'להקות גיל שבזבזו' – ניתוח הבלוקצ'יין להבנת התנהגות מחזיקים לטווח ארוך

דור שחר, אנליסט שמנתח את הבלוקצ'יין, חוזר לטור נוסף ובו מסביר על דרך נוספת להסיק מסקנות על התנהגות השוק.
ניתוח מטבעות ביטקוין

מחזיקים לטווח ארוך – Hodlers & Whales, הם לרוב משקיעים בעלי ידע רב בנוגע לביטקוין והתנהגותו. זאת מהסיבה שהם מכירים את המטבע שנים רבות והספיקו לחוות מספר סייקלים (מחזורי שוק) שתרמו לניסיון שלהם עם המטבע. לכן, מהתנהגותם ניתן להסיק אינדיקציות שיוכלו לעזור לקבל החלטת השקעה או מסחר נכונה יותר. 

במאמר הקודם התחלתי לפרט על קטגוריה ספציפית של ניתוח הבלוקצ'יין שעוסקת באורך חיים – Lifespan. 

במאמר זה אמשיך ואפרט על מדד נוסף מהקטגוריה – מדד שנקרא 'להקות גיל שבוזבזו'. 

להקות גיל שבוזבזו – Spent Output Age Bands

המדד מאגד מטבעות שבוזבזו לתוך קטגוריות על פי גיל המטבעות ומציג אותם בלהקות צבע שונות באופן פרופורציונלי לסך המטבעות שבוזבזו לאחרונה. 

כל להקה מייצגת אחוז מסוים מכמות המטבעות שבוזבזו בהתאם לפרק הזמן המצוין במדד. 

מדד ביטקוין

המדד שימושי על מנת לזהות תקופות שבהן מבוזבזים בעיקר מטבעות צעירים או זקנים בהעברות ברשת. 

המדד מייצג את גילאי המטבעות המועברים ברשת ולכן מאפשר לזהות האם אלו מטבעות השייכים למחזיקים לטווח ארוך או למשתתפים חדשים / ספקולטורים וסוחרים. 

לטובת התזכורת, גיל של מטבע נמדד לפי כמות 'ימי מטבע' שהוא צבר בשטר הביטקוין בו הוא נמצא.

כאשר בוחנים את המדד, יש לשים לב כי צבעים כהים יהוו חלק ניכר יותר מהמדד בימים בהם יותר מטבעות זקנים בוזבזו, ואילו צבעים בהירים יהוו חלק ניכר יותר מהמדד בימים בהם יותר מטבעות צעירים בוזבזו. 

אינדיקציות המדד

המדד מספק ראייה רחבה על כמות וגילאי המטבעות שבוזבזו בכל יום. כאשר יש שוני בהתנהגות הבזבוזים של המשתתפים ברשת הדבר יבוא לידי ביטוי בכך שצבעים ספציפיים יהיו דומיננטיים יותר.

המדד יכול לשמש כדי לשקף את התמונה הרחבה (Macro), זאת באמצעות הסתכלות על התנהגותם של מחזיקים לטווח ארוך שפועלים ומכתיבים טרנדים ארוכי טווח. מנגד, הוא יכול גם לשקף תמונת מצב של הטווח הקצר, באמצעות הבנת התנהגות הבזבוזים של סוחרים וספקולטורים. 

אינדיקציות המדד בפועל:

  • מטבעות זקנים מאופיינים במדד באמצעות צבעים כהים יותר, לרב מוחזקים על ידי 'הכסף החכם' ומשקיעים לטווח ארוך שלהם יש הבנה יסודית לגבי המטבע והפרוטוקול. מחזיקים לטווח הארוך לרב נוטים לאסוף ולקנות מטבעות זולים בתקופות דוביות (של ירידות), ולמכור מטבעות ולממש רווחים בתקופות שוריות (של עליות). 
  • בזבוז של מטבעות זקנים לרב מתגבר בתקופות בהן יש תנודתיות גבוהה ועליות מחירים; מחזיקים לטווח מנצלים את חוזק השוק והביקוש לקנות את המטבע וממשים רווחים. הדבר עלול להעיד על ירידה בשכנוע להחזיק את המטבע והחזרה של מטבעות זקנים לאספקה הפעילה (Circulating Supply).
  • מטבעות צעירים מאופיינים במדד באמצעות צבעים בהירים יותר. מטבעות אלה דומיננטים יותר בפעילות היומיומית ברשת ולרב מוחזקים ע"י ספקולטורים, משתתפים חדשים וסוחרים. משתתפים אלה לרב יותר רגישים לתנודות מחירים ולכן סביר יותר שיבזבזו מטבעות בתקופות של תנודתיות גבוהה. 
  • בזבוז של מטבעות צעירים מעיד על כך שסוחרים ומשתתפים חדשים מבזבזים מטבעות, משתתפים שלהם יש פחות הבנה במטבע ועניין בטרנדים ארוכי טווח. 

הדבר עלול להעיד על כך שמחזיקים לטווח ארוך מעדיפים להמשיך ולהחזיק את המטבע ולכן סביר שהם קונים מטבעות והשכנוע להחזיק את המטבע גבוהה.

קריאת המדד בפועל

ניתן לכבות להקות גיל ספציפיות במדד על מנת להתמקד בלהקת גיל רצויה ולנתח את התנהגותה באופן ספציפי.

ניתן לראות כי מטבעות זקנים מבוזבזים לרב בתקופות קיצוניות כגון תקופות שוריות; עליות מחיר, שיאים מקומיים או שיאי סייקל. מחזיקים לטווח ארוך מנצלים את אותם תקופות כדי לממש רווחים. 

או להפך, תקופות דוביות; ירידות מחירים חדות ותקופות כניעה. בתקופות אלה מחזיקים לטווח ארוך 'מחזיקים לתחייה' מטבעות זקנים והופכים אותם לנזילים כחלק מהאספקה הפעילה. 

מטבעות זקנים יחשבו כמטבעות בעלי גיל של שנה ומעלה, כאשר שיש לקחת בעירבון מוגבל את להקת הגיל של 7 – 10 שנים ולהקת הגיל של 10 שנים ומעלה, מאחר והמטבעות הללו עלולים להיות מטבעות אבודים שיצאו מהאספקה הפעילה. 

מדד אונצ'יין ביטקוין

מצד שני, התנהגותם של מחזיקים לטווח קצר – משתתפים חדשים, ספקולטורים וסוחרים הפוכה לגמרי. הם נוטים לקנות מטבעות אל תוך עליות מחירים ושיאים, ומוכרים מטבעות לתוך ירידות. כאשר מסתכלים על סוג מטבעות אלה מומלץ לאפשר במדד רק את המטבעות בגילאי יום עד חצי שנה, ולמען מבט נקי עוד יותר אפשר לכבות גם את גילאי יום עד שבוע. זאת כדי לנקות את המטבעות שמחליפים ידיים הקשורים לפעילות השותפות ברשת. 

אך חשוב לזכור, את מלוא תשומת הלב יש לתת להתנהגותם של מחזיקים לטווח הארוך על מנת לזהות טרנדים רחבים של המטבע. 

ניתוח לדוגמא

ניתוח אונצ'יין 2 ביטקוין

ננתח בקצרה את תקופת העליות שהייתה לנו מאז אוקטובר 2020. 

ניתן לראות בפירוש כי מאז אמצע אוקטובר 2020 מחזיקים לטווח ארוך המחזיקים במטבעות זקנים התחילו לבזבז אותם, מופיעה מגמה עולה של מטבעות זקנים שבוזבזו. כפי שכבר ציינתי, מחזיקים לטווח ארוך מנצלים את חוזקת השוק כדי למכור מטבעות ולממש רווחים. מצב כזה עלול לעורר אצלנו נורה אדומה, ולשמש כאינדיקציה שרמת השכנוע להחזיק את המטבע יורדת, מאחר והאנשים מנוסים ביותר שמחזיקים את המטבע מוכרים.  

לקראת אמצע ינואר של שנת 2021, ניתן לראות ירידה חדה מאוד בבזבוז מטבעות זקנים, שלאחריה מתהווה מגמת ירידה בבזבוז מטבעות זקנים. כלומר, השכנוע להחזיק את המטבע חוזר. כאשר אנו רואים תיקון משמעותי כגון זה שהתחיל במאי 2021 יחד עם ירידה בכמות הבזבוזים של מטבעות זקנים, זה מהווה אינדיקציה חיובית שעל אף ירידת המחיר הרצינית, מחזיקים לטווח ארוך מצמצמים בזבוזים ומשוכנעים להמשיך ולהחזיק את המטבע. כנראה, מתוך הבנה שבעתיד המטבע יחזור לשוק שורי. 

לסיכום

במאמר זה נגעתי במדד נוסף מקטגוריית ׳אורך חיים׳. מדד מעניין ושימושי לזיהוי והתמקדות בהתנהגותם של מחזיקים לטווח הארוך והטרנדים הרחבים שהם מתווים. הרחבתי על המדד עצמו, האינדיקציות שהוא מספק, איך קוראים אותו בפועל ונתתי דוגמא חיה איך לנתח את המידע המופיע בו. 

במאמר הבא אפרט ואסביר על מדד נוסף מקטגוריית ׳אורך חיים׳ הנקרא ׳גלי החזקה׳ – HODL Waves. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור שחר

דור שחר

חוקר ביטקוין וניתוח על בסיס הבלוקצ'יין, משקיע ומנהל החזקות ביטקוין. למעקב בטוויטר: https://twitter.com/dorinvesting
דור שחר

דור שחר

חוקר ביטקוין וניתוח על בסיס הבלוקצ'יין, משקיע ומנהל החזקות ביטקוין. למעקב בטוויטר: https://twitter.com/dorinvesting

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן