החזר החוב לנפגעי FTX הצפוי שילש עצמו: כונסת הנכסים השתלטה על 7.3 מיליארד דולר

משקיעים מוכנים לשלם עד 37 סנט על הדולר תמורת הזכות לתבוע חוב מהבורסה הכושלת. בינתיים: סו זו מייסד 3AC נעצר בסינגפור
FTX

את המילים "אופטימיות" ו-"FTX" היה נדיר לשמוע יחד במשפט אחד בשנה האחרונה, מאז קרסה בורסת הקריפטו ומייסדה סם בנקמן-פריד נעצר. אבל לקראת פתיחת משפטו של בנקמן-פריד ולאחר שהגיע הדדליין להגשת דרישה להחזר חוב מצד המשקיעים והנושים, נראה שאכן יש מקום מסוים לאופטימיות מצד מי שנפגעו ואיבדו את כספם ב-FTX.

הסיבה לאופטימיות היא הביקוש הגדל במסחר מעבר לדלפק (OTC) לזכות לתבוע החזרים וחובות מכונס הנכסים של החברה. על פי נתוני חברת Matrixport, הציפייה להחזר תשלומים מ-FTX הגיעה לשיא של 37 סנט על הדולר, בהשוואה ללא יותר מכ-10 סנט על הדולר שמשקיעים היו מוכנים לשלם תמורת תביעת חוב מ-FTX בתחילת 2023.

matrixport ftx
ההערכות בשוק: כמה % מהכסף יראו קורבנות פשיטת הרגל?

בציפייה להשקה מחודשת של FTX 2.0

הרצון לרכוש חוב ממי שאיבדו את כספם בקריסת הבורסה מבוסס על כך שכונס הנכסים שמונה לחברה, ג'ון ריי השלישי, הצליח לאתר נכסים בהיקף של 7.3 מיליארד דולר. נכסים אלה כוללים כ-4.3 מיליארד דולר (בערכי אפריל השנה) במטבעות דיגיטליים, 1.1 מיליארד דולר במזומן, ו-200 מיליון דולר בנדל"ן באיי הבהאמס. 

כמו כן בחישוב נכסי החברה הובאו בחשבון תביעה כנגד המתחרה בינאנס בגובה של 2.1 מיליארד דולר, תביעה בגובה 700 מיליון כנגד חברת ההשקעות K5 וכן השקעה בשווי 500 מיליון דולר בסטארט-אפ הבינה המלאכותית Anthropic, שחברת אמזון הביעה עניין ברכישתו תמורת 4 מיליארד דולר.

סיבה נוספת לאופטימיות בקרב נושי החברה היא ההערכה שלאחר השלמת הליכי פשיטת הרגל הבורסה תושק מחדש כ-FTX 2.0, ונושי החברה יוכלו להיות בעלי מניות בה. "הזרמת הון מוצלחת של בורסה הושגה בעבר, כאשר כל נושה הפך לבעלי מניות בה", נמסר בדיווח של Matrixport. "הבנת הדינמיקה הזו יכולה להיות בעלת משמעות מהותית לבעלי התביעות."

עם זאת, עד כה נגבו כבר למעלה מ-200 מיליון דולר עמלות משפטיות לחברה שממונה על הפירוק, וקצב התשלומים הללו גובר וגדל.

בתוך כך, אלפי מטבעות אתריום בשווי של מיליוני דולרים, שנגנבו מקופת FTX באירוע פריצה שהתרחש מיד לאחר ההודעה על פשיטת הרגל של החברה, נצפו מועברים בין כתובות תוך מאמץ לטשטש את עקבותיהם. ממעקב אחר פעילות על הבלוקצ'יין של את'ריום ניתן היה לזהות תזוזה של המטבעות לראשונה מזה כמעט שנה. 

בניסיון לטשטש את מקור הכספים, ההאקרים העבירו 1,200 מטבעות ETH דרך שירות הפרטיות Railgun, וכ-700 ETH הועברו דרך שירות הגשר Thorchain, זאת בהמשך למגמה של שימוש בשירותי גשרים בין רשתות בלוקצ'יין לטובת הלבנת הון והעברת נכסים גנובים.

בכתובות הארנק שאליהן הועברו הכספים לאחר שנגנבו מקופת FTX עדיין נמצאים כ-12,500 ETH, בשווי של כ-21 מיליון דולר. 

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

בנקמן-פריד מנסה לפנות ללב שלכם

במסגרת המשפט כנגד מייסד FTX והמנכ"ל לשעבר סם בנקמן-פריד, שצפוי להיפתח בשבוע הבא, הוזמנו להעיד גם משקיעים בחברה, לקוחותיה ואף עובדים בה. במכתב שנחתם על ידי עוזר התובע הראשי ת'ין רייהן נאמר כי לקוחות ומשקיעים בחברה יוכלו לבוא ולהעיד על ציפיותיהן על האופן שבו FTX אמורה היתה לנהל את כספיהם. 

"בכל אחד מהמקרים הללו, העדות הצפויה על האופן שבו הבינו העדים את יחסיהם עם הנאשם וחברותיו, ופרשנותם לאמירות של הנאשם וסוכניו, רלוונטית ישירות לסוגיות השנויות במחלוקת במשפט, והיא מוכיחה כיצד אנשים סבירים היו מפרשים ומבינים מצגים של הנתבעת בנוגע לטיפול של FTX בנכסי לקוחות ובנושאים אחרים", נכתב במכתב.

עוד לקראת תחילת ההליכים כנגד בנקמן-פריד נראה כי עורכי דינו מנסים לנקוט טקטיקה של הישענות על מצבו הנפשי. עורכי הדין הגישו לבית המשפט תיעוד של טיוטות של ציוצים שכתב פריד, ובו הוא מספר על התמודדותו עם תופעות של דיכאון וקשיים נפשיים. 

במסמך, הכולל 250 עמודים ופורסם בניו-יורק טיימס לאחר שהודלף על ידי טיפני פונג, מנהלת מדיה חברתית ב-FTX הנחשבת לאשת סוד של בנקמן-פריד, מתאר פריד את תלותו בתרופות פסיכיאטריות ואת "חוסר יכולתו לחוש אושר". 

יש לציין כי בית המשפט אוסר על בנקמן-פריד מלהשתמש ברשתות החברתיות, ובאמצעות הדלפת המסמך הוא מצליח למעשה לפרסם ציוצים שכתב וכעת אין באפשרות לפרסם דרך פלטפורמת המדיה החברתית. "למייסד FTX הזכות לעצב את הנראטיב לגביו", כך טענו עורכי דינו בשימוע בבית משפט שנערך לפני כחודש.

במקביל ביקשו סנגוריו של בנקמן-פריד לשחררו ממעצר לתקופת המשפט, אולם השופט סירב לבקשה. זו הפעם השלישית שבקשה כזו מוגשת לבית המשפט, הפעם בטענה כי אחרת לא יתאפשר לבנקמן-פריד ללמוד את חומרי התביעה ולהתכונן כראוי למשפטו. בתגובה לבקשה אמר השופט כי בפני בנקמן-פריד עומדת האפשרות לשנים רבות בכלא, ולאור גילו הצעיר (31) סביר כי "אם תהיה לו ההזדמנות ייתכן שהוא ינסה לברוח".

מייסד קרן 3AC נעצר בסינגפור

התפתחות חדשה חלה גם בשערוריית קריפטו אחרת, כאשר דווח כי סו זו (Su Zhu), המייסד השותף של קרן ההון סיכון Three Arrows Capital נתפס בשדה תעופה בסינגפור ביום שישי האחרון. 

כלפי מנהלי קרן 3AC, שקרסה גם היא ב-2022 כחלק מאפקט ההדבקה של קריסת FTX, עומדים אישומים על חוסר שיתוף הפעולה שלהם עם צווים שיפוטיים בסינגפור הנוגעים לתהליך פשיטת הרגל של הקרן ולניהול חברת השקעות ללא רישום נאות. השותף השני של 3AC קייל דייויד טרם נתפס, ומיקומו אינו ידוע.

זו נמלט מרשויות החוק כבר למעלה משנה, על אף צווי מעצר שהוגשו נגדו.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן