סיכום שבוע: שנגחאי בכותרות, מפתח אתריום בדרך לכלא, גרמניה מאמצת קריפטו

חדשות אחרונות

חודש נובמבר מגיע לסיומו, ועמו מגיעה גם תנודתיות גדולה במחירי המטבעות הדיגיטליים, וחדשות חיוביות ושליליות מכל רחבי העולם. בכתבה הבאה נסקור את האירועים האחרונים.

הקרב על שנגחאי: בינאנס נגד TheBlock

זירת המסחר בינאנס (Binance) היא מהמובילות בעולם המטבעות הדיגיטליים. קהילה גדולה נבנתה סביבה, סוחרים רבים נעזרים בה, והמנכ"ל צ'אופנג זאהו (CZ) – המרבה להשתתף בדיונים ברשתות החברתיות – נהיה דמות מפתח בתעשיית הקריפטו.

דהבלוק (TheBlock) לעומת זאת, הוא אתר חדשות ומחקר העוסק בתעשיית המטבעות הדיגיטליים, אשר מנסה לבנות לעצמו תדמית ומוניטין של חדשות אמיתיות, איכותיות ובעלות נופח ביקורתי אמיתי.

בסוף השבוע שעבר, חלה התנגשות בין השניים.

כיצד הכול התחיל?

בקצרה, בסין מאמצים בחום את טכנולוגיית הבלוקצ'יין, אך כיאה למדינה בה רמת הצנזורה גבוה במיוחד – הם משקיעים בטכנולוגיה, אך לא מקבלים באהבה את המטבעות הדיגיטליים עצמם. בסוף השבוע שעבר החליטה היחידה המקומית של הבנק המרכזי בשנגחאי לאסור על פעילות זירות מסחר בתחום, ולדיווחים הללו הצטרף דיווח של TheBlock על כך שהמשטרה המקומית פשטה על משרדיה של בינאנס בעיר, וסגרה אותו.

בינאנס מיהרה להכחיש לא רק את הדיווח על הפשיטה המשטרתית, אלא על כך שמלכתחילה יש להם משרד בעיר. CZ, מנכ"ל בינאנס, בצעד חריג במיוחד, אף צייץ בטוויטר שהוא יתבע את מגזין הקריפטו על פייק ניוז בעקבות נזקים תדמיתיים שהדיווח השקרי לכאורה גורם לבינאנס. קהילת ה-Crypto Twitter, בה מתדיינים משפיענים, יזמים, משקיעים, אנליסטים, עיתונאים ועוד – געשה כמובן.

CZ בטוויטר.

חלקם חיזקו את CZ, כמו מנכ"ל רשת הבלוקצ'יין השנויה במחלוקת Tron, ג'סטין סאן, אשר הציע לתרום כספים לטובת קרן ייעודית למלחמה בפייק ניוז. אך הרוב המוחלט יצא נגד המהלך, במיוחד לאחר שדהבלוק פרסמו כתבה המפרטת את המידע שהוביל לכתיבת הכתבה, כולל תמונות מהמשרד עצמו.

מייק דודס מ-TheBlock בטוויטר.

בקצרה, מדובר במקורות אנונימיים (הן עובדי המשרד והן ספקים) אשר סיפקו את המידע על סגירת המשרדים, אך בינאנס טוענת שזה לא משרד שלה אלא משרד של חברה המשויכת אליה. דהבלוק התנצלו על השימוש במינוח "פשיטה משטרתית", אך עומדים מאחורי הסיפור בכללותו.

לבסוף, לא סביר שבינאנס אכן תתבע את המגזין, בעיקר לאור הנזק התדמיתי השלילי על מלחמה בחופש הביטוי.

בכל הנוגע לשנחאי, אכן נלקחו צעדים משמעותיים נגד זירות מסחר בתחום. לפי הדיווחים, 39 זירות מסחר זוהו כפועלות בצורה בלתי חוקית מתוך גבולות העיר, ונדמה שכולן בדרך להיסגר (לפחות בסין).

בורסה נוספת בורחת עם הכסף?

IDAX היא אחת מאותן 39 זירות מסחר הפועלות בשנגחאי. כעת, דיווחים מגיעים לעיתונות על כך שמנכ"ל החברה נעלם, ועמו גם המטבעות הדיגיטליים שהוחזקו בבורסה. IDAX הוציאו הודעה למשתמשיהם להפסיק להשתמש בשירותיה. טרם ברור מהו סכום הכסף שנעלם ביחד עם המנכ"ל, ואף זהותו נשארה אנונימית בשלב זה.

החדשות הרעות ממשיכות, והפעם: קוריאה

שתי בשורות לא נעימות מצטרפות לידיעות האחרונות על שנגחאי ו-IDAX, האחת מדרום קוריאה והשניה משכנתה בצפון.

זירת המסחר הדרום-קוריאנית Upbit נפרצה במהלך השבוע, הפריצה השביעית המשמעותית לזירות מסחר בשנת 2019. על פי הדיווחים, נגנבו כ-342,000 מטבעות אתר, בשווי של כ-50 מיליון דולר. הגניבה, אשר התרחשה ב-26 בנובמבר, התבצעה באמצעות טרנסקציה אחת בלבד – כך שתוך דקות בודדות נאלצה Upbit להיפרד מהכסף.

סוחרי Upbit לא ייפגעו, כך לפי הודעת החברה אשר תספוג את ההפסדים. אך שמועות רבות מתחילות לצוף, במיוחד בעקבות דימיון לפריצה ל-Bithumb בשנה שעברה, על כך שמדובר בדרך מצוינת להימנע מתשלום מסים. לפי תיאורית הקונספירציה, בשנה שעברה נגנבו 35 מיליון דולר מבורסת Bithumb, ימים בודדים לאחר שהתוודעה שעליה לשלם 30 מיליון דולר לרשויות כמס על פעילותה.

בתחילת השנה, הרשויות בדרום קוריאה הודיעו ל-Upbit שעליה לשלם בין 50 ל-60 מיליון דולר מס, והנה נגנב הסכום המדויק, אשר למיטב הבנתי (אחרת אין בשר לתיאוריה) – יירשם כהפסד ולכן הבורסה לא תיאלץ לשלם את המס.

כחיזוק לתיאוריה, האנליסט Su Zhu מצא כי הפורץ השאיר 1,113 מטבעות אתר בארנק, בעוד שיכול היה לגנוב את כולם. מדובר בשווי של כ-170,000 דולר, ולא ברורה הסיבה להשארתם.

מפתח מוכר בפלטפורמת אתריום בדרך לכלא האמריקני

וירג'יל גריפית', אשר מועסק ב-Ethereum Foundation, קרן ללא מטרות רווח אשר פועלת לפיתוח פלטפורמת אתריום, נעצר בשדה התעופה בלוס אנג'לס.

על פי משרד התובע של המחוז הדרומי בניו יורק, גריפית' "קיבל אזהרות ברורות שלא לנסוע לצפון קוריאה, שם לימד את הקהל [בכנס על מטבעות דיגיטליים] כיצד להשתמש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין על מנת להתחמק מסנקציות כלכליות ולהלבין הון. במעשה (לכאורה), גריפית' סיכן את הסנקציות שהקונגרס והנשיא הטילו על מנת להפעיל לחצים על המשטר המסוכן בצפון קוריאה."

על פי התביעה, גריפית' הפר מספר סעיפים ב-International Emergency Economic Powers Act המאפשר לארה"ב להטיל סנקציות כלכליות.

וירג'יל גריפית'
וירג'יל גריפית' בהרצאה על אתריום. תמונה: CoinGape

תביעה נוספת נגד משה חוגג

תביעה חדשה שהוגשה בארצות הברית נגד הפרויקט Stox, בראשותו של משה חוגג.

התביעה, אשר מונה 8 סעיפים פדרליים, מאשימה את חוגג ו-Stox בכך שהשתמשו בכספי המשקיעים לרכישת שטח נדל"ן באזור תל אביב בשווי 19 מיליון דולר, את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים באוגוסט 2018 בשווי של 7.2 מיליון דולר, ולהקמת מעבדת מחקר הבלוקצ'יין באוניברסיטת תל אביב, הקרויה על שמו של חוגג, בתרומה על סך 1.9 מיליון דולר. יש לציין שההנפקה, שהתרחשה באוגוסט 2017, גייסה 33 מיליון דולר.

עם זאת, התובעים מייצגים את עצמם בתביעה, ולא נעזרו בשירותים מקצועיים. על פי סטפן פיילי, החוקר של TheBlock, התביעה מעלה המון עשן, אך צפויה להתמודד מול בעיות רבות כגון מרחבי שיפוט שונים, וסעיפים מסובכים משפטית במיוחד.

החדשות הטובות: החל מ-2020, בנקים בגרמניה יוכלו להחזיק, לקנות ולמכור מטבעות דיגיטליים

חוק חדש שהוצג השבוע בגרמניה וצפוי להיכנס לתוקף בתחילת 2020, יאפשר לבנקים בגרמניה להחזיק, לקנות ולמכור מטבעות דיגיטליים, כך לפי המגזין הגרמני Handselblatt.

זהו שינוי דרמטי, שכן בטיוטת החוק הקודמת שהוצגה, לבנקים אסור היה לשמש כ-Custodian ולהחזיק מטבעות דיגיטליים בעצמם – אלא היה עליהם להסתמך על צדדים שלישיים.

"גרמניה בדרך להפוך גן עדן לקריפטו," אמר סוון הילדברנדט, מנכ"ל חברת הייעוץ DLC. "הרגולטור הגרמני משמש כחלוץ ברגולציית מטבעות דיגיטליים".

המשמעות היא שכל משקיע גרמני יוכל להשקיע במטבעות דיגיטליים דרך הבנק שלו, ולא ייאלץ לעשות זאת דרך שירות הניתן במדינה אחרת – כפי שקורה כיום.

מנגד, ישנן חששות מרובות על יכולת הבנקים לשמור על צרכניהם ועל המטבעות הדיגיטליים בצורה מאובטחת.

למרות פתיחה לא מוצלחת: החוזים העתידיים של Bakkt שוברים שיאים

פלטפורמת Bakkt, אשר מגובה בחברת האם של הבורסה למניות בניו יורק, השיקה בסוף ספטמבר מסחר על חוזים עתידיים בעלי הסדר פיזי, על ביטקוין. הציפייה להשקה הייתה גדולה במיוחד ושימשה כנושא שיחה משמעותי בחודשים האחרונים, אך ההשקה עצמה לא עמדה בציפיות. בשבועות הראשונים נפח המסחר בחוזים העתידיים היה נמוך במיוחד, אבל חודש נובמבר שינה את התמונה.

במהלך החודש נסחרו חוזים על מעל 33,000 מטבעות ביטקוין בשווי של 270 מיליון דולר, כאשר ב-28 בנובמבר נפח המסחר היומי הגיע לכ-37.5 מיליון דולר.

נפח מסחר באקט
תמונה: TheBlock

Bakkt פונה למשקיעים מוסדיים ומאפשרת להם נזילות לסחור בביטקוין. מעבר לכך, במהלך אוקטובר הציגה Bakkt לוועדה למסחר בנכסים וחוזים עתידיים (CFTC) תכנית המתמרצת יצירת נזילות ללקוחות גדולים, אשר כעת מחכה לאישור.

לסיכום

חודש נובמבר היה מורכב מהמון חדשות, הן טובות והן רעות, ואם לומר בכנות: כיאה לתעשיית המטבעות הדיגיטליים אשר נמצאת בתחילת דרכה ומתמודדת מול משוכות רבות.

את החודש סוגרים רוב המטבעות בירידות משמעותיות: שער הביטקוין החל את החודש בשער של $9,200 אך רשם ירידה של כ-15.5 אחוזים ונסחר בשער של כ-$7,800 נכון לרגע כתיבת מלים אלו. אתר (ETH) רושם ירידות באחוזים דומים מ-$183.5 ל-$155, ואילו ריפל (XRP) "עוקף" את השניים, רושם ירידה של כ-22 אחוזים ונסחר כעת בכ-23 סנט.

הדומיננטיות של ביטקוין (ביחס ליתר המטבעות בשוק) ירדה אף היא כאחוז, ועומדת כעת על 66.86% מסך כל השוק. השוק בכללותו אגב, איבד אף הוא כ-14.5 אחוזים המהווים כ-35 מיליארד דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן