מחקר: היקף הגניבות וההונאות בקריפטו ירד ביותר מ-50% ב-2023

במהלך השנה נגנבו במטבעות דיגיטליים ב-1.7 מיליארד דולר, לעומת 3.8 מיליארד ב-2022. בין הגורמים לירידה: שיפור בהיכרות של רשויות האכיפה עם התחום, ושיתופי פעולה בינם ובין התעשייה

תעשיית הקריפטו מתבגרת, ונתונים חדשים מראים שהסיכונים לאבד בה כספים מצטמצמים. על פי מחקר חדש שפרסמה חברת ניתוח הבלוקצ'יין TRM Labs, היקף הכספים שנגנבו במטבעות דיגיטליים במהלך 2023 ירד ביותר ממחצית בהשוואה לשנה שעברה.

על פי נתוני TRM, במהלך השנה החולפת נרשמו כ-160 אירועים של פריצות לפרויקטים בתעשיית הבלוקצ'יין והיקף הכספים שההאקרים ושאר נוכלים הצליחו לגנוב במטבעות דיגיטליים הסתכמו בכ-1.7 מיליארד דולר, זאת בהשוואה לכ-3.8 מיליארד דולר שנגנבו במהלך שנת 2022.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

נתוני השנה החולפת נמוכים אפילו בהשוואה ל-2020, אז שוק הקריפטו כולו היה קטן בצורה משמעותית ונע סביב 300 מיליארד דולר לעומת 1-1.5 טריליון דולר במהלך 2023. במהלך 2020 יותר מ-1.9 מיליארד דולר אבדו למשקיעים בשל חולשות אבטחה שנוצלו על ידי גורמים זדוניים.

שנה לאחר מכן ב-2021 השוק חווה זינוק דרמטי בהיקף הכספים שנגנבו במטבעות דיגיטליים, שהגיעו לסכום שיא של כ-14 מיליארד דולר.

70% מהכספים נגנבו ב-10 מקרים

על פי המחקר של TRM, כ-60% ממקרי הגניבה התאפשרו בשל חולשות אבטחה בתשתית של פרויקטי בלוקצ'יין. הכוונה היא ליכולת גניבת מפתחות פרטיים או Seed Phrases (רצפי המילים) באמצעות חדירה למערכות המוצפנות כגון השרתים, התוכנה או הרשת עצמה.

בהמשך למגמה שהסתמנה בשנה שעברה, עיקר הכספים נגנבו במספר קטן של אירועים. בעשר הפריצות הגדולות ביותר נגנבו כמעט 70% מכלל הכספים שאבדו במטבעות דיגיטליים לפעילות עוינת במהלך 2023. אלה כוללות בין היתר את הגניבה של 200 מיליון דולר מפרוטוקול Mixin בספטמבר, ו-110 מיליון הדולרים שנגנבו מבורסת Poloniex בנובמבר.

TRM Report

הרשויות מתחילות להבין את התעשייה

המחקר מייחס את הירידה בהיקף הכספים שנגנבו לשלושה גורמים עיקריים. הראשון הוא השיפור באמצעי האבטחה המשמשים בתעשייה, כולל מעקב בזמן אמת אחר טרנזאקציות וזיהוי אנומליות כפי שמבצעת למשל חברת סייברס הישראלית.

במקביל, פעילות של גורמי האכיפה במדינות שונות שהשקיעו מאמצים בלימוד הטכנולוגיה והתעשייה תרמה גם היא באופן משמעותי ליכולת לאתר כספים גנובים ולהרתיע האקרים זדוניים מלפעול.

הגורם השלישי שכורך את השניים הראשונים הוא שיתופי הפעולה וערוצי התקשורת האפקטיביים שנוצרו בין רשויות האכיפה וגורמים בתעשייה כגון בורסות קריפטו, מפתחי ארנקים, וארגונים וחברות המפתחות תשתיות בלוקצ'יין.

בן סמוחה, מייסד CryptoJungle, מוסיף פרשנות נוספת שכלל איננה קשורה בפעילות על הבלוקצ'יין – אלא במחירי המטבעות עצמם ונפחי הפעילות. "בחצי הראשון לשנת 2022 מחירי המטבעות הדיגיטליים היו גבוהים מ-$40,000 (כשמדובר בשער הביטקוין) וכתוצאה גם הסכום המשויך עם פשיעה כלכלית באותם חודשים היה גבוה. בנוסף, לאור הנפילה במחירי המטבעות מאז, נפחי הפעילות – הן בבורסות ריכוזיות והן מבוזרות – נהיו נמוכים יותר, וכתוצאה אטרקטיביים פחות למתקפות."

טט'ר מגיבה להאשמות על מימון טרור

דוגמה אקטואלית לתקשורת בין אחד הגורמים החשובים בתעשייה לגורמי הממשל היא התגובה של חברת טט'ר, מנפיקת המטבע היציב USDT, לקונגרס האמריקאי, במענה להאשמות שהופנו כלפי טט'ר בעקבות מתקפת החמאס הרצחנית של ה-7 באוקטובר ולפיהן החברה אפשרה מימון טרור.

מכתב התגובה של טט'ר נשלח לחברי ועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי וכן לחברי ועדת השירותים הפיננסיים של הקונגרס כמענה לדרישה שהפנו הסנאטורית סינתיה לומיס וחבר הקונגרס פרנץ' היל כלפי משרד המשפטים "לבחון בזהירות את האופן שבו בינאנס וטט'ר מספקים סיוע ואמצעים למימון טרור".

במכתב ציינה טט'ר את תהליך זיהוי הלקוח הקפדני (KYC) שמפעילה החברה, מעקב הטרנזאקציות שהיא מיישמת וכן "הגישה האקטיבית" מצדה לזהות פעילות חשודה במטבע הדיגיטלי שלה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן