עקפה את אמריקן אקספרס: נפח השימוש בביטקוין חצה את ה-3 טריליון בשנה

נפח הטרנזקציות ברשת ביטקוין עבר את זה של חברת האשראי אמריקן אקספרס; 300 בנקים בארה"ב צפויים לאפשר ללקוחותיהם לרכוש ביטקוין ב-2022
אמריקן אקספרס

על פי דו"ח חדש של חברת ההשקעות NYDIG, נפח המסחר השנתי ברשת ביטקוין עבר בשנת 2021 את זה של חברות האשראי אמריקן אקספרס ודיסקבר. חברת NYDIG מספקת שירותים ומוצרים בתחום הביטקוין עבור בנקים, חברות ביטוח, חברות פינטק ארגונים ללא מטרות רווח ועוד.

על פי נתוני הדו"ח, נפח הטרנזקציות ברשת ביטקוין בשנת 2021 עמד על כ-3 טריליון דולר – משמעותית גבוה יותר מנפח המסחר של חברות האשראי אמריקן אקספרס (1.3 טריליון דולר) ודיסקבר (חצי טריליון דולר).

אם לוקחים בחשבון גם את טרנזקציות העודפים (הנשלחות חזרה לשולח) והעברות ביטקוין פנימיות של גופים שונים, נפח הטרנזקציות ברשת ביטקוין ברבעון האחרון של 2021 בלבד עומד על למעלה מ-20 טריליון דולר. העברות ביטקוין פנימיות כוללות טרנזקציות באותו הארנק או על ידי אותו הארגון, כמו במקרה של זירות מסחר אשר מעבירות מטבעות ביטקוין בין ארנקיה השונים.

על פי חישוב זה, ברבעון אחד בלבד נפח הטרנזקציות ברשת הייתה גבוהה משל כל חברות האשראי – ויזה, מאסטרקארד, אמריקן אקספרס ודיסקבר – גם יחד.

הצמיחה המהירה של הרשת

הדו"ח ממשיך לתאר את קצב הגדילה של רשת הביטקוין, גם לאחר שמסירים מהנתונים את העודפים והעברות הכספים הפנימיות. בהסתמך על נתונים מ-Glassnode, הנתונים שואפים לשקף רק את הטרנזקציות המשקפות פעילות עם משמעות כלכלית (רכישות, העברות כספים בין גורמים שונים, תשלומים וכו').

על פי הנתונים הללו, נפח הטרנזקציות ברשת גדל במהירות בשנים האחרונות. "זו צמיחה מדהימה, לדעתנו, עבור רשת תשלומים שרק עכשיו חגגה את יום ההולדת ה-13 שלה," נכתב בדו"ח. לצורך השוואה, אמריקן אקספרס הנפיקה את כרטיס האשראי הראשון שלה בשנת 1958.

עם זאת, לביטקוין יש עוד דרך ארוכה כדי לעקוף את נפח הטרנזקציות השנתי של ויזה (13.5 טריליון דולר) ושל מאסטרקארד (7.7 טריליון דולר). בנוסף, מעבר לשווי הכולל של הטרנזקציות, כמות הפעולות שחברות האשראי יכולות לבצע בשנייה גבוהות בהרבה מאשר על גבי הבלוקצ'יין של ביטקוין.

רשת הברק

ככל הנראה רשת ביטקוין לא הולכת לעקוף את חברות האשראי בכמות הטרנזקציות בשנייה בהן היא יכולה לתמוך על גבי הבלוקצ'יין הראשי. לשם כך מפותחים פתרונות שכבה שנייה, ובראשם פתרון רשת הברק, המאפשרים להעביר אוף-צ'יין (לא על גבי הבלוקצ'יין הראשי של ביטקוין) טרנזקציות רבות.

רשת הברק מאפשרת לבצע תשלומי ביטקוין מהירים ובעמלות אפסיות, מבלי להצטרך להשתמש בבלוקצ'יין עבור כל פעולה. הטכנולוגיה של רשת הברק מסתמכת על האבטחה והביזור של רשת הביטקוין ומאפשרת פוטנציאלית להגיע אפילו למיליון פעולות בשנייה.

רשת הברק צומחת במהירות, ונמצאת בשימוש יומיומי באמצעות אפליקציות כמו סטרייק (Strike), המאפשרת העברות כספים מהירות באמצעותה. בנוסף, רשת הברק שימושית במיוחד באל סלבדור, היכן שעסקים החלו לקבל תשלומים בביטקוין גם עבור פעולות קטנות במיוחד, בעקבות ההפיכה של המטבע המבוזר להילך חוקי במדינה.

נתוני הפעולות המבוצעות על גבי רשת הברק לא נכללו בדו"ח.

300 בנקים מעוניינים לאפשר מסחר בביטקוין

על פי דו"ח של American Banker, כ-300 בנקים קהילתיים בארה"ב מתכוונים להשיק שירותי מסחר בביטקוין ללקוחותיהם במחצית הראשונה של 2022. השירות יינתן בעזרת שיתוף פעולה עם חברת NYDIG. מנהלי בנקים רבים מעידים על הפעילות המשמעותית של לקוחותיהם בתחום המטבעות הדיגיטליים, ומקדמים יוזמות בתחום.

קרי רנסום, נגיד בחברת BankTech Ventures אשר הוקמה על ידי בנקאים קהילתיים, אמר: "הבנקים שלנו רואים עניין עצום בביטקוין. הם רוצים למצוא פתרון, כך שהם לא פשוט יתנו לכסף לעזוב את הבנק. הם רוצים משהו שהם ירגישו ביטחון שהוא מאובטח ותואם לרגולציה."

גם העובדה ש-NYDIG מגבילה את התמיכה לביטקוין בלבד מביאה לבנקאים הרגשה נוחה, הוסיף רנסום. האבטחה של NYDIG מבוססת על ארנקים קרים, אשר שומרים את המפתחות הפרטיים של הביטקוין ללא חיבור לאינטרנט. "כתוצאה מכך, אנחנו יכולים להסיר את סיכון אבטחת הסייבר," אמר פטריק סלס, קצין החדשנות הראשי ב-NYDIG.

מאחר ו-NYDIG שומרת באופן זה על הביטקוין של הלקוחות, היא מאבטחת זאת במערכת סגורה. המשמעות היא שלקוחות הבנקים לא יוכלו למשוך את הביטקוין לארנק עצמאי משלהם, אלא רק יוכלו למכור אותו בעבור מזומן אשר יופקד בחזרה בחשבון הבנק של הלקוחות.

אף על פי שרבים בקהילת הביטקוין מאמינים שהדרך הכי טובה לשמור על ביטקוין היא באמצעות ארנקים קרים ובאופן עצמאי, ככל הנראה רוב האנשים כיום אינם מוכנים לכך. פתרונות כמו ש-NYDIG מציעה בשיתוף הפעולה עם הבנקים, תאפשר לאנשים רבים לרכוש ביטקוין בפעם הראשונה.

עם זאת, חשוב לזכור שהביטקוין לא באמת יהיה בשליטתם המלאה, וישנם גם סיכונים רבים לכך שגוף ריכוזי יחזיק כמויות גדולות של ביטקוין עבור לקוחותיו.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן