פי 3 מ-2023: נפחי המסחר ב-ETF על ביטקוין עקפו את כל קרנות הסל שהושקו אשתקד

אתמול נסחרו יותר מ-1.8 מיליארד דולר בקרנות הסל העוקבות אחר ביטקוין - לעומת 450 מיליון דולר בלבד בכל 500 הקרנות האחרות שנרשמו למסחר במהלך השנה שעברה
ביטקוין קרן סל

קרנות הסל המאפשרות התחשבנות ישירה בביטקוין (Spot Bitcoin ETF) החלו להיסחר לפני שבוע בלבד, וכבר שוברות שיאים. במהלך אתמול (ג') נפח המסחר ב-10 הקרנות הגדולות הסתכם בכ-1.8 מיליארד דולר, יותר מפי שלושה בהשוואה להיקף מסחר בכל 500 קרנות הסל האחרות שהושקו במהלך שנת 2023, שהסתכם בכ-450 מיליון דולר בלבד.

רוב המסחר התבצע בשלוש קרנות – GBTC של גרייסקייל, IBIT של בלקרוק ו-FBTC פידליטי, שעברו בהן כ-1.6 מיליארד דולר. על פי מומחה קרנות הסל של סוכנות הידיעות בלומברג אריק בלצ'ונס, בשלושת הימים הראשונים סך נפח המסחר התקרב ל-10 מיליארד דולר. 

בציוץ שהעלה לאתר X הצביע בלצ'ונס על כך שרק בקרן הסל IBIT של בלקרוק בוצעה יותר פעילות מסחר מאשר בכל קרנות הסל האחרות שנרשמו למסחר בשנה שעברה. קרן הסל של בלקרוק אף הובילה את הטבלה מבחינת סך הכספים נטו שהופקדו בה, שהגיעו לכ-497 מיליון דולר במהלך שלושת הימים האחרונים.

1.173 מיליארד דולר נמשכו מגרייסקייל

מנגד, קרן הסל GBTC של גרייסקייל רשמה את נפח המסחר הגבוה ביותר ביחס לשאר קרנות הסל עוקבות ביטקוין – יותר מ-5.5 מיליארד דולר – אולם בנטו נמשכו ממנה 579.1 מיליון דולר. להערכת בלצ'ונס, קרן IBIT של בלקרוק תמשיך לגדול על חשבון GBTC, ובקרוב תהפוך להיות הקרן הגדולה ביותר ו"תדיח את GBTC ממעמדה כמלכת הנזילות".

בסך הכל בשלושת הימים האחרונים נמשכו מהקרן של גרייסקייל 1.173 מיליארד דולר בנטו, כך על פי נתונים שפרסם האנליסט ג'יימס סייפרט.

עד לאישור ההנפקה של קרנות הסל המאפשרות התחשבנות ישירה בביטקוין,  GBTC גרייסקייל היתה אחד האמצעים העיקריים של משקיעים מסורתיים לקבל חשיפה לביטקוין באמצעות רכישת מניות של קרן הנאמנות. אולם בשל קשיי הנזילות במתכונת זו שכן המשקיעים נדרשו לנעול את הכספים בה לתקופה של שישה חודשים, נוצרו פערי מחירים בין שער הביטקוין בשווקי הספוט ובין מחיר מניית GBTC.

בתקופות של שוק שורי הפער התבטא בפרמיה שהגיע עד לעשרות אחוזים, ובתקופות של שוק דובי הוא התבטא בהנחה שהגיעה בשיאה בפברואר אשתקד ליותר מ-45%.

גובה ההנחה על GBTC בשנה האחרונה. מקור: ycharts.com

קת'י ווד מוכרת BITO וקונה את הקרן שלה

לאחר אישור הבקשה של גרייסקייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקנית קרן הנאמנות הומרה אוטומטית להיות קרן סל וכעת ההנחה הצטמצמה ל-1.18%, שפל שלא נראה מזה כשלוש שנים. אולם GBTC היא הקרן היקרה ביותר מבחינת דמי ניהול המגיעים לגובה של 1.5% – זאת בזמן שרוב שאר קרנות הסל החדשות לא יגבו דמי ניהול כלל לתקופה הקרובה, וגם לאחר מכן גובה דמי הניהול ינוע בין 0.12% ל-0.39%.

שחקנית משמעותית אחרת בשוק היא חברת ההשקעות ארק (ARK) של קת'י ווד, שכעת, עם הרישום למסחר של קרן הסל עוקבת הביטקוין שלה – ARKB, החלה למכור את אחזקותיה בקרן העוקבת אחר חוזים עתידיים על ביטקוין Proshares Bitcoin Strategy ETF (BITO) והחלה להעביר אותם לקרן הסל החדשה שלה.

נכון לעכשיו מוחזקים בקרן ARKB כ-2,535 מטבעות ביטקוין בשווי של כ-109 מיליון דולר, ובכך היא מהווה קרן הסל עוקבת ביטקוין החמישית בגודלה.

 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

נפחי מסחר יוצאי דופן בקרנות הסל של ביטקוין – גן עדן לסוחרים

?איך ניתן לנצל את המחזורים הענקיים במסחר

הטבה מיוחדת ללימודי מסחר והשקעה בקריפטו

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

תעשיית הבלוקצ'יין
צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן