ריפל (Ripple)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

ריפל (XRP) הוא אחד מן המטבעות הדיגיטליים הפופולאריים ביותר בעולם כיום. ההבדל המהותי בינו לבין שאר המטבעות בשוק הוא שמדובר לא רק במטבע (Ripple XRP המכונה לעיתים פשוט Ripple), אלא גם ברשת של פרוטוקול להעברת תשלומים (RippleNet) כשכל ההעברות של המטבע נעשות בצורה מבוזרת. כיום ישנם יותר ממאה מוסדות פיננסים ברחבי העולם אשר עושים שימוש בפרוטוקול של RippleNet (לא במטבע XRP, אלא בפרוטוקול), אשר מטרתה העיקרית היא להוות תחליף למערכות SWIFT מסורתיות ולהחזקת כמויות גדולות מאוד של מט"ח על ידי הבנקים.

דרגו את XRP מ-1 עד 5:

ריפל (Ripple) – קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע
ציון: 3.7/5 (17 מדרגים)

היצע ושווי שוק

שער ריפל וכמות המטבעות

בדומה לרוב המטבעות כיום, המטבעות עצמם – מאה מיליארד (100,000,000,000) – נוצרו לפני ההשקה שלו ולכן לא ניתן לכרות אותם ומספרם נותר קבוע. מתוך 100 מיליארד המטבעות הקיימים, 40% נמצאים בסירקולציה, ואילו היתרה מוחזקת בידי ריפל החברה, ותשוחרר בצורה הדרגתית בהמשך.

כל חודש יתווספו מיליארד מטבעות XRP לסירקולציה, אשר נכון להיום מופקדים בחשבון נאמנות. המטבעות שייצאו לסירקולציה אך לא ייעשה בהם שימוש יוחזרו חזרה לחשבון הנאמנות, כך למשך 54 חודשים.

 • ripple
  XRP(XRP)
  $0.2980.946%
 • צוות הפיתוח

  מי עומד מאחורי מטבע ריפל

  מערכת ה-Ripple המקורית נוצרה על ידי בחור בשם ריאן פוגר אי שם ב-2004. בשנת 2012 כריס לארסן וג'ד מקלאב לקחו את העיקרון של המטבע והפכו אותו לחלק מהחברה שלהם, Ripple Labs Inc. הם אף הצליחו לגייס הון ראשוני מקרנות הון סיכון מוכרות ונחשבות כמו Google Ventures ו-Pantera. כפי שכבר צוין, אט אט הם הצליחו לשכנע עוד ועוד מוסדות פיננסים להשקיע במיזם שלהם ולמשוך תשומת לב של מומחים ועיתונאים בתחום הפיננסי כגון בלומברג.

  איך זה עובד?

  איך ריפל עובד?

  מאגר המידע של המטבע נסמך על רשימה של משתמשים בשם Unique Node List המשמשים בתור מאמתים (Validators) של תהליך ההעברה. כל המשתמשים צריכים להסכים כי ההעברה בטוחה על ידי קונצנזוס. נכון להיום, ה-Validators נבחרו ע"י ריפל החברה בע"מ. עם זאת, החברה הבטיחה כי בעתיד יהיה מעבר ל-Validators מצדדים שלישיים על מנת לבזר את מאגר המידע. מעבר לכך, תהליך ההעברה נעשה דרך שערים (Gateways) באופן הבא:

  נניח שיש לנו את שער A ואת שער B: המשתמש הראשון מפקיד כסף בשער A ומשער A עוברת פקודה לשער B לרשום את הכסף אצל המשתמש השני. למעשה הכסף עצמו לא עובר באופן פיזי, אלא רק הרישום שלו, כך ששער B מעביר כסף מהמאגר המקומי שלו אל המשתמש שנמצא בו. ההעברה בין שני השערים תתקזז כאשר משתמש משער B יעביר כסף לשער A וחוזר חלילה.

  לא תמיד קיים אמון בין שני השערים בנקודות הקצה, ולכן עשויים להצטרף שערים נוספים שישמשו כמתווכים בדרך.

  כאן מגיע החלק המעניין: בפועל לא תמיד קיימים שערים שסומכים זה על זה, ולכן אפשר להחליף כל דבר במספר קבוע של XRP, בין אם מדובר בדולרים ובין אם מדובר בזהב. האלגוריתם גם יכול לחשב את מסלול החליפין הזול ביותר בין מטבעות שונים וכך להפחית את העמלות בדרך.

  יתרונות וחסרונות

  היתרונות והחסרונות של מטבע ריפל

  • יתרונות

  מכיוון שהמטבע מהווה גם רשת תשלומים, ההעברות עצמן הן מהירות מאוד, כ-4 שניות בלבד לכל העברה גם אם מדבר בהעברה חוצה גבולות. XRP הוא גם מטבע עם סקלביליות גבוהה, כך שניתן לבצע באמצעותו 1,500 העברות בשנייה.

  יתרון נוסף הנובע מאופיו של המטבע הוא עמלות העברה נמוכות יחסית, מה שיכול לחסוך לבנקים ולמשתמשים בו עד כ-60% בעלויות העסקה (עפ"י האתר הרשמי של ריפל).

  בנוסף לשני היתרונות האלו, ישנו גם יישום מיוחד בשם Bitcoin Bridge שמאפשר לשלם בביטקוין לאנשים אחרים גם אם אין לצד שמחזיק בריפל ביטקוין, מה שכמובן מגביר את האטרקטיביות של המטבע. היישום נוצר בשיתוף עם זירת המסחר Bitstamp.

  לבסוף, סוגיה חשובה נוספת בעיקר עבור הבנקים היא שמבחינה טכנית, ניתן לעדכן את שרתי הריפל בזמן אמת מבלי לפגוע בהעברות שמרחשות באותו זמן על גבי הרשת.

  • חסרונות

  באופן מעט אירוני, החיסרון העיקרי של המטבע נובע מן היתרונות שלו: דווקא מכיוון שהוא נועד לזרז העברות בנקאיות ולשרת מוסדות פיננסים, יש רבים הרואים בו את ההפך הגמור ממה שהמטבעות הקריפטוגרפים מייצגים.

  למרות זאת, מנכ"ל ריפל בע"מ, בראד גארלינגהאוז טוען כי XRP ושני המטבעות המובילים האחרים (ביטקוין ואית'ריום) בהחלט יכולים לחיות ולהתפתח זה לצד זה מכיוון שלכל אחד מהם מטרה אחרת שמאחוריה עובדת פילוסופיה שונה.

  עוד חסרון שמעורר לא מעט טינה הוא שהחברה שעומדת מאחורי המטבע ייצרה את כל המטבעות לפני ההשקה שלו ועדיין מחזיקה ביותר ממחצית מהם, מה שלמעשה יוצר שליטה ריכוזית של החברה במטבע שלה עצמה.  באופן תיאורטי היא תוכל להציף את השוק ולשלוט בהיצע כפי שנוח לה באותה הרגע. זאת הסיבה אגב שהתחייבה ריפל החברה בע"מ להחזיק את המטבעות שבשליטתה בחשבון נאמנות.

  החיסרון אולי המרכזי ביותר, הוא החיסרון הרגולטורי. למעשה, אין כמעט מדינה אחת בעולם המאפשרת לבנקים ולמוסדות הפיננסים בה להחזיק במטבע קריפטוגרפי בחוק. כלומר, המוסדות הללו אשר מעוניינים להשתמש במטבע XRP, נכון להיום לא יכולים לעשות זאת – ועד שלא יהיה שינוי רגולטורי, זה גם לא ישתנה והם יצטרכו להשתמש במערכת RippleNet בלבד.

  ארנקים מומלצים

  ארנקי ריפל

  חשוב לדעת שבפעם הראשונה שפותחים ארנק התומך במטבע, ישנה עמלה פתיחת ארנק בגובה של 20 מטבעות XRP, כך שעליכם לבדוק היטב איזה פתרון מתאים לכם על מנת שלא לשלם עמלה כפולה. בנוסף, בטרם בואנו לרכוש ריפל עלינו לפתוח ארנק.

  1. ארנקי חומרה – ארנקי חומרה הם הארנקים המאובטחים ביותר שיש כיום עבור מטבעות דיגיטליים. מדובר בכונן קשיח חיצוני אשר מונע גישה למפתחות הפרטיים. ארנק החומרה המומלץ ביותר עבור ריפל הוא לדג'ר ננו אס.
  2. ToastWallet ארנק קוד פתוח למחשב ולטלפונים החכמים. חוויית המשתמש גבוהה מאד, אם כי ראוי לציין כי מדובר בארנק חדש לכן לא נבחן במבחן הזמן עד כה.
  3. Rippex ארנק למחשב, בעל קוד פתוח ואבטחה מוגברת. מוכר כארנק המומלץ ביותר מבחינת האבטחה שלו מבחינת Ripple החברה. יש גרסאות אף ל-Mac ו-Linux.
  4. ארנק אדג' (Edge) – ארנק מובייל בעל קוד פתוח, חוויית משתמש טובה וביקורות מצוינות. יכול להכיל גם מטבעות נוספים מלבד ריפל.

  קניית ריפל

  איך קונים ריפל?

  לאור הוותק של המטבע, ישנו מגוון רחב של אפשרויות לרכישתו.

  קניית ריפל עם כסף פיאט (שקל, דולר, אירו)

  1. ביטין – חלפן מטבעות דיגיטליים ישראלי מוכר, אשר מציע אפשרות קניית ריפל בש"ח.
  2. צ'יינג'לי (Changelly) – חלפן מטבעות דיגיטליים צעיר אך מוכר אשר מאפשר רכישת לייטקוין באמצעות דולר. העמלות אמנם גבוהות יותר משל ביטוסי, אך מדובר ברכישה מהירה ונוחה מאד. למדריך קנייה דרך צ'יינג'לי לחצו כאן.
  3. זירת המסחר בינאנס (Binance) – זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.
  4. קוינמאמא (CoinMama) – אתר וותיק בעולם המטבעות הדיגיטליים המאפשרת לרכוש באמצעותו ביטקוין, את'ריום, לייטקוין, ריפל ומטבעות נוספים באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית. חשוב להדגיש שהעמלות בקוינמאמא יחסית גבוהות ביחס לאפשרויות אחרות, אם כי לרוב הרכישה מהירה ביותר. לסקירה המלאה על קוינמאמא לחצו כאן.
  5. סי.אי.אקס (CEX) – בורסה מוכרת אף היא אשר מאפשרת רכישה בטוחה של מספר מגוון של מטבעות, ביניהם ריפל. גם כאן, בדומה לקוינמאמא, מדובר בעמלות יחסית גבוהות. לסקירה המלאה על סי.אי.אקס לחצו כאן.

  חשוב להדגיש שבכל אחת מהבורסות הללו תיאלצו לעבור תהליך KYC (הכר את הלקוח) בו תיאלצו להציג מסמכים מזהים. הסיבה לכך היא הרגולציה אשר נכנסת לתוקף על עולם המטבעות הדיגיטליים והרצון למנוע הלבנות הון.

  רכישת ריפל עם ביטקוין או את'ריום

  ביטקוין ואת'ריום הם 'השער' לעולם המטבעות הדיגיטליים. לכן ישנן דרכים רבות לרכוש ריפל עם 'מעבר' בביטקוין או באת'ריום תחילה.

  אם טרם רכשתם ביטקוין או את'ריום, אלו המדריכים עבורכם:

  אם ברשותכם ביטקוין או את'ריום, אלו האפשרויות עבורכם:

  זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר. למדריך מלא על בינאנס.

  לפן הכספים מאפשר אף לבצע המרת קריפטו לקריפטו דרכו. העמלות ביחס לבינאנס גבוהות יותר, אך חוויית הקנייה והמהירות שלה גבוהות יותר. למדריך המלא על צ'יינג'לי.

  זירת מסחר אשר ניתן לבצע את הרכישה דרכה. למדריך המלא על בורסת קוקוין.

  מטבעות דיגיטליים נוספים

  בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

  איוטה

  (MIOTA)

  דאש

  (DASH)

  המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

  תנו ציון מ-1 עד 5:

  ריפל (Ripple) – קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע
  ציון: 3.7/5 (17 מדרגים)

  ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

  שיתוף ב facebook
  שיתוף ב telegram
  שיתוף ב whatsapp
  שיתוף ב email

  תגובה אחת

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!