אפטוס (APT) נוסק 450% מתחילת השנה: למה זה קורה?

העניין עולה ב-NFT ו-DeFi על רשת הבלוקצ'יין שנוסדה ע"י יוצאי המטבע הדיגיטלי של פייסבוק.

אפטוס (בעל הסימול APT) הוא מטבע דיגיטלי שפותח ע"י יוצאי דיאם (Diem), פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק שנגנז – והושק לקראת סוף שנת 2022. ב-1 בינואר 2023, מחיר APT עמד על $3.45. אך ב-24 שעות האחרונות, המטבע נסק כ-50% לשער $19.20 והשלים עלייה של 450% מתחילת השנה.

המטבע משמש כמטבע התועלת (Utility) של רשת הבלוקצ'יין החדשה אפטוס (Aptos), וישנן מספר השערות שונות לסיבות שבעקבותיהן הוא 'מתפוצץ' בשבועות האחרונים.

"פרימיום הקימצ'י"

פרימיום הקימצ'י (באנגלית: Kimchi Premium) זה כינוי לארביטראז' (הפרשי שערים) בין מחירי מטבעות קריפטו הנסחרות בבורסות קריפטו במזרח (בדגש על יפן ודרום קוריאה) לבין מחירי המטבעות הנסחרים במערב. הארביטראז' הספציפי הזה עלה לכותרות בחודש נובמבר אשתקד, לאחר שסם בנקמן-פריד (SBF), מייסד FTX, פיצח לכאורה בתחילת דרכו בתעשייה את "השיטה" לניצול הפרשי השערים ע"י קניה במערב ומכירה במזרח.

יותר מ-2 מיליארד דולר שווי נפחי מסחר הגיעו מזוגות המסחר הדרום-קוריאניים נגד הוון (Korean Won). זאת לאחר שהבורסה הסינגפורית UpBit הזינה את המטבע APT למסחר. פרימיום הקימצ'י נכנס באופן מידי לידי ביטוי בכך שהמחיר ב-UpBit היה גבוה ביותר מ-5% מזה שבבורסות מערביות.

ייתכן שזוהי סיבה מרכזית לביקושים הגבוהים למטבע.

שווקי ה-NFT וה-DeFi פורחים על Aptos

סיבה נוספת היא שוק ה-NFT המתפתח על רשת הבלוקצ'יין של אפטוס. עפ"י נתונים מהשבוע שעבר מפלטפורמת המסחר ב-NFTs טופז (Topaz) מראים כי קולקציות מסוימות, כגון Aptomingos (פלמינגו שנראים מצחיק), ו-Aptos Monkeys (מה יש לתעשייה עם קופים?) נסקו בנפחי מסחר ומשכו הרבה סוחרים ספקולטיביים ב-NFTs.

אפטומינגוס
קולקציית Aptomingos

לבסוף, שוק ה-DeFi (כלכלה מבוזרת) של הפרויקט מושך גם הוא עניין. בתחילת החודש מטבעות וטוקנים בשווי של כ-14 מיליון דולר הוחזקו בבלוקצ'יין, אך מאז צמחו פי 3.5 לעבר 51 מיליון נכון לכתיבת מלים אלו. בעוד שזה הופך את המטבע ל-20 בגודלו בשוק ה-DeFi עפ"י DefiLlama, הצמיחה היא שחשובה בהשפעתה.

יש גם ביקורת

בקהילת Aptos יצאו נגד מייסד הפרויקט מו שיך, על תזמון פרסום כלכלת המטבע (Tokenomics), על כך שהבלוקצ'יין לא מהירה כפי שהבטיחו, ועל כך שהחלוקה של המטבעות הייתה משמעותית לטובת המייסדים ולא הייתה הוגנת.

בין המשקיעים הגדולים ב-Aptos נמנים קרנות כגון אנדריסן הורוויץ (A16z), מולטיקוין (Multicoin Capital), ג'אמפ (Jump Crypto) ואף Coinbase Ventures.

עד כה הפרויקט גייס 350 מיליון דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן