השוויץ ברווחים של 110 מיליון ד' ונעצר: סוחר ה-DeFi מואשם במניפולציית שוק

הסוחר שהקריס את פלטפורמת המסחר Mango Markets והתגאה בכך בטוויטר, כעת יושב בתא מעצר.
מעצר defi

אברהם אייזנברג הוא סוחר DeFi (כלכלה מבוזרת) אשר באמצע אוקטובר 2022 השוויץ בטוויטר ויצר תהודה סביב "אסטרטגיה רווחית מאד למסחר" בפלטפורמת המסחר "מנגו מרקטס" (Mango Markets), המבוססת על רשת הבלוקצ'יין סולאנה. האסטרטגיה אפשרה לו ולקבוצה בה הוא חבר להרוויח 110 מיליון דולר.

אך היא גם הובילה למעצרו. אמש (שני) נעצר בפורטו ריקו ע"י ה-FBI באשמות הונאת סחורות ומניפולציה במחירי סחורות, עליהם העונשים יכולים לנוע בין קנסות גבוהים למאסר.

ברנדון רץ, סוכן מיוחד ב-FBI, מסר כי אייזנברג פעל בידיעה מוחלטת שהוא מבצע מניפולציה לא חוקית בשווקי החוזים העתידיים (Futures) והמתמשכים (Perpetuals) של Mango Markets.

מניפולציית השוק של אייזנברג הובילה לחדלות פירעון של הפלטפורמה, ולאחר שהשוויץ – ניהל משא ומתן עם הפלטפורמה והחזיר 67 מיליון דולר למפקידים שנפגעו במניפולציה.

"אסטרטגיה רווחית במיוחד"

אייזנברג תיאר את האסטרטגיה כחוקית ורווחית במיוחד בשרשור הטוויטר שלו, שכן הוא פעל בהתאם לקוד התוכנה של החוזה החכם (תוכנת המסחר) – ומה שמתאפשר באמצעותו.

האסטרטגיה המתוחכמת הובילה לכך שהוא הצליח להגדיל את מחיר הטוקן MNGO של פלטפורמת Mango Markets ב-1,300% תוך דקות בודדות ע"י שימוש במכשירים פיננסיים מורכבים כגון חוזים עתידיים ומתמשכים. לאחר שהגדיל את שווי נכסיו באמצעות המניפולציה, יכול היה לקחת הלוואה כנגד הנכסים, ולמשוך את רוב כספיו – בשווי 110 מיליון דולר, מן הפלטפורמה.

זה התאפשר בעיקר משום שהנזילות מן הטוקן הייתה נמוכה (כלומר לא היה הרבה ממנו זמין), במיוחד אחרי שביצע את המניפולציות הראשוניות.

לאחר מכן, כשהבין שהפעולות שלו הובילו לחדלות הפירעון של הפלטפורמה, הוא קיים מו"מ עמה והחזיר 67 מיליון ד' כדי לאפשר להם להחזיר כספים לקורבנות תמימים.

MNGO
בתמונה: מחיר הטוקן MNGO מזנק 1300% תוך שעה וקורס חזרה למטה.

הניסיון השני לא צלח

כחודש לאחר המקרה של Mango Markets, ניסה אייזנברג את האסטרטגיה שוב. הפעם, לקח הלוואה בגובה כ-20 מיליון דולר בשווי הטוקן CRV מתוך פלטפורמת ההלוואות Aave, המבוססת על אתריום.

לאחר מכן העביר את הכספים לבורסה הריכוזית OKEx. אך ככל הנראה שמישהו שם לב לכך, והבין שיש "משחק". אז התבצעה מניפולציה במחיר CRV והקפיצה את מחירו ב-75% תוך שעות בודדות. הנסיקה המהירה במחיר הובילה לכך שההלוואה שלו "הונזלה", כלומר גובה הערבות שלו לא הספיק לביטוח העסקה וכתוצאה היא נמכרה במחיר שוק.

הערבות שהעמיד על מנת לקחת ה-20 מיליון ד' הלוואה הייתה בגובה 40 מיליון ד' שווי USDC.

אנליסטים מעריכים שהוא ניסה לבנות פוזיציית שורט על CRV דרך פלטפורמת OKEx ולבצע מניפולציה במחירו כלפי מטה, ולהרוויח מירידת המחירים. במקום זאת, הוא היה חשוף ל-Short Squeeze – סיטואציה שבה סוחרים מנוסים דוחפים את המחיר לכיוון הנגדי כדי לגרום למניפולטור להיפגע.

בינתיים אין תגובה מצדו של אייזנברג או Mango Markets. בציוץ האחרון שכתב בטוויטר האשים את המייסד של רשת הבלוקצ'יין Waves במניפולציה כנגדו: "הכנסת עדכון לפלטפורמת המסחר Vires Finance שהוביל לעדכון היתרה שלי ושל אחרים, בכך הופחתה כמות ה-USDC שלי בערך ב-10 מיליון דולר ללא הסכמתי. גניבה של ממש."

קארמה, או עילה לחקירה נוספת? את זה נראה ככל שתתפתח החקירה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן