סופשבוע אדום: ביטקוין מתחת ל-$17,000, אתריום מאבד 15%

עליית הריבית הובילה את שווקי הקריפטו והמניות לסופשבוע אדום. חברת הביקורת של בינאנס משכה את הדוח שלה.
ביטקוין נופל

נפילות בשוק הקריפטו במהלך סוף השבוע האחרון. הנפילות החלו ביום חמישי, יום לאחר ההודעה על עליית הריבית מצד ה-FOMC ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול.

שער הביטקוין שעמד בחמישי בבוקר על כ-$18,400 איבד כ-10% וכעת נסחר ב-$16,780. שער אתריום לעומתו איבד כ-15% כשנפל מ-$1,350 עד ל-$1,155. כעת נסחר בשער $1,195.

גם BNB, המטבע של בורסת בינאנס אשר מתמודדת עם גל הפחדות ומשיכות מטבעות, נפל כ-18% מ-$270 ל-$220. אך אתמול (שבת) רשם קאמבק ועומד כעת על $251.

הנפילות הגיעו במקביל לנפילות במדדי המניות המובילים. מדד הנאסדק איבד 4.3% מאז נאומו של ג'רום פאוול, וה-S&P כ-3.6%.

הריבית עולה ב-0.5% נוספים

וועדת ה-FOMC קיבלה החלטה להעלות את הריבית ב-50 נקודות בסיס נוספות לעבר הטווח שבין 4.25 ל-4.5 אחוזים – הריבית הגבוהה ביותר מאז שנת 2007, ערב המשבר הכלכלי הגדול. בעוד שזוהי העלאה נמוכה יותר מרצף העליות בנות ה-0.75%, נציגי הוועדה מצפים להמשיך להעלות את הריבית לרמה גבוהה יותר מההערכות הראשוניות.

בחודש ספטמבר האחרון העריכו בפדרל רזרב שהריבית תעלה ל-4.6% ב-2023, אך כעת חוזים 5.1%.

הסיבה להתאמות בתחזיות הן כי לדבריהם מדד ה-PCE (מדד האינפלציה עליו הם מסתכלים) לא יחזור ליעד האינפלציה העומד על 2% עד שנת 2024. כמו כן, צופים כי שיעור האבטלה יעלה ל-4.6% ויישאר כך גם ב-2024.

אך עלינו לזכור כי בדצמבר 2021, נציגי ה-FOMC חזו ששנת 2022 תסתיים במקרה הקיצוני ביותר בריבית בגובה 2.5%. מדוע, דווקא כאן, ניתן להניח שהתחזיות שלהם יהיו צודקות?

רצף עליות הריבית הנוכחי הינו האגרסיבי ביותר והמהיר ביותר בהיסטוריה של הבנק המרכזי, וההשפעה שלו מחלחלת בצורה חזקה הן לשווקים הפיננסיים והן לכלכלה הריאלית המשפיע על האדם הקטן במיין סטריט.

עקום התשואות מאותת כי הפדרל רזרב מבצע טעות במדיניות שלו פעם נוספת, והתגובה לעליית הריבית אף הייתה ירידות נוספות בתשואות ל-5, 10 ו-30 שנים.

תחזית ריבית פדרל ריזרב
משמאל: התחזיות הלא מוצלחות של ה-FOMC בדצמבר 2021. מימין: התחזיות בדצמבר 2022.

המבקר של בינאנס וקריפטו קום כבר לא מבקר

הבורסות בינאנס, קריפטו קום וקוקוין שכרו את שירותי חברת הביקורת Mazars לטובת דוח "הוכחת הרזרבות" (Proof of Reserves) שמטרתו הייתה להרגיע את משתמשי הבורסות בכך שצד שלישי יחתום שהנכסים שהבורסות טוענות שהן מחזיקות, אכן אצלן.

אך ביום חמישי בבוקר, Mazars הפתיעה את כלל התעשייה בכך שהורידה את הדוחות מהאתר שלה והקפיאה עבודה מול חברות קריפטו.

בריאיון ל-CNBC טען CZ מנכ"ל בינאנס כי פנו בעבר לחברות ראיית החשבון הגדולות ביותר, ביניהן ה-4 הגדולות (Big 4), והן לא הסכימו לערוך בחינת רזרבות לחברת קריפטו פרטית.

הדובר של Mazars מסר כי הפעילות הופסקה לאור "חששות על האופן שבו הדוחות הובנו ע"י הציבור."

בינתיים, הבורסות עצמן ממשיכות לדווח על הרזרבות שלהן בצורה עצמאית ואף ממשיכות לשתף את הדוח באתר שלהן. בינאנס אף עובדת על הוכחת התחייבויות (Proof of Liabilities), אך בינתיים המנכ"ל ציין ב-CNBC שמלבד כספי לקוחות לבורסה אין הלוואות ומינופים משלה.

להלן הוכחות הרזרבה של הבורסות: קוקוין, בינאנס, קריפטו קום

בסך הכול בשבוע האחרון בינאנס התמודדה עם 6 מיליארד דולר משיכות כספי מטבעות דיגיטליים ברוטו (ללא ניכוי הפקדות), והמנכ"ל מציין: "אנחנו חזקים פיננסית ומגובים 1:1".

דיסקליימר: בינאנס הינה נותנת חסות של פודקאסט 'מדברים קריפטו' המופק ע"י CryptoJungle כמו גם בערוץ ה-YouTube. עם זאת, לחסות אין השפעה על התוכן הופק ע"י צוות CryptoJungle. בנוסף, נזכיר שהתוכן באתר אינו ייעוץ השקעות ו/או המלצה לפעולה, אלא אתם פועלים באחריותכם הבלעדית.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן