נופלת שוב: רשת סולאנה (SOL) חוותה מתקפת מניעת שירות

רשת סולאנה (SOL) הושבתה שוב בעקבות מתקפת מניעת שירות; זוהי מתקפת ה-DDoS השלישית שהרשת סבלה ממנה בחצי השנה האחרונה
solana logo

רשת סולאנה (SOL) הושבתה הלילה למשך מספר שעות בעקבות התקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS attack). על פי החשד, השימוש של סולאנה בבלוקצ'יין מסוג חדש וניסיוני הוא הגורם לחולשה של הרשת, אשר רק בחצי השנה האחרונה הותקפה שלוש פעמים במתקפות דומות. התקפות מניעת השירות יוצרות עומס חריג על הרשת במטרה לפגוע ברשת ולמנוע ממשתמשים לגיטימיים להשתמש בה.

רשת סולאנה היא אחד הפרויקטים הכי גדולים ומצליחים של שנת 2021 והמטבע של הרשת, SOL, הינו המטבע הדיגיטלי החמישי בגודלו מבחינת שווי השוק הכולל. ביחד עם פרויקטים רבים נוספים שהושקו בשנים האחרונות, סולאנה מתחרה ברשת אתריום בשאיפה לאפשר פלטפורמת חוזים חכמים מהירה וזולה יותר. לצד ההצלחה המסחררת של הפרויקט, נשמעת ביקורת בקהילת המטבעות הדיגיטליים על הריכוזיות הגבוהה ועל הטכנולוגיה החלשה שלו.

מתקפות מהעבר

זו לא הפעם הראשונה שהרשת הושבתה. בספטמבר האחרון, הרשת הושבתה לכ-17 שעות בעקבות מתקפת מניעת שירות דומה. המתקפה הציפה את הרשת עם כ-400,000 טרנזקציות בשנייה אשר חיסלו במהירות את הזיכרון של המאמתים ברשת וכתוצאה מכך הרשת קרסה. 

המפתחים של סולאנה לא הצליחו לפתור את הבעיה ונאלצו לאתחל מחדש את הרשת. שחזור הרשת בוצע בשיתוף פעולה של המפתחים עם למעלה מ-1,000 מאמתים, אשר ביצעו שדרוג לרשת באמצעות פיצול הרשת (מזלוג קשיח). כדי שהשדרוג יעבוד כראוי, המפתחים והקהילה גייסו למעלה מ-80% מהמאמתים של הרשת והשדרוג עבר בהצלחה.

כשל מהותי בטכנולוגיה של סולאנה?

לפי ג'סטין בון, המייסד ומנהל המערכות הראשי של חברת השקעות קריפטו Cyber Capital, המתקפות על הרשת מנצלות פגמים בסיסיים בעיצוב של סולאנה אשר "מקריבה ביזור ואבטחה בשביל מהירות בזמן שהיא מתעלמת מההשלכות" השליליות של בחירה זו.

בשרשור טוויטר בנושא, מציג בון את מה שבעיניו הוא כשל מהותי במבנה של הבלוקצ'יין של סולאנה. לדבריו, על פי המבנה הנוכחי של סולאנה ניתן לצפות מראש מי יהיו היוצרים של הבלוקים העתידיים, וכך תוקפים יכולים למקד את המאמצים שלהם אל מספר מאמתים מצומצם מאוד במקום לתקוף את הרשת כולה.

המחיר של SOL אינו מתרגש

אף על פי שהאירוע גרם לנפילה מהירה בערך של המטבע, כ-15% ב-12 שעות בלבד, המחיר הספיק להתאושש ולחזור קרוב מאוד למחירו לפני המתקפה (כ-175$). היציבות במחיר של המטבע SOL יכולה להצביע על האמונה של המשקיעים בפרויקט על אף שהוא סובל ממתקפות והשבתות לעיתים תכופות. 

עד כה, נראה שהביקורת הרבה בנוגע לטכנולוגיה ולריכוזיות של הרשת לא מונעת מסולאנה להמשיך ולגדול. בעולם המטבעות הדיגיטליים פרויקטים רבים עולים במהירות בשווי השוק הכולל שלהם, אך מעטים הפרויקטים השומרים על השווי שלהם.

חשוב לזכור שכיום כמעט אף אחד לא מכיר את הפרויקטים אשר רבים ראו בתור הגדולים והמבטיחים ביותר רק לפני מספר שנים. ימים יגידו מי הם הפרויקטים אשר ראויים בעיני השוק לשמור על ערכם ומיקומם הגבוהים.

עשרת המטבעות המובילים בין השנים 2014-2018, מקור: howmuch.net

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן