבה זו סקרתי את החדשות הגדולות שהיו במהלך הימים האחרונים לנוחיותכם.
ויטליק בוטרין

בזמן שמדינת ישראל נחה והשקט חזר לרחובות, שוק הקריפטו המשיך בשלו וכמובן – לא נותן דקה של מנוחה.

שער הביטקוין עלה כ-8% בימים האחרונים ונסחר נכון לכתיבת מלים אלו באזור ה-$48,000 לאחר שביקר מתחת ל-$45,000. גם אתריום חזר ללמעלה מ-$3,500.

בכתבה זו אסקור את האירועים החשובים שקרו במהלך יום הכיפורים:

סולאנה חזרה לחיים אחרי שקרסה ליום שלם

רשת הבלוקצ'יין של סולאנה נפלה למשך כמעט 24 שעות לאחר שהעומס על הרשת הקריס אותה במהלך יום שלישי.

המאמתים (Validators) של הרשת הצליחו לחזור בהדרגה "לחיים" – כלומר ליצור בלוקים ברשת. במהלך כל השעות הללו הרשת קרסה לחלוטין: לא ניתן היה להשתמש באפליקציות, בסייר הבלוקצ'יין או באף אימפלנטציה שקשורה בסולאנה.

גם שעות רבות לאחר שחזרה הרשת, טרם חזרו כל המאמתים לתפעל את הבלוקצ'יין והיא לא חזרה "לתפוקה מלאה".

שער סולאנה (SOL) הושפע רק לזמן קצר ורשם נפילה של כ-10% לפני שחזר חזרה לאזור ה-$160 בו היה לפני שהתחילה הקריסה, מה שמראה – בדומה לשער אתריום במהלך הבאג האחרון שקרה באוגוסט – שאין קשר בין פונדמנטליות המטבעות האלטרנטיביים כיום לבין מחירם. כעת, SOL נסחר בשער של כ-$148.

ריי דאליו מחזיק ביטקוין

ריי דאליו, המשקיע המיליארדר המוערך שמנהל את קרן ההשקעות Bridgewater Associates, אמר בריאיון ל-CNBC שביטקוין מאד מוצלח וכי הוא מחזיק "קצת".

לדעתו, ביטקוין מהווה אלטרנטיבה טובה למזומן אך החשיפה בפורטפוליו שלו למטבע המבוזר קטנה מזו של מתכת הזהב.

"אני חושב ששווה לשקול אלטרנטיבות למזומן ונכסים פיננסיים אחרים. ביטקוין הוא אפשרות. יש לי כמות מסוימת של כסף בביטקוין," אמר בריאיון. "זהו הישג מדהים להביא אותו [ביטקוין] מאיפה שהתחיל לאן שהוא נמצא בהינתן מה שעבר במבחן הזמן."

עם זאת, כשמדובר ברגולציה ובעתידו של המטבע הוא הוסיף כי "לדעתי בסוף היום אם ביטקוין יצליח מאד, הם [הרגולטורים] יהרגו אותו, ואני חושב שזה בגלל שיש להם דרכים להרוג אותו.

ריי דאליו
דאליו. קרדיט: Moritz Hager / Swiss-image.ch / World Economic Forum

ענקית התשלומים Revolut שילמה באמצעות ביטקוין על משרדיה

רבולוט (Revolut) היא חברת תשלומים בינלאומית שמוערכת במעל 33 מיליארד ד' ומחזיקה במעל 15 מיליון לקוחות.

החל מ-2017 רבולוט מציעה את האפשרות לסחור במטבעות דיגיטליים ובמאי האחרון אף החלה לאפשר למשוך את המטבעות לארנקים והגבירה את קצב הוספת המטבעות החדשים.

במהלך 2021 חתמה על הסכם שכירות עם WeWork בדאלאס, טקסס שבארה"ב על משרדים ל-300 עובדיה המקומיים.

עכשיו, היא התחילה לשלם אותו – בביטקוין. "אנחנו מאמינים מאד בכך שלקריפטו יש שימושיים אמיתיים ותפקיד בעתיד התשלומים. היתרון בלשלם באמצעות קריפטו הוא היכולת לבצע תשלומים מידיים ללא מתווכים אשר גובים עמלות בינלאומיות גבוהות," נמסר בהודעת החברה.

דובר החברה אף הוסיף כי החברה "פועלת לעבר עתיד בו תשלומים יומיומיים יבוצעו בקריפטו."

WeWork הסכימה לקבל את התשלום בביטקוין.

ויטליק בוטרין נמנה בין 100 האנשים המשפיעים בעולם של המגזין Time

מייסד אתריום נבחר לכהן ברשימת 100 האנשים המשפיעים של שנת 2021 לאחר שמועמדתו הוגשה על ידי מייסד Reddit אלכסיס אוהניהאן:

"מה שהופך את ויטליק לכה מיוחד הוא שבנאי לבנאים," אמר אוהניהאן. "אף אדם יחיד לא יכול היה להמציא את כל השימושים של אתריום, אבל זה לקח אדם אחד כדי להתניע את הרעיון".

ברשימה לא נכללו משפיענים נוספים מעולם המטבעות הדיגיטליים.

מנהלת הנכסים פידליטי ל-SEC: אשרו קרן סל

פידליטי אשר מנהלת נכסים בגובה מעל 4 טריליון דולר קיימה ב-8 בספטמבר פגישה פרטית עם הרשות לניירות ערך האמריקנית (ה-SEC). במהלך הפגישה אמרו נציגי פידליטי כי ביטקוין כבר ערוך ובוגר מספיק כדי שתאושר קרן סל לפי הסטנדרטים של הרשות לני"ע.

הם הציגו סיבות הביקוש ההולך וגובר למטבעות דיגיטליים, התחרות ממדינות אחרות כגון קנדה שאישרה קרן סל או אירופה בה אושרו תעודות סל רבות, והגידול באימוץ של ביטקוין.

כרגע, על פי גארי גנסלר יו"ר ה-SEC, הנטייה תהיה לאשר קרן סל על חוזים עתידיים, ולא על נכס הבסיס. על כך, אמרו בפידליטי:

"אנחנו מאמינים שמכשירים פיננסיים מבוססים חוזים עתידיים על ביטקוין הם לא צעד הכרחי לפני אישור קרן סל בעלת התחשבנות פיזית; חברות צריכות להיות בעלות יכולות לעמוד בביקוש מצד משקיעים לחשיפה ישירה לביטקוין באמצעות ETPs משום שהשוק של ביטקוין התבגר ויכול לתמוך בהם."

פידליטי הגישה בקשות לרשות לני"ע במהלך החודשים עבור מספר מכשירים פיננסיים שונים.

מורגן סטנלי משיק מחלקת מחקר לקריפטו

לאחר שהשיק כלי השקעה למשקיעים גדולים, הבנק מורגן סטנלי פותח מחלקת מחקר למטבעות דיגיטליים. על פי סוכנות הידיעות בלומברג, המגה-בנק מינה את שינה שאה לראש המחלקה, אשר הייתה אמונה על מט"ח קודם לכן ותמכה במאמצי הבנק לאפשר שירותים ומוצרים שקשורים במטבעות דיגיטליים.

במכתב שיצא לעובדי החברה נמסר מבכיריה כי השקת המחלקה מגיעה כחלק מ"הכרה בכך ששוק הקריפטו וחשיבותם של מטבעות דיגיטליים בשווקים הגלובליים עלה".

רשת הבלוקצ'יין של Avalanche מגייסת 230 מיליון ד'

הגיוס של "הרשת המבוזרת" באמצעות העמותה Avalanche Foundation מובל על ידי קרנות השקעות מוכרות בתחום כגון Polychain Capital ו-Three Arrows Capital.

אוואלאנצ' מתכוונת להציג תכנית תמריצים בגובה 180 מיליון דולר ליצירת נזילות באקוסיסטם ה-DeFi שנוצר על גביה.

בינתיים, AVAX – המטבע של האקוסיסטם – נסק אתמול 16% לעבר שיאים חדשים. כעת הוא נסחר בשער של כ-65$ לאחר עלייה של 600% בחודשיים וכ-85% בשבוע האחרון.

המחאות נגד הנשיא באל סלבדור נמשכות

אלפי מפגינים יצאו לרחובות הבירה של אל סלבדור, סן סלבדור, ביום העצמאות שלה. על פי הדיווחים של התקשורת המקומית, רובם זועמים על חוק הביטקוין ואף הציתו כספומט ביטקוין תוך שאגות "אנחנו לא רוצים את ביטקוין" ו-"לא לדיקטטורה".

החל מה-7 בספטמבר ביטקוין הילך חוקי במדינה, והאזרחים קוראים לנשיא "להפסיק להמר על עתיד המדינה".

חשוב לציין שהמחאות נגד חוק הביטקוין הן לא הסיבה היחידה. אלא, ההפגנות הן בעיקר נגד הנשיא עצמו אשר יש שתופסים אותו כדיקטטור שמחליש את בתי המשפט במדינה ושריכז עבור עצמו יותר מדי כוח.

כמו כן, האזרחים אינם מוכרחים להשתמש בביטקוין, אך מעודדים אותם לעשות את זה. תושבי המדינה שהורידו את ארנק הביטקוין הממשלתי קיבלו פרס של 30$.

הפגנות ביטקוין אל סלבדור
מפגין באל סלבדור. מקור: טוויטר

קוינבייס בדרך להשיק חוזים עתידיים?

הבורסה האמריקנית המובילה קוינבייס (Coinbase) הגישה בקשה להצטרף לאיגוד החוזים העתידיים הלאומי, הצעד הראשון שיש לבצע לפני שניתן להשיק חוזים עתידיים.

"זהו הצעד הבא להגדלת היצע המוצרים שלנו וכך נוכל לאפשר חוזים עתידיים ונגזרים פיננסיים נוספים בפלטפורמות שלנו," צייצה החברה בטוויטר.

הישות שתחתיה נרשמה קוינבייס עם זאת, היא איננה של החברה הציבורית אלא של Coinbase Financial Marketes Inc.

בתחילת השבוע הודיעה קוינבייס על גיוס חוב ממשקיעים בגובה של 1.5 מיליארד ד'. לאור הביקוש, העלתה זאת במהלך חג הכיפורים ל-2 מיליארד ד'.

בכיר ב-OpenSea חשוד בסחר במידע פנים

מנהל המוצר של OpenSea, פלטפורמת המסחר ב-NFTs הגדולה ביותר, הואשם בסחר במידע פנים. נייט צ'סטיין הואשם כי קנה NFTs לפני ששוחררו בפלטפורמה ומכר אותם מיד אחרי שהמריאו כתוצאה מכך שהגיעו לעמוד הראשון.

צ'סטיין כנראה שכח שבבלוקצ'יין הפעולות שקופות, ועל אף שניסה להסתיר את הפעילות שלו – כשל בכך שהעביר את הרווחים לכתובת הארנק האישי שלו.

על פי הדיווח, צ'סטיין הרוויח כ-19 מטבעות אתריום בשווי של מעל 65,000 דולר.

ב-OpenSea אישרו את ההאשמות בפוסט בבלוג ורשמו כי הם "מאוכזבים מאד" וכי הם "מעוניינים להיות ברורים שההתנהגות הזו לא משקפת את ערכי הצוות."

מאז, פיטרו ב-OpenSea את צ'סטיין ושכרו חברה חיצונית שתבקר את מדיניויות החברה ותציע שינויים עתידיים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן