קנדה הכריזה על מצב חירום; תקפיא חשבונות בנק של מפגינים כולל מחזיקי קריפטו

ממשלת קנדה מפעילה את חוק מצב החירום המאפשר לה להקפיא חשבונות בנק ללא הצורך בקבלת צו בית משפט במטרה לחסום את מימון המחאה
ראש ממשלת קנדה ג'סטין

ממשלת קנדה, בראשות ג'סטין טרודו, הפעילה לראשונה את חוק מצב החירום שנחקק בשנת 1988 בניסיון לחסום את העברות הכספים לנהגי המשאיות המוחים על מגבלות הקורונה במדינה. על פי חוק מצב החירום, הממשלה יכולה להקפיא באופן מיידי חשבונות בנק פרטיים ועסקיים ללא הצורך בקבלת צו בית משפט.

"אנחנו מרחיבים את היקפם של הכללים הפיננסיים של איסור הלבנת הון ומימון טרור של קנדה, כך שהם מכסים פלטפורמות מימון המונים ואת ספקי התשלומים שהם משתמשים בהם," אמרה סגנית ראש ממשלת קנדה, כריסטיה פרילנד, במסיבת עיתונאים. פרילנד, המכהנת גם כשרת האוצר במדינה, אמרה שהפעולות הללו יכסו גם מטבעות דיגיטליים.

פרילנד הוסיפה איום ישיר על בעלי המשאיות: "אם נעשה שימוש במשאית שלכם בחסימות הלא חוקיות הללו, החשבונות העסקיים שלכם יוקפאו. הביטוח על כלי הרכב שלכם יושהו. שלחו את הסמי-טריילרים שלכם הביתה. הכלכלה הקנדית צריכה שהם יבצעו עבודה לגיטימית, לא להפוך את כולנו לעניים באופן לא חוקי." 

מאיגוד חירויות האזרח הקנדי נטען כי ראש הממשלה חרג מסמכותו בכך שהפעיל את חוק מצב החירום, ושנדרש רף גבוה יותר כדי להפעיל את החוק אשר "עוקף תהליכים דמוקרטיים רגילים." אף על פי שהחוק נכנס לתוקף באופן מיידי, יש שני גופים שעוד נדרשים לאשר אותו השבוע: בית הנבחרים והסנאט של קנדה. 

הקפאת התרומות הובילה לשימוש בביטקוין

המהלך של ממשלת קנדה מגיע לאחר שמחאת נהגי המשאיות, המכונה "שיירת החירות", ממשיכה להתקיים מספר שבועות וחוסמת דרכים מרכזיות בקנדה. שני פרויקטים גדולים של מימון המונים עבור המחאה באתרים GoFundMe ו-GiveSendGo, הצליחו לגייס למעלה מ-19 מיליון דולר עבור המטרה, אך הכספים לא עברו אל פעילי המחאה אלא נחסמו על ידי הפלטפורמות לאחר הפעלת לחצים מצד ממשלת קנדה.

כתוצאה מכך, פעילי המחאה פנו אל דרכי מימון אלטרנטיביים, כולל ביטקוין, כדי להמשיך לממן ולתמוך במחאה. ארגון HonkHonkHodl הצליח לגייס עבור המחאה תרומות של כ-22 מטבעות ביטקוין בשווי של קרוב למיליון דולר. הארגון סגר את עמוד התרומות לפרויקט, מאחר שעבר את היעד שהוצב – 15 מטבעות ביטקוין.

את כספי התרומה שומר הארגון בארנק ביטקוין מרובה חתימות (Multisig או מולטיסיג), בו נדרשים מספר חתימות כדי לשלוח ביטקוין לכתובת חדשה. חלק מהפרטים המזהים של מחזיקי המפתחות הפרטיים של הארנק, המסוגלים לחתום על שליחת הכספים כחלק מהחתימה המשותפת, פורסמו. כדי למנוע אפשרות של הפעלת לחץ ישיר או מעצר של מחזיקי הביטקוין, הארגון הודיע שהם העבירו את הכספים כך שיהיו בשליטתם של אנשים אחרים אשר זהותם לא נחשפה.

גם מנכ"ל זירת המסחר קראקן (Kraken), ג'סי פאוול, תרם ביטקוין שלם כדי לתמוך בשיירת החירות, וכתב: "תקן את הכסף, תקן את העולם. מנדטים אינם מוסריים. סיימו את הטירוף." 

משמיעים את הקול

פאוול הוסיף ופרסם בחשבון הטוויטר שלו ציוץ בנוגע לחסימת כספי המימון של המחאה דרך פלטפורמות מימון ההמונים, והזהיר מפני חסימות של ארנקי משמורן צד ג', אשר אינם בשליטה המלאה של המשתמשים. ההמלצה שלו במקרה זה היא לעבוד דרך ארנק המחזיק באופן עצמאי במפתחות הפרטיים ישירות בלבד.

"פלפטפורמות מימון המונים מוסדרות כעת תחת חוק מימון הטרור הקנדי. אתם רואים לאן זה הולך? בבקשה אל תממנו מטרות ישירות מארנק משמורן צד ג'. אני בטוח כי צוי הקפאה בדרך. משכו את הכספים לארנק שאינו משמורן לפני השליחה," כתב.

הציוץ של פאוול פורסם בהתייחסות אל הציוץ של נשיא אל סלבדור, נאיב בוקלה. הנשיא בוקלה, המכונה דיקטטור על ידי מבקריו, שיתף את ההודעה של פרילנד ממסיבת העיתונאים, והביע ביקורת כלפי הדמוקרטיה הקנדית. זו לא הפעם הראשונה שבה בוקלה, אשר העביר בשנה שעברה חוק שהפך את ביטקוין להילך חוקי במדינה, מפנה ביקורת כלפי ההתנהלות האלימה והלא דמוקרטית של מדינות מערביות רבות.

"האם אלו האנשים אשר אוהבים לתת שיעורים למדינות אחרות בנוגע לדמוקרטיה וחופש?," כתב על קנדה והוסיף: "זו אחת המדינות המדורגות הכי גבוה ב-'מדד הדמוקרטיה'?"

קשה לשלוט בביטקוין

אף על פי שהממשלה טוענת שגם העברות כספים באמצעות מטבעות דיגיטליים עבור המחאה יחסמו, בפועל יהיה להם הרבה יותר קשה לעשות זאת. מאחר וביטקוין הינו מטבע מבוזר שאינו בשליטה של אף גוף ריכוזי – כמו בנקים, ממשלות או פלטפורמות מימון המונים – במידה ואנשים ישלחו ויקבלו את מטבעות הביטקוין ישירות דרך הארנק הפרטי שלהם, יהיה מאוד קשה לממשלות לעצור זאת.

רבים בקהילת הביטקוין מתייחסים אל המהלך של ממשלת קנדה בתור פרסומת נהדרת החושפת את הקלות שבה ממשלות יכולות להשתלט באופן מלא על חשבונות הבנק של האזרחים. עם זאת, ללא הפיקוח והשליטה של הממשלות האחריות של המשתמשים גוברת. במקרה הזה, 22 הביטקוין מוחזקים על ידי קבוצה קטנה של אנשים, והאחריות מוטלת עליהם להעביר את הכספים בצורה בטוחה כדי לתמוך בהמשך המחאה.

מחיר הביטקוין עלה בשעות שלאחר ההודעה, וכעת הוא נסחר בשווי של כ-44,200 דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

תגובה אחת

  1. תוכל בבקשה לתת דוגמא לארנקי משמורן צד ג, (שניתן אולי לחסום) לעומת ארנקים אמינים וטובים שלא ניתן לחסום?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן