הבנק המרכזי של אירופה מתכנן מהפכה בגוש האירו עם מטבע דיגיטלי

הבנק המרכזי האירופי עומד לעשות את הצעד הבא אל עבר יצירת אירו דיגיטלי.
ECB

קובעי המדיניות יחליטו היום (יום ד') האם לעבור לשלב המחקר של אירו דיגיטלי. לדעת נשיאת הבנק המרכזי, כריסטין לגארד, התהליך עשוי להימשך כשנתיים. בסופו של דבר, עד לאמצע העשור הנוכחי, אזרחי גוש האירו צפויים להחזיק מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי (CBDC).

"זה ייגע בחיים של אנשים בצורה מאוד אינטימית", אמרה לאגרד ביום ראשון האחרון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "מה ששמענו מהעם הוא שהם רוצים הגנה על הפרטיות. אך יחד עם זאת עלינו לוודא שזה לא מאיץ הלבנת הון או מימון טרור, אז בכל היבט והיבט אנחנו צריכים למצוא את האיזון הנכון."

אם הבנק המרכזי האירופי ילך בדרך זו, הוא ככל הנראה ילך בעקבות סין, שם כבר החלו ניסויים בכמה ערים. ישנם מקומות שכבר השיקו מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי משלהם כמו איי מזרח הקריביים, גרנדה וסנט קיטס ונוויס. הפדרל רזרב האמריקני והבנק המרכזי באנגליה בוחנים את האפשרויות גם לכלכלות שלהם.

אמנם השקת אירו דיגיטלי אינה ודאית, אך התוכניות סביבו כבר מתגבשות. מחקרים רשמיים מתארים מערכת תשלומים מהירה, קלה לשימוש, מאובטחת – במיוחד בעיניי לאגרד, שהתבטאה נגד נכסים דיגיטליים פרטיים שהם לא ביטקוין.

כסף דיגיטלי

באתר האינטרנט של הבנק המרכזי האירופי צויין כי אירו דיגיטלי יהיה "כמו שטרות כסף אבל דיגיטליים". במציאות, מאפיין מרכזי וחשוב של שטרות ומטבעות פיזיים הוא היכולת לבצע תשלומים שהם גם אנונימיים וגם ולא מקוונים, מה שיהיה מאתגר לשכפול.

הבנק השוודי Riksbank, ציין בדו"ח השנתי שלו שמטבעות דיגיטליים יצטרכו להיות מאומתים על ידי ספר חשבונות מרוחק על מנת למנוע זיוף ופגיעה באנונימיות.

נראה כי הבנק המרכזי האירופי הכיר בכך, שציין בדו"ח בשנה שעברה כי "המערכת האירופית תהיה הטובה ביותר לזכות באמונם של אזרחי אירופה בכלי תשלום לא מקוון", וכי "ייתכן שיהיה צורך לשלול אנונימיות." 

זו אכן גישה "סלקטיבית" לפרטיות. המערכת יכולה לאפשר ביצוע סוגים מסוימים של עסקאות מבלי לרשום את זהות המשלם והמקבל.

הבנק המרכזי האירופי הבטיח תוצאה אחת לפחות  שציין כי "אירו דיגיטלי לא יחליף את המזומנים, אלא ישלים אותו."

אלטרנטיבה לבלוקצ'יין?

מטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים הם תוצאה של הפופולריות של המטבעות הדיגיטליים המוכרים לנו כיום. הבנק המרכזי האירופי אמר בחודש שעבר שמדינות שהחליטו לא לעבוד על מטבע דיגיטלי משלהן מתמודדות עם איום על האוטונומיה הכספית שלהן. הצהרה זו נובעת מהחשש של התחזקות הרשת הבלוקצ'יין המבוזרת של ביטקוין שעלולה "לפגוע בפיקוח".

לבנק המרכזי יש כבר מערכת אחרת בשם TARGET Instant Payment Settlement, או TIPS, שהושקה בשנת 2018.

לסיכום

מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי אכן מוצג כ"שיפור" במערכת הקיימת, ועשוי לשמש כאלטרנטיבה טובה ויעילה יותר עבור משתמשי הקצה. אך מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי אינו תחליף אמיתי לביטקוין ומטבעות דיגיטליים מבוזרים, אשר קמו כמחאה על האופן בו המערכת הנוכחית עובדת, מצד השוק הפרטי שחיפש דרכים להחזיק את הונו מבלי שכוח הקנייה שלו ישחק.

בנוסף, המעבר אל מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי עשוי לגרום לשפל כלכלי, וצפוי לחזק משמעותית את איבוד הפרטיות והעצמת מערכת השליטה של הכסף. זאת במיוחד במידה (ובהנחה) שכסף מזומן יבוטל ברגע שמטבע דיגיטלי של בנק מרכזי יתפוס אימוץ מספק. 

מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים צפויים לשנות את כל מה שאנחנו מכירים על כסף, ודוגמאות כגון האירו הדיגיטלי אשר צפוי להישען על אסטרטגיות סיניות ממחישים זאת.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir
דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן