[דעה] מהפכת הביטקוין באל סלבדור רק החלה

תיירות הביטקוין במדינה רושמת שיאים וחוק חדש שהועבר בקונגרס מושך תשומת לב בתעשייה
ביטקוין אל סלבדור

מאת: יוסי עבדי, קונסול הכבוד של אל סלבדור בישראל

זה לא פשוט להיות אופוזיציה רועשת לשוק הפיננסי הקלאסי. כשאל סלבדור, מדינה במרכז אמריקה, ששטחה כשטח ישראל, הפכה בספטמבר 2021 למדינה הראשונה בהיסטוריה שהכירה בביטקוין כמטבע רשמי, הנרטיב של רוב המוסדות הפיננסים בעולם קבע ש"זה אסון כלכלי". הם, הרי דוגלים בשוק ריכוזי, בעוד אלה מאל סלבדור, מדברים לראשונה על כלכלה רשמית-חופשית, על כלכלה מבוזרת. 

מאז אותו ספטמבר, אל סלבדור הפכה לבירת הביטקוין העולמית. זה כמובן לא מוצא חן בעיני כולם. כי אם ה"ניסוי" הסלבדורני יצליח, מדינות אחרות ילכו בעקבותיה. אם הוא "יכשל", מדינות אחרות יפחדו בכלל לחשוב על זה כאופציה. וזו הרי המטרה.  

אבל למרות כל המאמצים להציג את הניסוי כ"כושל", יש להריע לנשיא הצעיר והכריזמטי, נג'יב בוקלה, על האומץ ללכת כנגד כל המוסכמות. מי שהגיע לשלטון בגיל 37, עשה מהפכות היסטוריות במדינה. למעשה, רוב הסוקרים המובילים בעולם מעמידים את אחוז התמיכה של האזרחים בממשל הנוכחי, 3 שנים לאחר שנכנס לתפקידו, בין 85% ל-95%. לא מדובר בסקרים "מטעם", אלא סקרים של גופים עצמאיים, מוכרים, שסוקרים את כל ממשלות אמריקה הלטינית. התמיכה הציבורית – בשמיים; ובוקלה, שבזכות סגנונו הייחודי ודיבורו הישיר, הפך לכוכב עולה בשמי היבשת, לא פחד ללכת נגד הזרם. והאמת, זה הצליח לו. למרות הביקורת, זה הצליח. 

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

לפי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארצות הברית, קרוב לרבע מהאזרחים, מאלה שהורידו את אפליקצית תשלומי הביטקוין של הממשלה – Chivo Wallet – עדיין עושים בה שימוש לצורכי תשלום שונים. הכנסות במגזר התיירות של אל סלבדור, עלו בשנה האחרונה ב-52%, בעוד למעלה מ-500 חברות תיירות מקומיות מודות שקיבלו תשלומים בביטקוין. בספטמבר האחרון העברות של תושבי חוץ למשפחותיהם באל סלבדור, באמצעות הארנק הדיגיטלי, הגיעו לכדי 96 מיליון דולר, עלייה של כ-500% לעומת חודש מרץ האחרון. יתרה מכך: 5% מהאזרחים כבר משלמים מיסים באמצעות ביטקוין. וכן, במדינה שבה לכ-70% מכלל האזרחים אין בכלל חשבון בנק, התהליך הזה, גם אם הדרגתי, הוא תהליך חשוב וחיוני. 

אבל לא רק זאת: התוצר הלאומי של אל סלבדור עלה בשנת 2021 בכ-11 אחוזים. ב-2022 הוא המשיך את המגמה. שיעור התעסוקה במדינה עלה ב-7%. ייצור האנרגיה עלה ב-19% בשנה החולפת, הייצוא גדל בכ-16% ואולי חשוב מזה – מהפכה ביטחון-הפנים שמוביל הנשיא, הצליחה באופן מסחרר: שיעור הפשיעה והרצח במדינה, שהייתה לאלימה ביותר בעולם, ירדו ב-95%! ומיקם אותה כמדינה הבטוחה ביותר בכל היבשת. אלה מספרים חסרי תקדים בכל קנה מידה.

"סבלנות היא המפתח"

בניגוד לאלה "הממתינים בפינה", תוצרי המהפכה הכלכלית שמובילה אל סלבדור אינם עניין של שנה או שנתיים. מטרתה של אל סלבדור גם אינה 'למחוק' את קיומו של הדולר כמטבע רשמי במדינה. ממשל אל סלבדור רצה, והצליח, להכניס -אלטרנטיבה- למשטר הכלכלי הריכוזי הקיים. וכך עשה. 

כותרות בתקשורת על "60 מליוני דולרים שהלכו לפח", רק בגלל ירידה זמנית של ערך הביטקוין, משוללות כל יסוד מעשי. הרי ברי הוא לכל, שהכסף לא הולך לאיבוד אלא אם הוא הומר חזרה לדולר לאחר רכישתו של הביטקוין; וזה, כמובן, לא המקרה באל סלבדור. כפי שהנשיא בוקלה המליץ למבקריו בטוויטר: "תפסיקו להביט על הגרפים, פשוט תהנו מהחיים". בביטקוין, הוא הדגיש, "סבלנות היא המפתח".   

נשיא אל סלבדור ביטקוין
"סבלנות היא המפתח," נשיא אל סלבדור נאיב בוקלה בטוויטר.

יתרה מכך, לאחרונה, אישר הקונגרס של אל סלבדור את החוק החדש לניהול "נכסים דיגיטליים", חוק ראשון מסוגו בעולם. לפי החוק, בין היתר, תוקם באל סלבדור ועדה לאומית לנכסים דיגיטליים המפקחת על הרגולציה של מנפיקי נכסים וספקי שירותים דיגיטליים, ולראשונה תאפשר פעולות עם כל מטבע קריפטוגרפי, ולא רק עם ביטקוין. גם הפעם, בוקלה מוביל לחידושים: לראשונה, החוק מפריד בין פעילויות קריפטו לשאר הסחורות והמוצרים הפיננסיים ובכך יוצר מסגרת רגולטורית מותאמת לעידן הטכנולוגי החדש. הממשל יוצר עתה פנקס ספקים דיגיטליים, מוביל לגליזציה מלאה לקריפטו, מגדיר משפטית מטבעות וטוקנים, מסדיר הנפקות לציבור של נכסים דיגיטליים ומציג מתווה אטרקטיבי לפטור ממס במקרים מסוימים.

עד לפני כשנה, מעטים שמעו את שמה של אל סלבדור; אבל ההחלטה להכיר בביטקוין כמטבע רשמי, היא אחת ההחלטות האמיצות בזירת הכלכלה העולמית, ומיקמה את אל סלבדור כמרכז העצבים הבינלאומי של הקריפטו. היום, אל סלבדור היא לא רק יעד גלישה מוביל בעולם, אלא זו שפתחה דלת לשיח אמיתי ופרקטי על כלכלה חופשית במדינות רבות בעולם. השפעת החלטתו של הנשיא בוקלה, גדולה עוד יותר כלפי חוץ, מאשר כלפי פנים.

מצידנו, בישראל, נראה כי האסדרה על תחום הקריפטו טרם הושלמה. הממשלה החדשה בישראל צפויה לעמוד בפני כמה שאלות מפתח, בעוד דבר אחד נראה כבטוח: עולמות הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים הם בגדר מהפכה שלא תעזוב אותנו; האם רוח המהפכה של בוקלה, תגיע עד לארץ הקודש?

CryptoJungle אינה אחראית לתוכן, למוצר או השירות שפורסמו בעמוד זה. בעוד שאנו מכוונים לספק לכם את כל המידע החשוב שיכולנו להשיג, על הקוראים לבצע מחקר עצמאי לפני שהם פועלים בכל אופן שקשור לחברה, ולקחת אחריות מלאה על החלטותיהם. כמו כן, בהתאם לתנאי השימוש באתר, אין לראות באמור בכתבה כייעוץ השקעות ו/או המלצה לפעולה. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

יוסי עבדי

יוסי עבדי

קונסול הכבוד של אל סלבדור בישראל.
יוסי עבדי

יוסי עבדי

קונסול הכבוד של אל סלבדור בישראל.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן