רוסיה פולשת לאוקראינה: שוק הקריפטו צולל 10 אחוזים

כוחות רוסיים פולשים לאוקראינה מצפון, דרום, מזרח ומן האוויר ושווקי הקריפטו אינם מרוצים מכך
רוסיה אוקראינה ביטקוין

חדשות דרמטיות מגיעות הבוקר (ה') מאוקראינה עם פלישתם של כוחות רוסיים לאוקראינה לאחר שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הכריז על "מבצע צבאי מיוחד". עפ"י הדיווחים, הכוחות פולשים לאוקראינה בכל כיוון, כמו גם באמצעות צנחנים.

שער הביטקוין (BTC) יורד כ-12% מרמת מחיר ה-$39,000 בה ביקר אתמול, לעבר ה-$34,700 בו נסחר כרגע. שער אתריום (ETH) לא נשאר אדיש אף הוא, ויורד 15% מרמת ה-$2,750 בה נסחר אתמול ל-$2,330 נכון לכתיבת מלים אלו.

מטבעות רבים נוספים נופלים 10% או יותר, ביניהם קרדנו (ADA), פולקדוט (DOT), צ'יינלינק (LINK) אשר הגיעו לרמות מחירים בהן לא ביקרו מיולי 2021.

כוחות רוסיים פולשים לאוקראינה: ביטקוין לא שקט

שר ההגנה הרוסי הצהיר הבוקר כי תשתית צבאית, מתקני הגנה אווירית ובסיסים ומסלולי המראה של חיל האוויר האוקראיני "הוצאו משימוש באמצעות מתקפת השמדה מדויקת". מתקפה זו גיבתה את הכוחות הרוסיים אשר פולשים מדרום, מזרח ומצפון.

אוקראינה קוראת לסנקציות גורפות נגד רוסיה שכן "העתיד של אירופה והעולם תלוי בכך". בין היתר, הדרישה היא לחסום את רוסיה ממערכת התשלומים הבינלאומית SWIFT, לבודד את רוסיה "בכל מובן אפשרי", לספק נשק וציוד ולאוקראינה כמו גם תמיכה פיננסית והומניטרית.

בתגובה לפלישה, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הצהיר כי "רוסיה לבדה אחראית למוות וההרס וארה"ב ובעלות בריתה יגיבו… העולם ידרוש דין וחשבון מרוסיה." ביידן התחייב ל"השלכות נוספות" עליהן יודיע היום.

באופן לא מפתיע, שווקי הקריפטו והשווקים הפיננסיים אינם מעריצים של בשורת הפלישה.

התייחסתי לפלישה ולסיבות אליה בסרטון YouTube לפני מספר שבועות:

ירידות חדות בחוזים עתידיים

לצד הנפילות החדות בשוק הקריפטו, גם מדדי המניות המובילים – ה-S&P והנאסדק – צונחים מעל 2% במסחר בחוזים עתידיים נכון לכתיבת מלים אלו.

מדד הנאסדק איבד כ-20% מתחילת שנת 2022, כשעננת אי הוודאות הן מפני המלחמה שהחלה והן מפני עליית הריבית הצפויה מצד הפדרל ריזרב מרחפת מעליו.

מדד ה-S&P איבד כ-14% אף הוא, מסיבות זהות.

בתקופה זו הקורלציה בין מדדי המניות לבין שווקי הקריפטו גבוהה, ומעלה ביקורת על נרטיב הביטקוין כתחליף לזהב כאמצעי לשמירה על ערך.

בשבועות האחרונים מחיר הזהב, אשר עד כה הושפע אף הוא משווקי המניות באופן יחסי – התנתק וחזר לעלות תוך פריצה של רמות מחירים חשובות. נכון לכתיבת מלים אלו המתכת היקרה נסחרת במחיר של $1,940 לאונקייה, עלייה של כ-9.5% בחודש האחרון.

כאשר הקורלציה של ביטקוין נמשכת עם שווקי המניות בעוד שזו של הזהב מתנתקת – הביקורת גוברת.

הסיבות האפשריות לקורלציה

חשוב להזכיר כי הקורלציה בין ביטקוין למדדי המניות נגרמת, ככל הנראה, כתוצאה משתי סיבות מרכזיות.

ראשית, שוק הביטקוין עדיין נסחר ברובו מול הדולר. כלומר, על אף שמדובר במערכת מוניטרית אלטרנטיבית ולמרות שלרשת הביטקוין עצמה "לא אכפת" מהו המחיר הדולרי שהציבור מצמיד לה, בכל זאת – כשהדולר מתחזק, מחיר הביטקוין עשוי להיות מושפע גם כן.

שנית, כמו שוק המניות אשר נמצא קרוב לשיאי כל הזמנים ברמות המינופים שנלקחות ע"י משקיעים וסוחרים ספקולטיביים, גם שווקי הקריפטו רוויים בסוחרים ספקולטיביים אשר נשענים על מינוף לטובת הגדלת כוח הקנייה שלהם. המשמעות היא שכאשר הדולר מתחזק והשווקים נופלים, סוחרים ממונפים מוצאים עצמם בסיטואציה כפויה בה הם צריכים לממש בהפסד את העסקה, וכתוצאה אף גורמים לאפקט דומינו.

עם זאת, גם במרץ 2020 הספידו את ביטקוין ואת הנרטיב בכל אמצעי התקשורת בעולם, כאשר נפל כ-60% תוך ימים בודדים אל עבר ה-$3,800 בתחילתה של מפולת הקורונה. חודשים בודדים לאחר מכן ביטקוין חזר לאותה רמת מחירים, ומשם יצא לדרך של כ-1,600% תוך שנה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

2 תגובות

  1. שלום בן, האם לדעתך, עכשיו הזמן לקנות, או שהירידות לא מאחורינו והתפתחות המלחמה ברוסיה רק תוריד עוד את הקריפטו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן