סיכום שבועי: שוק הקריפטו נצבע שוב באדום, צרות בתעשייה הישראלית

בלוקצ'יין ישראל

לאחר פתיחת שנה מוצלחת, ביטקוין ושוק המטבעות הדיגיטליים נתקלו בחומה של מוכרים אשר דחפו את המחירים כלפי מטה בצורה דרסטית. ביטקוין איבד כ-15% מערכו, אתריום וריפל כ-21%, ולייטקוין עוקף את כולם ויורד כ-28% מתחילת השבוע.

וירוס הקורונה מוביל לאי וודאות גדולה בעולם, והפגיעה בכלכלה צפויה להיות אנושה. המדדים המובילים של שווקי המניות בקריסה, מדד הפחד נוסק לשיאים שלא ביקר בהם מהמשבר הגדול של 2008, ונדמה ששעת המבחן של ביטקוין כאמצעי לשמירה על ערך מגיעה.

עד כה לא ניתן להסיק האם מדובר בירידה לצורכי עלייה (תיקון, במונחי הסוחרים) או שמא מדובר בהיפוך מגמה. בינתיים, חדשות לא טובות מגיעות התעשייה הישראלית.

חברת BT360 תחת חקירה פנימית, חשד שמיליוני שקלים נעלמו

מזה כשבועיים לא ניתן להיכנס לאתר של חברת BT360 אשר התפרסמה ושווקה באופן אגרסיבי לא רק כארנק דיגיטלי, אלא גם כפלטפורמה לתשלומים במטבעות דיגיטליים ואף לקיחת הלוואות כנגדם.

על פי החשדות שהועלו בכלכליסט, ולפי השיח הרווח בקהילה, ייתכן שמדובר בהונאה.

לפי כלכליסט, אמר אייל שדה – בעלי החברה הרשומה כ"ריץ' אנד רויאל שוקי הון" – לנפגעי הסיטואציה אשר פגשו בו במשרדי החברה, שהתגלו אי סדרים באתר עקב פעולות בלתי תקינות בכספים אותם ביצע (לכאורה) מנכ"ל החברה לשעבר, ארז פישלר, אשר לפי שדה גם פוטר עקב החשדות. לטענתו האתר הוסר מהאוויר על מנת לאפשר חקירה יסודית והודעה מסודרת תצא כאשר יהיו תשובות.

פישלר מצידו טען בכלכליסט כי הוא עבד כשכיר והוא זה שהתפטר חודש לפני התפוצצות הפרשה עקב פעילות לא כשרה שאינה מצידו וכי גם הוא הופתע מטענות הלקוחות לשעבר. בנוסף הוא טוען שכלל לא הייתה לו גישה לחשבונות החברה, ושהגיש הן תלונה במשטרה והן תביעה נגד החברה משום שהיו לו כספים אצל החברה גם כן.

בכתבה בכלכליסט צוין כי פישלר נחשד לפני כ-7 שנים בעוקץ של זכיינים ומשקיעים שהתפתו להשקיע בחברה שהקים בשם "ליה שוקולד". החקירה נגדו נסגרה עקב חוסר ראיות, אך ישנם עדיין ערעורים הנדונים בפרקליטות המדינה. כמו כן, הוגשו נגדו כ-40 תביעות חוב בעקבות הפרשייה ובשנת 2015 הוכרז כפושט רגל. "אלה שני דברים שלא קשורים," הוא אמר לכלכליסט. "הסיפור של ליה שוקולד עדיין נמצא בבתי המשפט, היות והחברה בפירוק וגם אני כמה שנים בהליכי פשיטת רגל. לשמחתי, יצאתי נקי מהאישומים נגדי לפיהם המשכתי להפעיל את העסק ולקחת כספים למרות שידעתי שהחברה בקשיים. זה לא היה נכון, ולכן תיק החקירה נגדי נסגר."

לצד לקוחות לשעבר שמתאגדים בימים אלו לצורך הגשת תביעה, חלקם הגישו תלונות במשטרה באשמת הונאה, אך נכון לרגע כתיבת שורות אלו עוד לא נפתחה שום חקירה רשמית בעניין.

החלפנות הישראלית BITIN ומייסדה בר מיטלמן נעצרו בחשד לביצוע עבירות מס והלבנת הון

ארבעת מפעילי האתר "ביטין" (BITIN) המספקת שירותי חלפנות של מטבעות דיגיטליים, נעצרו ביום שלישי האחרון (ה-24 בפברואר) על ידי המשטרה. הארבעה חשודים בכך שהפעילו את האתר מבלי לקבל רישיון למתן שירותים פיננסים ולא דיווחו על הכנסותיהם לרשות המיסים כנדרש בחוק.

משיחה שנערכה עם משרדי החברה, השירות נעצר עד הודעה חדשה ונטען כמדובר ב"שדרוג מערכות".

בחקירת הפרשה מעורבות יחידות הסייבר של המשטרה והפרקליטות, מחלקת "יהלום" של רשות המיסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. מבין ארבעת החשודים, בר מיטלמן הוא היחיד ששמו הותר לפרסום ומעצרו הוארך עד ל-3 במרץ.

בעבר ערכנו ריאיון עמו ובו סיפר לנו על עצמו ועל פעילותו בתחום.

הבנק המרכזי השוודי החל בפיילוט למטבע הדיגיטלי שלו, ה-e-krona

סווארדס ריקסבנק, הבנק המרכזי השוודי, החל בפיילוט למטבע הדיגיטלי שלו, ה-e-krona. הפיילוט נשען על רשת Corda של R3 ומהווה צעד חשוב לקראת האפשרות העתידית של השקת מטבע דיגיטלי בנקאי מרכזי (CBDC).

על פי התוכנית, יהיה ניתן להשתמש באפליקציה ייעודית לצורך תשלומים, הפקדות ומשיכות. בבנק הוסיפו כי מטרה נוספת של המטבע הדיגיטלי היא למנוע מצב בו מטבע הקרונה הלאומי יאוים על ידי מטבעות דיגיטליים פרטיים (קרי, מטבעות קריפטו שאינם חלק מהבנקים המרכזיים).

הפיילוט צפוי לרוץ לפחות כשנה (עד פברואר 2021), אך ייתכן כי יתארך עד לתקופה מקסימלית של כשבע שנים. יש להדגיש כי עוד לא הוחלט על האופי הטכנולוגי של הגרסה הסופית אם וכאשר תושק כזו.

בתקופת הפיילוט, המטבע יעבור שני שלבים: בשלב הראשוני יאמצו אותו בנקים, ולאחר מכן יגיע הארנק הדיגיטלי אל הצרכן הסופי.

קרן ההשקעות פידליטי השקיעה כ-14 מיליון דולר בבורסת הקריפטו OSL שבהונג קונג

מגמת ההשקעות מצד גופי השקעה גדולים בשוק הקריפטו ממשיכה: קרן ההשקעות "פידליטי אינטרנשיונל", שהינה מנהלת הנכסים מהגדולות בעולם, רכשה כ-17 מיליון מניות של BC Group, הבעלים של בורסת הקריפטו OSL הפועלת מהונג קונג. ההשקעה מסתכמת ב-14 מיליון דולר, ובכך מגיעה החזקתה של הקרן בקבוצה לשיעור של 5.6%.

בסך הכול הציעה הקבוצה למכירה מניות בשווי כולל של 36 מיליון דולר והעסקאות הושלמו ב-12 בפברואר. בין המשקיעים הנוספים נמצאת פירמת ההשקעות Eternity Investment Limited הנמצאת בהונג קונג ומתמקדת לרוב בהשקעות בשוק התכשיטים.

OSL, שנחשבת לאחת מבורסת הקריפטו הגדולות באסיה מתמקדת בלקוחות מוסדיים ומשקיעים פרטיים ומציעה להם שירותי תיווך (ברוקרג') ומשמורת.

קריפטו חוזר למיינסטרים? הסימפסונס מסבירים על מטבעות דיגיטליים 

בפרק האחרון של משפחת סימפסון, "פרינקוין" ששודר ב-24 לחודש ברשת פוקס, מנסה פרופסור פרינק הידוע מספרינגפילד להשיק מטבע קריפטוגרפי משלו בשם "פרינקוין" על מנת לעקוף את הונו של מיסטר ברנס הידוע לשמצה.

בשלב מסוים בפרק פרופ' פרינק מציג לליסה סרטון בכיכובו של כוכב "המפץ הגדול" ג'ים פרסונס (משחק את שלדון) המסביר כיצד עובדת טכנולוגיית הבלוקצ'יין. בשיר שמלווה את ההסבר מופיעה גם דמותו המצוירת של ספר החשבונות בשרשרת (ה-Ledger).

בהסבר ישנה גם קריצה לחידת המסתורין העוטפת את זהותו של סטושי נקמוטו כאשר מופיע דף טקסט על המסך ובו כתוב "אנחנו יודעים גם מיהו סטושי נאקמוטו, אבל אנחנו לא מגלים…"

וורן באפט: לעולם לא אחזיק בשום סוג של מטבע קריפטוגרפי

למרות הפגישה המתוקשרת שהתקיימה ברוח טובה בין מייסד טרון, ג'סטין סאן, לבין המשקיע "האגדי" וורן באפט בחודש שעבר, לא נראה שבאפט מתכוון לשנות את דעתו בנוגע למטבעות דיגיטליים. בריאיון ל-CNBC אמר כי "למטבעות קריפטוגרפים אין ערך והם לא מפיקים שום דבר". הוא הוסיף גם שלעולם לא יחזיק באחד מהמטבעות האלו.

בסוף הפגישה המתוקשרת קיבל באפט "מתנה" של מטבעות טרון (TRX) וביטקוין. ב-CNBC שאלו האם הוא עדיין מחזיק אותם, והתברר שתרם גם אותם לאותה הקרן אליה נתרמו 4.6 מיליון הדולר ששילם ג'סטין סאן עבור הארוחה.

באפט התבטא בעבר נגד ביטקוין ואף קרא לו "רעל עכברים". האם המשקיע המפורסם עדיין רלוונטי, לאחר שלא השקיע באף מניה של חברות הטכנולוגיה המובילות? או שמא יש דברים בגו לדעתכם?

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן