המטבע פאי (Pi) נסק למעלה מ-500% עד שהתברר: לא אושר למסחר

מייסדי הפרויקט דורשים מזירות המסחר Huobi ו-XT.com להסירו ממסחר ומזהירים מהסכנות שבמניפולציה.
המטבע פאי Pi

המטבע פאי (Pi) עמד בלב סערה במהלך סוף השבוע האחרון. בורסת הובי (Huobi), זירת מסחר פופולרית בתחום הקריפטו, הודיעה כי המטבע יחל להיסחר ב-29 בדצמבר בפלטפורמה.

המטבע אכן החל להיסחר, בשער של כ-$50 ליחידה. תוך 24 שעות נכנסו נפחי מסחר גבוהים, והמטבע נסק למעלה מ-500% לעבר $350 ליחידה. 

נכון לכתיבת מלים אלו, מחיר המטבע בזירת המסחר Huobi עומד על כ-230$ ליחידה.

הצעד של Huobi, שגרר זירות מסחר נוספות כגון XT.com, כעת מתברר כשנוי במחלוקת בלשון המעטה, ויש אף שמאשימים כי מדובר בלא פחות מרמאות, שכן "עד שתושק רשת הבלוקצ'יין של Pi לא ניתן יהיה למשוך או להפקיד."

המשמעות היא שהמסחר ב-Huobi אינו משקף את מחיר המטבע האמיתי של Pi, ומסתמן כצעד שיווקי לכל היותר.

בפאי מבהירים: לא ניתן אישור

בערב יום ו' יצאה הודעה רשמית באתר הפרויקט Pi: "אנו מודעים לדיווחים שמספר בורסות בתחום הקריפטו פועלות בצורה לא מאושרת להזנת המטבע Pi למסחר, או טוקנים המתיימרים להיות Pi, או נגזרת כלשהי של מחירו, ללא אישור, סמכות או מעורבות של Pi Network."

"חשוב לציין," מוסיפה ההודעה, "ש-Pi עודנה בשלב של 'רשת סגורה' בה לא מאושרת פעילות מסחר במטבע באף בורסה."

החברה ממליצה ל"חלוצים" (Pioneers), עוקבי הפרויקט, ומשתמשי Pi, שלא לשתף פעולה עם זירות המסחר וצדדים שלישיים נוספים שמעורבים במסחר במטבע, ומזהירה מהסיכונים הגדולים שכרוכים בפוטנציאל רב להפסדים או נזקים.

אם לא די בכך, החברה מוציאה דרישה ישירה לזירות המסחר Huobi ו-XT.com להסיר את המטבע ממסחר, שכן הן פועלות בניגוד למדיניות הפרויקט ותנאיו.

מהו המטבע פאי (Pi)?

המטבע פאי הושק בדצמבר 2018 על ידי זוג בוגרי אוניברסיטת סטנפורד, ד"ר צ'נגדאו פאן וד"ר ניקולס קוקליס. 

בחודשים הראשונים מאז הושק, הופץ בצורה ויראלית שכן הבטיח לאנשים שניתן "לכרות" מטבעות Pi מתוך הטלפון החכם, ללא עלות וללא מאמץ, והוביל את משתמשי המטבע לחשוב שבעתיד צפוי להיות לו ערך, ושיווקו על ידי אינדיבידואלים אף כלל מסרים כגון "להיות הביטקוין הבא."

לדברי מייסדיו, המטרה העיקרית מאחורי יצירת המטבע הייתה לספק מטבע דיגיטלי מבוזר, מאובטח וקל לשימוש שיהיה נגיש לכולם. כדי להשיג מטרה זו, פותח אלגוריתם "ייחודי" המאפשר לכל אחד לכרות מטבעות Pi באמצעות הסמארטפון בלבד, ע"י הורדת אפליקציה, יצירת חשבון שמזהה את הלקוח וזהותו, ושתי דרכים עיקריות להרוויח מטבעות: לחיצה על כפתור "כרייה" אחת ליום, והזמנת משתמשים נוספים בקישור מיוחד שמשויך לזהות המזמין כתמריץ.

מדוע שיעשו זאת המייסדים? ובכן, לדבריהם כך ייווצר אפקט רשת מספיק גדול סביב המטבע, שיאפשר מצד אחד חלוקה הוגנת של מטבעות, ומהצד השני רשת גדולה של משתמשים שיוכלו להוות ככוח מאוחד לטובת ערך צרכני בדמות הטבות והנחות בקניית מוצרים ושירותים סטנדרטיים.

בפועל, מייסדי הפרויקט שמרו 20% מן המטבעות כתגמול עבורם, ומרבית ה-80% הנותרים חולקו לדבריהם ללמעלה מ-30 מיליון משתמשים ברחבי העולם. 

מחיר המטבע פאי Pi
מחיר המטבע Pi מאז הושק למסחר בבורסת Huobi.

מדמו לרשת ראשית

עד מרץ 2020 האפליקציה פעלה כאפליקציה בלבד. כלומר, לא הייתה מחוברת לאף טכנולוגיה מאחורי הקלעים, אלא לחלוטין מתופעלת באופן ישיר על ידי מייסדי הפרויקט.

במרץ 2020, הושקה הגרסה הניסויית שהייתה "הכנה קריטית למעבר לבלוקצ'יין מבוזר" עפ"י המסמך הלבן של הפרויקט. בגרסה הניסויית לדבריהם יש 10,000 מחשבים שמריצים את תוכנת הבלוקצ'יין, ויותר מ-100,000 שמחכים ברשימת המתנה.

ההתחייבות של הפרויקט הייתה להשיק את הרשת הראשית כבר בדצמבר 2021 בשני שלבים. השלב הראשון הינו השלב הסגור (Enclosed Network) והשלב השני הינו השלב הפתוח (Open Network).

כרגע, הפרויקט אכן מצוי בשלב ה-Enclosed Network לפי המסמך הלבן, אך "לא מנהל תקשורת חיצונית בזמן זה." כלומר, לא ניתן לסחור בו, להעביר אותו לרשתות בלוקצ'יין אחרות, אלא מדובר במעגל סגור.

בזמן זה ניתן להשתמש במטבע להעברות בין משתמשי Pi, לשלם לבתי עסקים (על אף שאין כאלו שמקבלים) ולנעול מטבעות לאורך זמן "כדי לקבל תגמול כרייה גבוה יותר."

הגרסה הפתוחה הייתה אמורה להשתחרר ביוני 2022, אך נדחתה למועד לא ידוע וספגה ביקורת גדולה מאד מצד קהילת המטבע.

מחיר מטבע פאי: האם יש למטבע עתיד?

המטבע Pi מרגיש יותר כמו אחת משלוש אפשרויות. ניסוי חברתי-פסיכולוגי, אמצעי ריגול או ניסיון תמים ליצור ערך סביב קהילתיות.

בניסוי חברתי-פסיכולוגי הכוונה היא לבחינה תרבותית של שאלת מחקר בסגנון "כמה אנשים פתיים" ומוכנים להאמין שניתן להתעשר מלחיצה על כפתור אחת ל-24 שעות או מהזמנת חברים.

באמצעי ריגול הכוונה לאיסוף המידע הן של המשתמש, שנאלץ לעבור הליך אימות זיהוי לקוח, והן של מכשיר הטלפון שלו והמידע שהוא משתף. המידע הזה בעל ערך רב, שכן מסנן את אלו שהתפתו.

בניסיון התמים, הכוונה היא שליצור קהילה סביב חלומות של "יום אחד המטבע הזה אולי יהיה שווה משהו," ולצפות שהוא באמת יהיה שווה משהו, מרגיש כמו תמימות.

כך או כך, מידת הריכוזיות של הפרויקט גבוהה מאד, הדרישה לבצע הליך אימות זיהוי לקוח לא הולמת את רוח התעשייה, החדשנות הטכנולוגית נמוכה אם בכלל קיימת, ועיקר העיסוק במטבע Pi סובב סביב השאלה "מה יהיה מחיר המטבע והאם אוכל להתעשר מזה" ולא אם יש לזה ערך ושימוש כלכלי אמיתי.

המחיר המוצג כרגע בבורסת Huobi הינו מניפולטיבי ותולדה של היצע מטבעות נמוך זמין בבורסה שכן לא ניתן להפקיד את המטבע ולמכור אותו ולפיכך לא ניתן להתייחס אליו כאינדיקציה אותנטית למחיר המטבע העתידי. במיוחד משום שסביר ש-Huobi תיאלץ להורידו ממסחר בימים הקרובים, במידה ותצא דרישה משפטית מצד מפתחי הפרויקט Pi.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן