היום שאחרי LUNA: לאן נעלמו מטבעות ביטקוין בשווי 1.2 מיליארד דולר?

גלי ההדף של התרסקות המטבעות LUNA ו-UST מעלים שאלות לגבי גורלם של בטחונות ביטקוין בשווי 1.2 מיליארד דולר שהוחזקו על ידי ארגון LFG.

במהלך שבוע חריג של תנודות וירידות חדות בשוק המטבעות הדיגיטליים, צפינו בקריסתה של רשת טרה (Terra), שכללה את התמוטטות UST, המטבע היציב (Stablecoin) שלה ולצידו לונה (LUNA), טוקן הממשל של הרשת. לונה, אחד מעשרת המטבעות הדיגיטליים הגדולים מבחינת שווי שוק, צנח ב-99.999% לכדי חלקיק הסנט ו-UST שאמור היה להיות צמוד לדולר, הגיע, נכון לכתיבת שורות אלה, למחיר של 18 סנט.

נכון לעכשיו, לאחר שהרוחות נרגעו מעט, עולות שאלות בנוגע לבטחונות הביטקוין שאמורות להיות אצל הארגון, אך לא נראות לעין בכתובות השייכות לו. 

איך הכל התחיל?

גורם מרכזי בפרשת LUNA ו-UST הוא פרוטוקול אנקור (Anchor) של רשת טרה, אשר הציע ריבית גבוהה ביותר (קרוב ל-20%) למשקיעים שהפקידו בו UST. לקראת סוף אפריל השנה למעלה מ-70% מכלל מטבעות UST הקיימים בשוק הוחזקו באנקור ובכך למעשה הפכו את המטבע לכזה שהסיבה העיקרית לקיומו היא לצבור ריבית.

ביום שישי האחרון היו באנקור כ-14 מיליארד UST. יומיים לאחר מכן היו בו כבר 11.7 מיליארד. באותו זמן המטבע היה עדיין די צמוד לדולר, כלומר כ-2.3 מיליארד דולר יצאו מהפרוטוקול במהלך סוף שבוע אחד. מאחר והשימוש העיקרי ל-UST היה לצבור ריבית באנקור, מהלך זה סימן את תחילתה של מתקפה שתוכננה מראש.

בריכת הנזילות יוצאת מאיזון

יציאת משקיעי UST מפרוטוקול אנקור התאפשרה באמצעות בורסת המטבעות היציבים Curve Finance. בדרך כלל, כאשר סטייבלקוין חווה תנודות במחיר, משקיעי ארביטראז' ניגשים לבריכות הנזילות של Curve, ממירים אותו בסטייבלקוין אחר שבאותו זמן כן שומר על הצימוד שלו לדולר ומרוויחים את ההפרש.

אלא שבמקרה של UST, היציאה המאסיבית של משקיעים מפרוטוקול אנקור הובילה למצב שבו בריכת הנזילות של Curve איבדה יציבות. הצטברה בה כמות גבוהה מדי של UST לעומת כמות המטבעות האחרים.

בנקודה זו בזמן, משקיע אנונימי "זרק" 85 מיליון UST לבריכת הנזילות וקנה בהם 84.5 מיליון USDC. מהלך זה ערער עוד יותר את הצימוד של UST לדולר משום ש-Curve הציעה UST במחיר מוזל כדי לעודד משקיעים לרכוש את המטבע ולאזן את הבריכה. מה שהחל באיבוד צימוד של 0.02 דולר, הפך תוך יומיים לאיבוד צימוד של 0.32 דולר. באותו זמן לונה, שמחירו היה 64 דולר, צנח למחיר של פחות מ-30 דולר.

ארגון LFG מתערב

כתוצאה מכניסת מנגנון ההחלפה בין UST ולונה לסחרור, ואיבוד היציבות של בריכת הנזילות ב-Curve, שווי השוק של UST החל לעבור את שווי השוק של לונה – המטבע שאמור היה לשמור על הצימוד של UST לדולר. בנקודה זו ארגון LFG (ר"ב Luna Foundation Gurad) – ארגון 'ללא מטרות רווח' התמוך באקוסיסטם של רשת טרה, נכנס לתמונה.

הארגון הכניס ל-Curve כמות UST בשווי כ-216 מיליון דולר, ובמקביל העביר ביטקוין בשווי 750 מיליון דולר לעושה שוק מקצועי שאמור היה להשתמש בביטקוין לרכישת UST. תחילה נראה כי המהלך הצליח לאושש את UST ולהעלות את מחירו מ-0.64 דולר ל-0.93 דולר, אך ההקלה היתה לזמן קצר בלבד. הנסיונות הנואשים של LFG להציל את המצב הובילו, בין השאר, להנפקת כמות אסטרונומית של לונה ובסופו של דבר להיפראינפלציה שלמעשה חיסלה את המטבע.

עוצרים את הרשת

ביום חמישי האחרון, מאמתי רשת הבלוקצ'יין של טרה החליטו לעצור את הפעילות ברשת כדי למנוע התקפות. בהמשך הם הודיעו על התקנת תוסף לקוד של הרשת, שאחריה היא תשוב לפעול. כשעה וחצי לאחר מכן רשת טרה אכן חזרה לפעול אך האמון בה נעלם כליל.

ההתקפה המתוכננת

התרסקות UST ולונה הובילו להכרה בכך שהאירועים הם תוצאה של מתקפה מתוכננת על רשת טרה, שכללה את חיסול הנזילות של UST מצד אחד ותרמה לירידה במחיר הביטקוין מצד שני. משתמש הטוויטר Onchain Wizard הציג בשרשור שהפך לויראלי את השתלשלות המתקפה, שלהערכתו הכניסה ליוזמיה בין 800 מיליון למיליארד דולר.

לאן נעלמו 1.2 מיליארד דולר בביטקוין?

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, ארגון LFG 'הלווה' ביטקוין בשווי 750 מיליון דולר לעושה שוק מקצועי כדי שירכוש בעזרתם UST. מהלך זה היה חלק מאסטרטגיית הארגון להגן על צימוד ה-UST לדולר באמצעות צבירת ביטקוין בשווי של למעלה מ-2 מיליארד דולר. לאחר מתן ההלוואה אמורים היו להישאר ברשות הארגון מעל 1.2 מיליארד דולר בביטקוין, אך כתובת הארנק הציבורית של LFG, שאותה הציג הארגון ב-9/5/22, מראה יתרה של אפס מטבעות ביטקוין.

בנוסף, על פי המידע על הטרנסקציות בכתובת הארנק, ניתן לראות כי הארגון קיבל לידיו קרוב ל-71 אלף מטבעות ביטקוין. בשבוע שעבר הארגון צייץ כי צבר כמות נוספת והגיע למעל 80 אלף מטבעות. בפועל מדובר על 9,658 מטבעות נוספים. כתובות הארנקים שהכילו את הכמות הנוספת הזו לא פורסמו על ידי הארגון ולא ידוע מה עלה בגורלם.

כמוכן, הארגון לא מסר פרטים בנוגע להלוואה של 750 מיליון הדולר בביטקוין. מי הלווים, מה היתה הריבית על ההלוואה ומה מצב ההלוואה כעת.

קוואן מציע תוכנית הצלה

דו קוואן (Do Kwon), המייסד של טרה ושל LFG, צייץ אתמול (ש') כי הוא 'שבור לב' מההפסדים הרבים ומהכאב שנגרם למשקיעים. השרשור שלו בטוויטר זכה לאינספור תגובות כועסות ולועגות אשר הזכירו לו את התעלמותו לאורך השנים מאזהרות רבות באשר לפרצות אפשריות במנגנון ההחלפה של UST ולונה.

בתגובה למאמתי רשת שהציעו לעשות מיזלוג של רשת טרה בעקבות קריסת המטבעות, הציע קוואן תוכנית הצלה לפיה מאמתי הרשת יאפסו אותה כך שיהיו בה מיליארד מטבעות UST ולונה, אשר יחולקו בין בעלי מטבעות שלא רצו או שלא הצליחו למכור את מה שהיה ברשותם לפני קריסת המטבעות. בנוסף, חלק מהמטבעות החדשים שיונפקו יועברו לבריכה משותפת אשר תממן פיתוחים עתידיים.

היפר-אינפלציה

הנסיונות המוקדמים יותר השבוע להציל את לונה מקריסה מוחלטת הובילו להנפקתם של טריליוני מטבעות וכאמור להיפראינפלציה שחיסלה את המטבע. במצב זה גם חזרה של לונה לערך מזערי, למשל של סנט אחד, תוביל למצב בלתי אפשרי בו שווי השוק שלה יעלה על שווי השוק של ביטקוין. לאור זאת החלו ברשת לונה לשרוף עוד ועוד מטבעות כדי להוריד את ההיצע לכמות שתאפשר החזרה של ערך סביר כלשהו למטבע, מה שמסתמן כמעשה שלא עובד.

לסיכום

ניתן להטיל ספק משמעותי באפשרות שתוכנית הצלה כלשהי אכן תצליח לשקם את UST ולונה, להשיב את אמון המשקיעים בהם ולחדש את הצימוד של UST לדולר. אלא שהאירועים של השבוע האחרון נוגעים כמובן לעולם המטבעות הדיגיטליים כולו ולא רק לרשת טרה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן